Close

Puchar Świata Enduro, E-Enduro i DH w Polsce

4 Minut czytania

Puchar Świata Enduro, E-Enduro i DH w Polsce

Po weekendowym ściganiu zostały tylko wspomnienia

Zawody Pucharu Świata to unikatowe doświadczenie zarówno dla rajderów, jak i kibiców. Dzięki organizatorom z Enduro Trails mogliśmy na żywo przeżywać te niesamowite emocje.

Pierwszy raz w Polsce

Jako że impreza tak wysokiej rangi rozgrywana w Polsce była po raz pierwszy, pojawiło się wiele znaków zapytania, szczególnie co do przebiegu trasy DH w Szczyrku, która została stworzona specjalnie na to wydarzenie.

Dyskusje przed imprezą

Nie inaczej było w Bielsku-Białej. Na krótko przed samą imprezą w internecie rozgorzała dyskusja na temat samego organizatora i tras, które miały przyjąć zawodników.

Frekwencja kibiców

Na szczęście społeczność rowerowa dopisała i tłumnie przybyła na wszystkie trzy dni imprezy, nie zważając na warunki pogodowe, a te zmieniały się jak w kalejdoskopie.

Trasy i wyniki zawodów Enduro

W zawodach enduro zawodnicy ścigali się na pięciu odcinkach specjalnych, którymi były oficjalne trasy Enduro Trails: Kamieniołom, Dziabar wraz z gondolą, Dębowiec, Cygan oraz DH+.

Polacy w czołówce

Kibice szczególnie mocno dopingowali Sławka Łukasika, który od kilku lat zadomowił się w światowej elicie. Po gorszym OS2 dwoił się i troił, aby być najlepszym. Spisał się doskonale i zajął świetne drugie miejsce, a do zwycięzcy zabrakło mu niecałe 0,01 sekundy! Wygrał Australijczyk Charles Murray, drugi był wspomniany Łukasik, a trzeci jego klubowy kolega Richie Rude. Warto również zaznaczyć dobrą postawę pozostałych naszych reprezentantów ścigających się w elicie, na czele z Michałem Toporem, który niedawno brylował w XC.

Kobiety na trasie

Skoro o Polakach mowa, trzeba wspomnieć dobry występ Kasi Burek w kategorii elity kobiet. Tam wygrała Isabeau Courdurier przed Harriet Harnden i Chloe Taylor.

Zawody amatorów

W enduro, oprócz światowej elity, swoje zawody rozgrywali amatorzy w kategoriach:

 • mężczyzn
 • kobiet
 • U21
 • masters

W tym otwartym ściganiu bardzo dobrze zaprezentowali się nasi rodacy, szczególnie Arek Perin, który wygrał zawody kategorii masters zarówno na zwykłych rowerach, jak i elektrycznych.

Rower elektryczny

W rowerach elektrycznych Łukasik okazał się bezkonkurencyjny, zwyciężając ze sporą przewagą nad pozostałą stawką zawodników.

Finały DH w Szczyrku

Po dwóch dniach spędzonych w Bielsku-Białej kibice przenieśli się do Szczyrku, gdzie w niedzielę odbywały się finały na nowo powstałej trasie. Trasa wzbudzała mieszane uczucia wśród zawodników, ale ogólnie była chwalona. Trudność trasy zależała od warunków atmosferycznych, a te podczas finałów były zmienne jak kobieta. Ostatecznie najlepsi jechali w słońcu.

Zacięta rywalizacja mężczyzn

Rywalizacja mężczyzn była bardzo zacięta, a emocje sięgały zenitu, o czym świadczy fakt, że różnica pomiędzy pierwszym a drugim miejscem wynosiła 0,064 sekundy! Tym razem faworyt Loic Bruni został wyprzedzony przez młodego Irlandczyka Ronana Dunne.

Rywalizacja kobiet

W kategorii kobiet równych sobie nie miała Marine Cabirou, wygrywając przed Camille Balanche i Niną Hoffmann.

Podsumowanie imprezy

Nie obyło się bez wpadek, jednak były na tyle nieistotne, że nie warto o nich wspominać. Cała impreza enduro/DH była bardzo udana i chwalona. Takie inicjatywy sprzyjają rozwojowi tego sportu w Polsce. Sam ciekaw byłem jak to będzie wyglądało, czy miasto i miejsce jest gotowe na kibiców i profesjonalne teamy. Moje obawy zostały rozwiane, a sam zdarłem gardło dopingując zawodników. Atmosfera była niesamowita. Miejmy nadzieję, że za rok znów będziemy mieć okazję podziwiać światową elitę na naszej ziemi.

Wyniki:

UCI DHI WORLD CUP BIELSKO-BIAŁA: MEN ELITE: DHI FINALS

 1. Ronan Dunne MONDRAKER FACTORY RACING
 2. Loic Bruni SPECIALIZED GRAVITY
 3. Loris Vergier TREK FACTORY RACING GRAVITY

UCI DHI WORLD CUP BIELSKO-BIAŁA: WOMEN ELITE: DHI FINALS

 1. Marine Cabirou SCOTT DOWNHILL FACTORY
 2. Camille Balanche DORVAL AM COMMENCAL
 3. Nina Hoffmann SANTA CRUZ SYNDICATE

UCI EDR WORLD CUP BIELSKO-BIAŁA: MEN ELITE

 1. Charles Murray SPECIALIZED ENDURO TEAM
 2. Slawomir Lukasik YETI / FOX FACTORY RACE TEAM
 3. Richard Rude Jr YETI / FOX FACTORY RACE TEAM

UCI EDR WORLD CUP BIELSKO-BIAŁA: WOMEN ELITE

 1. Isabeau Courdurier LAPIERRE ZIPP COLLECTIVE
 2. Harriet Harnden TREK FACTORY RACING GRAVITY
 3. Chloe Taylor

Pozostałe wyniki na stronie organizatora: UCI MTB World Series Results.

Michał Topór ścianka kamieniołom

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *