Close

Rodzaje kasków rowerowych – wybierz odpowiedni dla siebie.

6 Minut czytania

Rodzaje kasków rowerowych – wybierz odpowiedni dla siebie.

Nie będę wdawał się w dyskusję i polemikę czy jazda na rowerze w kasku ma sens. Zatrważające jest jednak to, że znaczna większość rekreacyjnych rowerzystów w tym gro dzieci nie zakłada kasku na rower.

Warto wyrabiać dobre nawyki. Moja 7 córka nie wyobraża sobie czegoś takiego, co więcej jeździ w kasku ze szczęką i to nie tylko na trasach MTB. Ten już nie raz uratował jej zęby przy upadku.

Zasadność noszenia kasku rowerowego

Według statystyk W 2020 roku rowerzyści uczestniczyli w 3 768 wypadkach drogowych, w których zginęło 249 rowerzystów, a rany odniosły 3 403 osoby (3 393 kierujących rowerami i 10 pasażerów). Większość wypadków z udziałem rowerzystów miała miejsce na obszarze zabudowanym – 3 232, zaś na obszarze niezabudowanym wypadki cechowały się wysoką ofiarochłonnością: w 536 wypadkach zginęło 105 osób, tj. w co piątym wypadku była ofiara śmiertelna, gdy na obszarze zabudowanym w co dwudziestym drugim. 

Noszenie kasku podczas jazdy na rowerze jest niezbędne dla osobistego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kasków rowerowych, dostosowanych do różnych stylów jazdy i indywidualnych preferencji.

Każdy typ oferuje unikalne cechy i zalety, które sprawiają, że nadają się do określonych rodzajów aktywności rowerowych, takich jak kolarstwo szosowe, kolarstwo górskie, dojazdy do pracy, jazda na BMX/deskorolce lub triathlon. Zrozumienie tych różnych typów może pomóc Ci wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom i zapewnia maksymalną ochronę podczas jazdy na rowerze.

Abstrahując od tego co napisałem na początku, dla tych użytkowników rowerów, którzy są świadomi producenci przygotowali szereg modeli kasków rowerowych dla różnych odmian kolarstwa.

Kask rowerowy dla dzieci

Kask to jedna z najważniejszych rzeczy o jakich należy pamiętać podczas jazdy z dzieckiem na rowerze. I to od najmłodszych lat, kiedy to dziecko jeździ w foteliku lub nawet w przyczepce. Kaski rowerowe dla najmłodszych dzieci, podobnie jak te dla dorosłych mogą przybierać różne kolory, a także kształty w zależności od kolarskiej dyscypliny.

kask rowerowy dziecięcy

Kaski miejskie

Kask do jazdy na rowerze w mieście powinien być przede wszystkim wygodny i lekki. Warto wybrać model, który będzie dobrze dopasowany do głowy i będzie posiadał regulację rozmiaru, aby zapewnić optymalne dopasowanie. Kask powinien być wykonany z lekkiego, ale jednocześnie solidnego materiału, który zapewni ochronę przed uderzeniami i wstrząsami.

W przypadku jazdy w mieście warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed słońcem i deszczem. Dodatkowo, warto wybrać kask z dobrze wentylowanym wnętrzem, aby zapewnić komfort podczas jazdy w ciepłe dni.

Kask rowerowy do jazdy w mieście powinien być także estetyczny i pasować do stylu ubierania się cyklisty. Na rynku dostępne są różnorodne modele, które łączą w sobie funkcjonalność, wygodę i atrakcyjny wygląd.

miejski kask rowerowy

Kask rowerowy do kolarstwa szosowego

Kask do kolarstwa szosowego to niezbędny element wyposażenia każdego kolarza, który uprawia ten sport na drogach. Tego typu kaski charakteryzują się przede wszystkim bardzo lekką i aerodynamiczną konstrukcją, która zapewnia maksymalną ochronę przy minimalnym oporze powietrza.

Kaski do kolarstwa szosowego są zazwyczaj wykonane z bardzo lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak węglowe włókno, kevlar czy poliwęglan. Ich konstrukcja jest zoptymalizowana pod kątem aerodynamiki, dzięki czemu kask minimalizuje opór powietrza i pozwala kolarzowi osiągać wyższe prędkości. Dodatkowo, kaski do kolarstwa szosowego są wyposażone w system wentylacji, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i minimalizuje ryzyko przegrzania głowy.

kask szosowy

Kask rowerowy do MTB 

W ostatnich latach kolarstwo górskie mocno ewoluowało, a razem z nim cała otoczka. nie inaczej jest w przypadku kasków MTB.

Obecnie można wyróżnić kaski do maratonów MTB czy też cross country, kaski do jazdy trailowej czyli po szlakach, kaski do enduro, czy też kaski do downhillu.

Kask MTB XC

Te kaski budową bardzo zbliżone są do kasków szosowych. Mogą, ale nie muszą posiadać mały daszek. Jeżeli występuje najczęściej jest wkomponowany w bryłę kasku. Kaski do cross country są stosunkowo lekkie i posiadają wiele otworów wentylacyjnych. Tył takiego kasku jest bardziej wypuszczony na dół, co powoduje, że zakrywa więcej potylicy niż jego szosowy odpowiednik.

kask rowerowy mtb xc

Kask rowerowy do Trailu

W odróżnieniu od tych co ścigają się na rowerach MTB XC, Ci co stawiają przede wszystkim na górską rekreację wybierają bardziej masywne i bezpieczniejsze kaski. Kaski trailowe jeszcze bardziej osłaniają tylną część czaszki i posiadają większy daszek ochraniający prze słońcem. Waga kasku trailowego jest większa niż do cross country o ok.30%.

Kask rowerowy do Enduro

Prawdopodobieństwo zaliczenia gleby podczas jazdy enduro jest spore, dlatego też użytkownicy najczęściej wybierają kas typu fullface. Kaski dedykowane dla tej dysypliny sportu to kompromis pomiędzy wygodą, a poziomem ochrony. Kaski enduro mają bardzo mocno zabudowaną potylicę i zapewniają dużą ochronę, z drugiej jednak strony posiadają trochę otworów wentylacyjnych, aby zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz. 

Oprócz kasków otwartych i fullface istnieją także cieszące się popularnością hybrydy, czyli kaski z odpinaną szczęką. Są one w miarę uniwersalne, bo gardę można zakładać tylko na trudne technicznie zjazdy. Sam jestem posiadaczem takiego kasku rowerowego Uvex Jakyll.

pozycja ciała zjazd mtb

Kask rowerowy do DH

Najcięższy rodzaj kasku kolarskiego, ale też nie bez powodu. Ryzyko wywrotki jest spore, a znaczne prędkości osiągane przez amatorów DH powodują, że potrzebują oni największej ochrony. Kaski do downhillu są to kaski typu fullface. Jako że amatorzy tej dyscypliny sportu pod górę korzystają z wyciągu i nie muszą podjeżdżać mogą korzystać z najlepszej ochrony głowy. To najcięższe z kasków, ale także zapewniające największą ochronę. 

Kask BMX, Dirt

W przypadku tych grawitacyjnych dyscyplin rodzaj kasku jaki jest wykorzystywany to tzw. orzeszek. Jest to rodzaj kasku, który posiada niewiele, lub wcale otworów wentylacyjnych. Ten rodzaj kasku, tak jak w przypadku kasku rowerowego fox, nie posiadają daszku, a ilość otworów wentylacyjnych jest znikoma., 

Kask BMX

Kask rowerowy AERO

Ten specyficzny rodzaj kasku stosowany jest w kolarstwie torowym i jeździe indywidualnej na czas. Jego unikatowy kształt jest bardzo aerodynamiczny. Tam w końcu liczą się nie raz tysięczne ułamki sekundy.

Dopasowanie kasku

Niezależnie od tego jaki jaką dyscyplinę kolarstwa wybrałeś i jaki kask zamierzasz nabyć,  ważne jest aby kask był dobrze dopasowany do głowy. Na nic przydadzą się zaawansowane systemy ochrony jeżeli ta podstawowa ochrona twojej czaszki będzie Ci latać na głowie.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *