Close

Czy można jechać rowerem po chodniku

4 Minut czytania

Czy można jechać rowerem po chodniku

Polska, mimo iż ilość ścieżek rowerowych w miastach gwałtownie wzrasta z roku na rok, to i tak jest w ogonie Europy.

W całej Polsce w 2019 roku było to nieco ponad 15 tyś kilometrów ścieżek w miastach, natomiast w maleńkiej, 8 razy mniejszej Holandii 35tyś. km. Pokazuje to jak daleko nam jeszcze do liderów. Skoro nie ma ścieżki rowerowej to czy można jechać rowerem po chodniku czy trzeba po szosie?

Jak mówi kodeks drogowy Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo

Kiedy można jechać rowerem po chodniku

Generalnie jazda po chodniku jest zabroniona jednak od tego przepisu są wyjątki.

  • Po pierwsze, na chodnik możemy wjechać jeżeli pod naszą opieką jest dziecko do lat 10, które kieruje rowerem.
  • Po drugie szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.
  • No i po trzecie warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6. A ustęp 6 mówi, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Ciężko znaleźć jest złoty środek, bo w przypadku braku chodnika rowerzyści boją się kierowców samochodów. Natomiast w przypadku, gdy chodnik jest i cyklista czuje się bezpiecznie z daleka od samochodów, to niebezpiecznie czują się piesi, którzy na tretuarze mają pierwszeństwo.

Dziecko na rowerze na chodniku

Na szczęście ustawodawca wziął pod uwagę nasze lęki o potomnych, czy też nasze zdrowie i w miarę racjonalnie uchwalił prawo. Analizując poszczególne przypadki wyjątków to po chodniku możemy poruszać się na rowerze, gdy jedziemy z dzieckiem, też jadącym rowerem. Drugi przypadek wychodzi poza miasto. I tam możemy jechać chodnikiem kiedy jest on szeroki na co najmniej 2metry. Tylko gdzie są takie miejsca? Trzeci przypadek ma na względzie uwarunkowania meteorologiczne. Otóż podczas złej pogody także możemy poruszać się po chodniku.

Pamiętaj jednak, że na chodniku to pieszy ma pierwszeństwo! Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego należy też jechać powoli i ostrożnie. W przypadku przejeżdżania przez pasy zejdź z roweru. Przejazd po zebrze na rowerze jest zabroniony.

W momencie gdy, jednak dostrzeżesz ścieżkę rowerową masz obowiązek z niej skorzystać, chyba że masz pod opieką dziecko do lat 10. Dzieci w tym wieku nie mogą korzystać ze ścieżki rowerowej.

Bezpieczeństwo na drodze.

Nic w tym dziwnego, że rowerzyści „pchają się” na chodnik w momencie kiedy nie ma ścieżki rowerowej. Media raz po raz donoszą o potrąceniach kolarzy, z różnymi konsekwencjami w tym wypadkami śmiertelnymi.

Jednym z głośniejszych wypadków ostatnich lat był wypadek żony naszego mistrza MTB Marka Konwy, Kasi i Rity, znakomitych kolarek. Dziewczyny bardzo ucierpiały ale przeżyły. W związku z dużą ilością wypadków na szosie ruszyła inicjatywa społeczna „150 CM”. Ma ona pokazać jak ważna jest odległość samochodu od wyprzedzanego roweru.

Pamiętaj! Jadąc pośród ruchu samochodowego bądź widoczny. Tu pomogą ci wszelkiego rodzaju odblaski i kamizelki. Ważne jest także, aby podczas poruszania się rowerem używać kasku. Tym bardziej jeżeli jedziesz na rowerze z dzieckiem. Kask rowerowy dla dziecka to fundament. To naprawdę może uratować Ci życie.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *