Close

Bikepacking czy sakwy? W co się zapakować na wyprawę rowerową?

5 Minut czytania

Bikepacking czy sakwy? W co się zapakować na wyprawę rowerową?

W dzisiejszych czasach wiele osób podróżuje na rowerze. Jest to środek transportu, który daje nam możliwość dotarcia do miejsc, które trudno jest dostępne samochodem, czy też komunikacją miejską. Rowery są także środkiem transportu, który jest ekologiczny i niezwykle przyjemny.

Prędkość poruszania się roweru nie jest za wolna, jak w przypadku marszu, nie jest też za szybka jak w przypadku jazdy samochodem. Podczas jazdy rowerem można nacieszyć oko otaczającymi widokami. Optymalna prędkość nie pozwoli zanudzić się po drodze, ale też żaden ważny szczegół Ci nie umknie. Można naprawdę poczuć i wtopić się w środowisko, w którym się znajdujesz.

Photo by Patrick Hendry on Unsplash

W co się spakować

Zanim zdecydujesz jaki rodzaj bagażu powieziesz podczas wyprawy, musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań, które determinują model podróży.

  • cel podróży
  • długość wyprawy – im dłuższa podróż tym więcej rzeczy trzeba zabrać
  • charakter i wymagania trasy – prosta technicznie trasa prowadzona ubitymi drogami czy wymagająca technicznie i kondycyjnie droga prowadzona przez górskie przełęcze

Z tego ostatniego punktu wynikają jeszcze dodatkowe podpunkty o fundamentalnym znaczeniu:

  • gdzie nocować – w schroniskach i hotelach, czy może pod namiotem lub tarpem
  • co jeść i pić – gotować na kuchenkach turystycznych czy żywić się w restauracjach

Możesz stwierdzić, że na każdym rowerze można zarówno wozić sakwy jak i torby bikepackingowe. Zgoda, ale sportowe Ferrari to najlepszy wybór na szutry Kazachstanu?

Bikepacking vs sakwy

Czym to się w zasadzie różni? Czy to nie jest nowy termin na to samo co było do tej pory?

Bikepacking

Bikepacking to filozofia podróżowania na lekko. W tym przypadku wykorzystywane są torby, które montowane są do ramy, siodełka czy kierownicy. Teren w jakim się podróżuje najczęściej wykracza poza asfaltowe drogi.

Photo by Patrick Hendry on Unsplash

Jazda z sakwami

W przeciwieństiwe do bikepackingu wyprawy rowerowe z sakwami to podróżowanie na ciężko i to dosłownie. Do takich wycieczek najlepiej nadają się rowery trekkingowe. Sakwy umieszczane na tylnym i nierzadko przednim bagażniku mają dużo większą pojemność, aniżeli torby bike packingowe.Z racji właśnie ciężaru montowane są one na rowerach przystosowanych do dużej masy. Rowery trekkingowe mają także inną geometrię. Wymuszają one bardziej wyprostowaną pozycję. Konstrukcja tylnych widełek także jest inna. Są one dłuższe przez co ciężar jest lepiej rozłożony, rower jest bardziej stabilny, a piętami nie zahacza się o sakwy na tylnym bagażniku.

wyprawa-na-rowerze

Jazda z plecakiem

Skrajnym przypadkiem są górskie wycieczki typu enduro, gdzie cały dobytek pakowany jest raczej do plecaka. Z racji trudności technicznych podczas pokonywania trasy kierownica nie może być obciążona. Manewrowanie obciążoną kierownicą może być trudne. Podobnie z bagażem podsiodłowym. Rowery full suspension najczęściej wyposażone są w opuszczane sztyce. Obciążenie sztycy typu myk myk może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Co ze sobą zabrać na wyprawę rowerową

Po pierwsze niezależnie od tego czy pakujemy się do sakw czy torb bikepackingowych trzeba pamiętać o ciuchach na zmianę i do spania. Podobnie jak w przypadku innych aktywności fizycznych najlepiej sprawdzą się tu bielizna i odzież termoaktywna. Warto także zaopatrzyć się w lekką kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwietrzną. W przypadku gorszych prognoz pogody warto też przemyśleć zabranie kurtki puchowej.

Po drugie skoro jesteśmy już ubrani to trzeba pomyśleć o jedzeniu i o ile będziesz stołował się w restauracjach to sprawa jest prosta to w przypadku rowerowego survivalu jest kilka rzeczy które należy zabrać. Do najważniejszych należy krzesiwo lub kuchenka turystyczna. Nie obędziesz się też beż menażki i kubka termicznego. Do oczywistych należą także co najmniej 2 bidony.

Po trzecie spanie. Jeżeli nie wybierasz hotelu czy schroniska to nocleg należy sobie zapewnić samemu. Do wyboru jest tarp lub namiot, chyba że lubisz spanie pod gołym niebem. Spać natomiast możesz na materacu lub w hamaku, ale oczywiście w śpiworze.

Z pozostałych rzeczy jakie są fundamentalne podczas wyprawy to naturalnie zapasowa dętka, klucze rowerowe, pompka. Z niezbędnych rzeczy warto uzbroić się w telefon, powerbank, lampki (w tym czołówkę).

wyprawa trekkingowa
wyprawa z sakwami

Podsumowanie

Jak możesz zaobserwować rowery w ostatnich latach mocno ewoluowały. Do niedawna nie było rowerów enduro, trail, czy grawelowych. Wraz z ewolucją rowerów zmieniło się także ich środowisko. Rowery docierają w miejsca, które do tej pory były dla nich niedostępne. Także producenci akcesoriów rowerowych starają się nadążyć za tymi zmianami.

Wyprawy rowerowe to już nie jest jednoznaczne hasło. Teraz tylko i wyłącznie od Ciebie zależy konfiguracja sprzętu jaki zabierzesz i do czego spakujesz na swoją rowerową przygodę.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *