Close

Shimano vs Sram

5 Minut czytania

Shimano vs Sram

Chcąc kupić rower, wszystko jedno czy górski czy też miejski bądź trekkingowy, każdy z nas zastanawia się nad osprzętem który powinniśmy wybrać, zwłaszcza zaś nad napędem.

W najtańszych rowerach „supermarketowych” zwanych w środowisku kolarzy „makrokeszami”, panuje zwyczaj instalowania osprzętu „teoretycznie” markowego a więc najczęściej pozaklasowych napędów Shimano.

Co oznacza owa pozaklasowość? Otóż nic innego jak to że otrzymujemy jedynie ładny napis bez gwarancji jakości. Chcąc zakupić rower z myślą o konkretnym przeznaczeniu, powinniśmy zwrócić uwagę aby napęd przynależał do odpowiedniej grupy a więc charakteryzował się jakością odpowiednią do zastosowań.

Na szczęście dwaj renomowani producenci – Shimano oraz SRAM podzielili swoje produkty na grupy, określając proponowane zastosowania dla każdej z nich. Daje nam to pewne pojęcie czego powinniśmy oczekiwać kupując dany produkt. Najniżej w hierarchii Shimano stoją produkty pozaklasowe o których już wspominałem – nie ma tu co liczyć na przewidywalną jakość choć na upartego można je porównać z najniższą z grup przeznaczonych do rekreacyjnego MTB – Tourney. 

Shimano Tourney

Jest to kategoria najniższa, nie ma tu co marzyć o trwałości. Oczywiście, nowa będzie funkcjonować jak należy. Jeśli rower nie będzie „katowany” po prawdziwych górach ale używany do leśnych wycieczek w umiarkowanym terenie i przy tym odpowiednio serwisowany, również osprzęt tej grupy może wytrzymać całkiem sporo. Regularne użytkowanie w trudnym terenie może jednak szybko spowodować jego zużycie. Również w kwestii wagi nie możemy tu oczekiwać zbyt wiele. 

W przypadku osprzętu firmy SRAM, brak tu odpowiednika.

Shimano Acera oraz Altus

Te dwie kategorie reprezentują bardzo podobny poziom. Obie zostały stworzone do rekreacyjnego MTB i charakteryzują się trwałością większą niż kategoria Tourney. Nowa Acera stoi przy tym oczko wyżej od Altusa – w tej grupie spotkamy takie „smaczki” jak dwurzędowa korba – obecna raczej w wyższych grupach osprzętu.

Odpowiednikiem jest grupa SRAM X3.

Shimano Alivio

Jest to pierwsza grupa którą można polecić do regularnego użytkowania choć również tu nie możemy spodziewać się cudów jeśli chodzi o wagę. Jest to natomiast grupa trwała i o bardzo korzystnym stosunku jakości do ceny. Jeśli nie chcemy nadwyrężyć naszego budżetu ale z roweru planujemy korzystać częściej niż weekendowo, warto zainwestować co najmniej w napęd Alivio.

Wśród osprzętu SRAM odpowiednikiem Alivio jest grupa X4.

Shimano Deore

Grupa osprzętu zahaczająca już o zastosowania profesjonalne. Właściwie najniższa którą powinniśmy rozważać jeśli myślimy o dłuższych wyprawach rowerowych czy też startach w zawodach. W grupie występuje już 10 rzędowa kaseta a także 2 rzędowa korba. Ponadto przerzutki tej grupy wyposażone są w sprzęgło, zapobiegające obijaniu się wózka o ramę roweru.

Grupie Deore odpowiada X5 firmy SRAM.

Shimano SLX

Osprzęt dla osób z zacięciem typowo sportowym. Waga elementów wyraźnie niższa niż w poprzednich grupach. Aktualnie korby dostępne jedynie z 1 bądź 2 blatami a kasety posiadają 11 rzędów. 

Odpowiednikiem jest grupa X7.

Shimano XT

Kategoria bardzo popularna wśród zawodników. Pośród sprzętu dla wyczynowców oferuje chyba najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości. Niska masa i doskonałe prowadzenie łańcucha to cechy charakterystyczne tej grupy. Typowa dla najwyższej jakości rowerów górskich.

Grupie odpowiada X9 marki SRAM.

Shimano XTR

Najwyższa obecnie grupa z kategorii MTB. Osprzęt wybitnie wyczynowy – nie możemy spodziewać się tu choćby zbędnego grama. W stosunku do niższych grup innowacją jest 12 rzędowa kaseta. Niestety, XTR charakteryzuje się również ceną o wiele wyższą niż wszystkie poprzednie grupy osprzętu. Jeśli jednak ściganie się w zawodach jest naszą główną pasją – warto zainwestować pieniądze i w tę grupę.

Odpowiednik – grupa X0

SRAM posiada jeszcze jedną grupę, wyższą od XTR Shimano, nieposiadającą odpowiednika. Jest to topowa grupa XX, charakteryzująca się jeszcze wyższymi cenami i wyżyłowaną jakością. Czy w przypadku pozostałych grup warto skłaniać się ku konkretnej marce? Zarówno Shimano jak i SRAM są producentami z doświadczeniem i posiadającymi odpowiednie zasoby do wyprodukowania dobrego jakościowo osprzętu. Ważniejszy od wyboru producenta jest dobór grupy do odpowiednich zastosowań, dopiero w przypadku sprzętu typowo wyczynowego powinniśmy przeanalizować wszystkie niuanse obydwu producentów. Dotyczy to jednak sytuacji gdzie znaczenie ma każdy gram czy milisekunda potrzebna na zmianę biegu. W codziennym użytkowaniu liczyć się będzie dla nas przede wszystkim trwałość – a ta będzie dobra gry grupę dobierzemy odpowiednio do zastosowań. Nie zapominajmy również od regularnym serwisowaniu – bez tego najlepszy osprzęt zużyje się przedwcześnie!


Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *