15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://jakirower.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Shimano vs Sram

Chcąc kupić rower, wszystko jedno czy górski czy też miejski bądź trekkingowy, każdy z nas zastanawia się nad osprzętem który powinniśmy wybrać, zwłaszcza zaś nad napędem.

W najtańszych rowerach „supermarketowych” zwanych w środowisku kolarzy „makrokeszami”, panuje zwyczaj instalowania osprzętu „teoretycznie” markowego a więc najczęściej pozaklasowych napędów Shimano.

Co oznacza owa pozaklasowość? Otóż nic innego jak to że otrzymujemy jedynie ładny napis bez gwarancji jakości. Chcąc zakupić rower z myślą o konkretnym przeznaczeniu, powinniśmy zwrócić uwagę aby napęd przynależał do odpowiedniej grupy a więc charakteryzował się jakością odpowiednią do zastosowań.

Na szczęście dwaj renomowani producenci – Shimano oraz SRAM podzielili swoje produkty na grupy, określając proponowane zastosowania dla każdej z nich. Daje nam to pewne pojęcie czego powinniśmy oczekiwać kupując dany produkt. Najniżej w hierarchii Shimano stoją produkty pozaklasowe o których już wspominałem – nie ma tu co liczyć na przewidywalną jakość choć na upartego można je porównać z najniższą z grup przeznaczonych do rekreacyjnego MTB – Tourney. 

Shimano Tourney

Jest to kategoria najniższa, nie ma tu co marzyć o trwałości. Oczywiście, nowa będzie funkcjonować jak należy. Jeśli rower nie będzie „katowany” po prawdziwych górach ale używany do leśnych wycieczek w umiarkowanym terenie i przy tym odpowiednio serwisowany, również osprzęt tej grupy może wytrzymać całkiem sporo. Regularne użytkowanie w trudnym terenie może jednak szybko spowodować jego zużycie. Również w kwestii wagi nie możemy tu oczekiwać zbyt wiele. 

W przypadku osprzętu firmy SRAM, brak tu odpowiednika.

Shimano Acera oraz Altus

Te dwie kategorie reprezentują bardzo podobny poziom. Obie zostały stworzone do rekreacyjnego MTB i charakteryzują się trwałością większą niż kategoria Tourney. Nowa Acera stoi przy tym oczko wyżej od Altusa – w tej grupie spotkamy takie „smaczki” jak dwurzędowa korba – obecna raczej w wyższych grupach osprzętu.

Odpowiednikiem jest grupa SRAM X3.

Shimano Alivio

Jest to pierwsza grupa którą można polecić do regularnego użytkowania choć również tu nie możemy spodziewać się cudów jeśli chodzi o wagę. Jest to natomiast grupa trwała i o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny. Jeśli nie chcemy nadwyrężyć naszego budżetu ale z roweru planujemy korzystać częściej niż weekendowo, warto zainwestować co najmniej w napęd Alivio.

Wśród osprzętu SRAM odpowiednikiem Alivio jest grupa X4.

Shimano Deore

Grupa osprzętu zahaczająca już o zastosowania profesjonalne. Właściwie najniższa którą powinniśmy rozważać jeśli myślimy o dłuższych wyprawach rowerowych czy też startach w zawodach. W grupie występuje już 10 rzędowa kaseta a także 2 rzędowa korba. Ponadto przerzutki tej grupy wyposażone są w sprzęgło, zapobiegające obijaniu się wózka o ramę roweru.

Grupie Deore odpowiada X5 firmy SRAM.

Shimano SLX

Osprzęt dla osób z zacięciem typowo sportowym. Waga elementów wyraźnie niższa niż w poprzednich grupach. Aktualnie korby dostępne jedynie z 1 bądź 2 blatami a kasety posiadają 11 rzędów. 

Odpowiednikiem jest grupa X7.

Shimano XT

Kategoria bardzo popularna wśród zawodników. Pośród sprzętu dla wyczynowców oferuje chyba najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości. Niska masa i doskonałe prowadzenie łańcucha to cechy charakterystyczne tej grupy. Typowa dla najwyższej jakości rowerów górskich.

Grupie odpowiada X9 marki SRAM.

Shimano XTR

Najwyższa obecnie grupa z kategorii MTB. Osprzęt wybitnie wyczynowy – nie możemy spodziewać się tu choćby zbędnego grama. W stosunku do niższych grup innowacją jest 12 rzędowa kaseta. Niestety, XTR charakteryzuje się również ceną o wiele wyższą niż wszystkie poprzednie grupy osprzętu. Jeśli jednak ściganie się w zawodach jest naszą główną pasją – warto zainwestować pieniądze i w tę grupę.

Odpowiednik – grupa X0

SRAM posiada jeszcze jedną grupę, wyższą od XTR Shimano, nieposiadającą odpowiednika. Jest to topowa grupa XX, charakteryzująca się jeszcze wyższymi cenami i wyżyłowaną jakością. Czy w przypadku pozostałych grup warto skłaniać się ku konkretnej marce? Zarówno Shimano jak i SRAM są producentami z doświadczeniem i posiadającymi odpowiednie zasoby do wyprodukowania dobrego jakościowo osprzętu. Ważniejszy od wyboru producenta jest dobór grupy do odpowiednich zastosowań, dopiero w przypadku sprzętu typowo wyczynowego powinniśmy przeanalizować wszystkie niuanse obydwu producentów. Dotyczy to jednak sytuacji gdzie znaczenie ma każdy gram czy milisekunda potrzebna na zmianę biegu. W codziennym użytkowaniu liczyć się będzie dla nas przede wszystkim trwałość – a ta będzie dobra gry grupę dobierzemy odpowiednio do zastosowań. Nie zapominajmy również od regularnym serwisowaniu – bez tego najlepszy osprzęt zużyje się przedwcześnie!


Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni post
Jaki rower kupić?
Następny post
Kierownica typu baranek czy prosta

0 Komentarze

Odpowiedz