Close

Jaki rower stacjonarny wybrać do rehabilitacji kolana, biodra?

5 Minut czytania

Jaki rower stacjonarny wybrać do rehabilitacji kolana, biodra?

Stacjonarny rowerek to odpowiedni wybór dla wszystkich osób, które dochodzą do siebie po urazie kolana. Idealnie nada się również do przeprowadzenia rehabilitacji po kontuzji stawu skokowego.

Ważne jest to, aby zapewniał maksymalny komfort oraz stuprocentowe bezpieczeństwo.

Rehabilitacja na rowerku stacjonarnym – czy można?

Rehabilitacja kolana może przebiegać płynnie oraz satysfakcjonująco przede wszystkim wtedy, gdy osoby poszkodowane zdecydują się na zakupienie funkcjonalnego roweru stacjonarnego. Taka forma rehabilitacji jest bardzo wskazana przez wiele osób ze świata medycyny, a to ze względu na to, że:

  • rower stacjonarny pozwala na wykonywanie płynnych ruchów bez obaw o to, że kontuzja ulegnie odnowieniu,
  • użytkownicy mogą dostosować obciążenia do swoich potrzeb oraz przebytego urazu (warto wziąć pod uwagę zalecenia lekarzy),
  • rowerek jest bardzo stabilny, a więc nie ma obawy o to, że w trakcie korzystania z takiego sprzętu będzie się samoczynnie przesuwał i doprowadzi do kolejnych urazów,
  • podczas kręcenia na rowerze stacjonarnym nie dochodzi do żadnych niepokojących wstrząsów i wibracji.
uraz kolana ćwiczenia na rowerze

Jak widać tak przeprowadzona rehabilitacja kolana może zakończyć się wielkim sukcesem. Ćwiczenia nie powinny być jednak zbyt intensywne, chociaż wiele zależy od specjalistów, z którymi się współpracuje. 

Rowerek stacjonarny a rehabilitacja kolana – na jakie rodzaje urazu działa?

Rowerek stacjonarny może okazać się wartościowym wyborem przy wielu urazach kolana. Rehabilitacja kolana przebiegnie sprawniej, bezpieczniej oraz pozwoli na dojście do pełnej sprawności. Wśród najpopularniejszych urazów, w których pomoc rowerków jest nieoceniona znajdują się:

  • zapalenie ścięgna,
  • niewielkie skręcenie stawu kolanowego,
  • uszkodzenie łąkotki.

Ewentualną rehabilitację należy skonsultować z wybranym specjalistą, tak aby bez problemów dobrać obciążenia i ustalić rytm treningowy, np. na najbliższy miesiąc.

Rodzaje rowerków stacjonarnych

Osoby poddające się rehabilitacji mają do wyboru wiele różnych rowerków stacjonarnych, które różnią się od siebie m.in. budową oraz konkretnymi parametrami. Warto wymienić chociażby rowerki:

  • magnetyczne,
  • mechaniczne,
  • poziome,
  • pionowe.

To cztery najpopularniejsze wersje, które powinno się wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Każda z nich ma swoje zalety, ale o tym zainteresowani przekonają się w kolejnym akapicie. Wybierając rowerek stacjonarny do rehabilitacji kolana warto zwrócić uwagę na kilka innych elementów, takich jak: antypoślizgowość, regulowane siodełko, duży zakres obciążeń, wysokiej klasy komputer oraz system oporu.

ćwiczenie kolana na rowerku

Plusy i minusy poszczególnych rodzajów rowerków stacjonarnych

Rehabilitacja kolana przebiegnie prawidłowo zwłaszcza wtedy, gdy osoby poszkodowane skutecznie dobiorą rowerek stacjonarny. Warto przyjrzeć się plusom oraz minusom poszczególnych rodzajów rowerków.

Mechaniczne rowerki charakteryzują się dość nieskomplikowaną budową, a poza tym mają niewielkie wymiary i łatwo je przechowywać. Poza tym nie należą do najdroższych i poprawiają ruchomość w stawach. Rehabilitacja przebiega na wysokim poziomie. Niestety nie mają zbyt dużego wpływu na podwyższenie wydolności, a to ze względu na skromny zakres obciążeń.

Rowerki pionowe dają możliwość przeprowadzania bardziej intensywnych treningów, a więc są polecane przede wszystkim w końcowym etapie rekonwalescencji. Zapewniają pozycję zbliżoną do naturalnej pozycji ludzkiego ciała. Jedynym minusem jest w tym przypadku nieco większe obciążenie kręgosłupa.

Magnetyczne rowerki stacjonarne działają niezwykle płynnie i dają spore możliwości treningowe (duży zakres obciążeń). Poza tym są spore i bardzo stabilne, a więc nie musimy obawiać się o odnowienie urazu. Trening jest realizowany w sposób bezpieczny i swobodny. Minusem jest za to nieco wyższa cena. Jeżeli fundusze pozwalają wybierz właśnie ten rowerek.

Rowerki poziome angażują mięśnie brzucha, są dość niskie i zapewniają ustabilizowanie wybranej pozycji. Do minusów zaliczyć należy wyższą cenę oraz spore rozmiary, a więc ich przechowywanie lub przenoszenie jest nieco utrudnione.

Rehabilitacja kolana z rowerkiem stacjonarnym – podsumowanie

Rehabilitacja kolana z rowerkiem stacjonarnym to bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki temu kolano jest w stanie odzyskać pełną sprawność, a czas rekonwalescencji się skraca. Rowerek sprawdzi się np. w przypadku zapalenia ścięgna, niewielkich skręceń stawu skokowego lub uszkodzeń łąkotki. Atutem rowerków jest ich stabilność, antypoślizgowość, wykonywanie płynnych ruchów i różnorakich ćwiczeń, łatwe dostosowanie obciążeń oraz brak wstrząsów. 

Do wyboru zainteresowani mają rowerki magnetyczne, poziome, mechaniczne i poziome. Pod kątem ceny najlepszym wyborem będzie wersja pionowa (dodatkowo treningi są intensywne) oraz mechaniczna (plus poprawa ruchomości w stawach). Odmiana magnetyczna pozwala na dużo szerszy zakres trenowania, natomiast pozioma angażuje większą ilość mięśni. 

Rozwiązaniem, które nie rozbije domowego budżetu a zarazem ma szereg fantastycznych opcji jest:

Zipro One S

Z czasem gdy już mięśnie łydki, czworogłowy i pośladkowy będą mocne, a uraz wyleczony możesz wybrać tradycyjny rower.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *