Close

Najlepsze 24 calowe rowery MTB

11 Minut czytania

Najlepsze 24 calowe rowery MTB

Skoro tu dotarłeś oznacza to, że Twoje dziecko lubi coś więcej niż tylko zwykłą jazdę na rowerze. Przedstawiam Ci najlepsze rowery 24 calowe MTB do zadań specjalnych w terenie. Dla Ciebie przebrnąłem przez zdecydowaną większość rowerów 24 calowych wybierając moim zdaniem te najlepsze.

Wśród 60 wybranych przeze mnie rowerów 24 calowych  znajdują się zarówno te ze sztywnym widelcem, ale także te z pełną amortyzacją, a nawet elektryczne. Są takie które ważą tyle co szosowe, ale także które ważą dużo więcej. 

Już na wstępie napiszę, że nie znajdziesz tu taniego, dobrego roweru z amorem. Takie nie istnieją. Najczęściej stosowany amortyzator sprężynowy nie spełnia swojego zadania i jest ciężki przez to takich rowerów w ogóle nie uwzględniałem.

Nie da się porównać roweru ze sztywnym widelcem do roweru full suspension (amortyzator tył i przód) w związku z tym podzieliłem listę na 4 grupy. 

  • 24 calowe rowery mtb sztywne
  • 24 calowe rowery mtb z przednim amortyzatorem
  • 24 calowe rowery mtb w pełni zawieszone (FS)

W każdej z tych kategorii wyróżniłem najlepsze rowery, ale także te z najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Jak wybrać górski rower 24 calowy

Podobnie jak w przypadku uniwersalnych rowerów 24 calowych w rowerach MTB szczególne znaczenie odgrywa waga roweru. Nie mniejsze znaczenie ma jakość zastosowanych komponentów. Za najlepszymi technologiami i najlepszymi częściami w parze idzie wysoka cena, która jest także istotnym elementem wyboru roweru.

Zobacz listę najlepszych rowerów 24 calowych uniwersalnych.

Zakładam, że przeanalizowałeś już listę najlepszych rowerów uniwersalnych 24 calowych i pewnie wiesz że najczęściej dolną granicą wzrostu dziecka dla roweru 24 calowego jest 125 cm.

Waga roweru 24 calowego MTB

Jak już wcześniej wspomniałem rozpiętość wagowa górali może być spora. Dużo mniej waży rower ze sztywnym widelcem, niż 24 calowiec full suspension. Amortyzacja jednak sporo waży. Budowa lekkiego roweru MTB to nie lada wyzwania, działają na niego w końcu dużo większe siły niż na uniwersalny rower co jeździ po asfalcie.

Jakość wykonania roweru i komponenty

W rowerach 24 calowych MTB występują już klasowe komponenty, a im większa specjalizacja roweru i wyższa cena, tym części składowe są z wyższej półki.

Rama

Pozycja na rowerze jest pochylona, sportowa. Obecnie rowery MTB projektowane są coraz częściej w myśl geometrii progresywnej czyli długo i nisko, co pozwala na lepszą kontrolę nad rowerem i bezpieczniejszą jazdę.

Hamulce

Najczęściej w 24 calowych rowerach górskich występują hamulce tarczowe hydrauliczne. Zapewniają one dużo większą siłę hamowania przy mniejszym wkładzie energii, w porównaniu do V-braków, które w MTB sporadycznie się pojawiają. Ponadto hamulce tarczowe działają niezależnie od panującej pogody.

Przerzutka i manetka

W tych rowerach, którym najbliżej jest do uniwersalnych można spotkać nawet 7 przełożeń, najczęściej jest to jednak 9. W przypadku rowerów rodem z DH przełożeń jest nawet 11.

Dominują manetki cynglowe. Obrotowe są domeną rowerów uniwersalnych.

Amortyzacja

Jedna z istotniejszych cech rowerów dziecięcych. Niestety nie mam dobrych wieści. Rower z amorem to spory wydatek, a to co jest tanie to nie działa. Nie zawsze amortyzatory sprężynowe nie działają bo są słabej jakości, choć najczęściej tak jest. Działanie amortyzatorów sprężynowych jest także często nieprawidłowe z powodu wagi użytkownika. Te elementy nie są w stanie dobrze funkcjonować z riderami o niskiej wadze.

Są jednak rowery górskie z amorami, a nawet dwoma. Owszem jednak te modele, które uwzględniłem na liście stworzone są z najlepszych komponentów. Widelce amortyzowane, w które wyposażone są rowery to amortyzatory powietrzne. Cechują się tym, że można je dokładnie ustawić pod użytkownika.

Opony

W modelach zbliżonych konstrukcyjnie do rowerów uniwersalnych dominują opony o średnicy nie przekraczającej 2 cali i bieżniku uniwersalnym, który równie dobrze jeździ po asfalcie jak i w nie trudnym terenie. 

Te rowery, których natomiast domeną jest pokonywanie przeszkód w terenie, wyposażone zostały w opony zdecydowanie przekraczające 2 cale, a nawet plusowe. W tym wypadku bieżnik jest agresywny i zapewnia odpowiednią trakcję w terenie. Grube klocki bieżnika gorzej radzą sobie na asfalcie powodując przy tym wiele hałasu.

Tu jeszcze jedna podpowiedź. Zamiast ciężkiego amortyzatora sprężynowego lepiej wyposażyć rower w szerszą oponę i mniejsze ciśnienie. Taki zestaw spełni lepszą rolę w pokonywaniu przeszkód niż ciężki sprężynowy widelec amortyzowany.

Rowery 24 calowe dla dziewczynki i dla Chłopca

Górskie rowery 24 calowe przeznaczone dla dziewczynek i dla chłopców nie różnią się między sobą niczym prócz malowania. Geometria ram męskich i damskich jest dokładnie taka sama. Tę różnicę widać doskonale zarówno na rowerach niemieckich rowerach Ghost,  ale także na rodzimym Tabou.

Cena jaką trzeba zapłacić za rower górski 24 cale.

Te najtańsze rozsądne oscylują wokół 2000 zł, jednak najczęściej pozbawione będą amortyzatora. Te z przednim amortyzatorem kosztują powyżej 3500 zł, z pełnym zawieszeniem nierzadko podchodzą pod 10 tyś. zł, a elektryki to już wydatek sporo powyżej 10 tyś. zł.

Najlepsze 24 calowe rowery górskie bez zawieszenia.

Przy okazji listy rowerów wszechstronnych 24 calowych, pisałem tam o tym, że często granica między rowerami MTB, a tymi uniwersalnymi jest płynna. Na rowerach MTB bez zawieszenia śmiało można także jeździć w terenie, do tego są stworzone, w tym wypadku za amortyzację odpowiadają szersze opony z mniejszym ciśnieniem powietrza. Te rowery będą dobrze radzić sobie na asfalcie, ale jeszcze lepiej poza nim.

Model roweruRodzaj roweruWaga roweruWzrost dziecka
Vpace Max 24MTB bez amortyzacji7,5od 115
roko.bike 24MTB bez amortyzacji8,6125-145
Woom OFF 5MTB bez amortyzacji8,6128-145

Vpace Max 24

Ten rower jest najlżejszym ze wszystkich dostępnych, łącznie z uniwersalnymi. Można go zamówić z amortyzatorem powietrznym lub bez. Świetne komponenty i szeroko zakres kasety z aż 11 biegami powodują, że jest to prawdziwy pogromca górskich tras. Niestety jest to też najdroższy rower w całej stawce.

Niemieccy producenci kierują się podobną filozofią jak ich koledzy z firmy Kubikes i dla młodszych oferują produkt z większym kołem. Na Vpace Max 24 moga jeździć już 6 latki. Model 26 calowy rozpoczyna się od 130 cm wzrostu. Kupno możliwe ze strony producenta.

Vpace Max 24

roko.bike 24

Produkt doskonale nam znany z mniejszych modeli. Jego wykonanie jest na najwyższym poziomie, a wykończenia mogą pozazdrościć dorosłe rowery. Rama wygląda jak zrobiona z karbonu, wszelkie łączenia są zamaskowane. Oprócz wykonania uwagę zwraca geometria MCaS (Maximum Control and Safety) wzorowana na dorosłej geometrii progresywnej. Fantastycznie wyglądają, a przede wszystkim działają także komponenty, z 9 rzędowym napędem Microshift na czele. Koła przygotowane do zalania mlekiem. Tak naprawdę w terenie ten rower pokazuje swoje prawdziwe oblicze.

Zobacz nasz test 20 calowego roko.bike

roko.bike 24

Woom OFF 5

To zdecydowanie agresywniejsza twarz austriackiego producenta. W porównaniu do Woom 5 wygląda jak doberman przy labradorze. Oba są świetne, ale na pierwszy rzut oka widać różnicę. Sportowy charakter, bardzo dobre komponenty i niska waga to jest to czego potrzeba młodemu amatorowi jazdy w terenie.

Rowery MTB 24 calowe bez zawieszenia z najlepszym stosunkiem jakość/cena

Nie każdy rodzic chce lub może wydać krocie na 24 calowy rower MTB. Dla tych bardziej oszczędnych też mam propozycję, gdzie polscy producenci zaznaczają mocno swoją obecność. Są to propozycje z gorszym osprzętem, nierzadko cięższe, w którym występują też hamulce v-brake i manetka obrotowa.

Jednak na moich listach nie ma złych rowerów, więc te także potrafią dobrze radzić sobie w lżejszym terenie.

Model roweruRodzaj roweruWaga roweruWzrost dziecka
KROSS Level/Lea JR LIGHT 3.0MTB bez amortyzacji11,9135-145
Kubikes 24S MTBMTB bez amortyzacji8,5
Tabou Poison 24 LITE/Tabou Topshe 24 LITEMTB bez amortyzacji10,2125-145

KROSS Level JR

Kto czekał na Krossa to się doczekał. Kross wypuścił 24 calowe rowery dla chłopców i dla dziewczynek, które różnią się między sobą tylko malowaniem. Co do pozostałych elementów to jak na górala przystało posiada hamulce hydrauliczne i manetki cynglowe. Mankamentem jest jednak waga, bo w porównaniu do najlepszych jest o prawie 30% cięższy. Nadrabia to jednak ceną i ląduje wśród wyróżnionych w kategorii cena/jakość.

Kross Lea JR LIGHT 3.0

Damska wersja produktu Krossa.

Kross Lea JR LIGHT 3.0

Tabou Poison 24 LITE

Poison to męska wersja najtańszego roweru MTB. Ten rower to doskonały przykład na to jak przenikają się rowery uniwersalne i MTB. Z jednej strony hamulce V-brake i manetka cynglowa, a z drugiej długi rozstaw kół i prawie 2 calowe opony.

Tabou Topshe 24 LITE

Producent przygotował dla dziewczynek rower 24 calowy z tą samą geometrią co Tabou Poison 24, ale w innych kolorach. Wiemy jak jeździ ten rower.

Zobacz nasz test Tabou Topshe LITE 24

Tabou Topshe 24 lite

Kubikes 24s MTB

Podobnie jak Tabou mimo oznaczenia MTB Kubikes 24S MTB to raczej rower uniwersalny. Jest jednym z najlżejszych, ale z testów 20 calowego Kubikesa 20S wiem że bardzo dobrze radzi sobie w prostym terenie.

Zobacz nasz test Kubikes 20s

KUbikes 24S

Najlepsze 24 calowe rowery górskie z przednim amortyzatorem

Jak już wcześniej wspominałem amortyzatory ze sprężyną niespecjalnie współpracują z niską wagą użytkowników, a ich najtańsze oblicze jest praktycznie niemożliwe do dostosowania dla młodszych użytkowników. Strata kasy. Wszystkie wylistowane rowerki posiadają powietrzne amortyzatory, których działanie sprawi że młodzi kolarze jeszcze lepiej odnajdą się poza trasami.

Model roweruRodzaj roweruWaga roweruWzrost dzieckaWiek
dziecka
roko.bike 24SMTB
amortyzacja
9,5125-145
Vpace Max 24MTB amortyzacja8,5od 115
Woom OFF AIR 5MTB amortyzacja10,1128-1457-11
Kubikes 24 MTB DiscMTB amortyzacja9,7od 7

roko.bike 24 S

Jeden z najlepszych rowerów 24 calowych rowerów MTB dla dzieci. Świetna geometria i niska waga sprawią, że ten rower wygrywa zawody. Docenią go nie tylko Ci ambitni amatorzy kolarstwa górskiego lecz każdy kto go dosiada.

Vpace Max 24

To ten sam rower co powyżej, ale w konfiguracji z amortyzatorem powietrznym. Waga poszła do góry, cena poszła do góry, ale jakość jazdy po górskich ścieżkach też poszła do góry! Weź jednak pod uwagę, że ten rower przeznaczony jest dla tych mniejszych dzieci.

Vpace Max 24

Woom OFFAIR 5

Analogiczna sytuacja jak u poprzednika. Ten sam rower, tylko z innym amortyzatorem. Teraz już nie tylko proste leśne ścieżki będą cieszyć użytkownika, ale także przejechany każdy kamień i korzeń w terenie.

Woom Off Air 5

Kubikes 24 MTB DISC

W przeciwieństwie do Kubikesa oznaczonego jako zwykłe MTB ten model znacząco się od niego różni. To już nie jest grzeczny rower do pokonywania łatwych tras. Dzięki nowoczesnej geometrii jest jednym z najlepszych do poskramiania górskich tras. Dodam tylko, że Kubikes 24 MTB DISC wyposażony jest w manetkę cynglową i hamulce hydrauliczne.

KUbikes 24S MTB Disc

Rowery MTB 24 calowe z przednim amortyzatorem z najlepszym stosunkiem jakość/cena

Najczęściej nawet klasowe rowery 24 calowe MTB posiadają amortyzatory sprężynowe. Niestety nie działają one tak jak powinny. Jest jednak rower z dobrym osprzętem, który spełnia moje założenia. Co więcej ten rower jest w świetnej cenie! Mowa tu o produkcie Decathlonu Btwin Rockrider ST 920 24.

Btwin Rockrider ST 920 24

Mimo, że próżno szukać w takiej cenie drugiego roweru MTB 24 calowego, to trzeba zaznaczyć że to najcięższy rower w całej kategorii. Nie mniej jednak za niewiele ponad 2 tyś. zł dostajesz rower z hamulcami hydraulicznymi i powietrznym amortyzatorem. Ta cena przykrywa większość mankamentów takich jak tańsze opony czy za długi mostek. Te elementy można wymienić. To jest naprawdę świetna oferta dla wszystkich dzieciaków żądnych wrażeń w terenie.

Rockrider ST 920 24″

Najlepsze 24 calowe rowery górskie z przednim i tylnym amortyzatorem.

Rowery z pełnym zawieszeniem zyskują coraz większą popularność, jest to spowodowane min. rozwojem ifrastruktury rowerowej w polskich górach. Mamy coraz więcej bike parków i coraz więcej naturalnych tras rowerowych.

Vpace Moritz 24

Niewiele ponad 10kg. waży najlżejszy rower z pełnym zawieszeniem. Jest to naprawdę niesamowita wartość i ciężko jej będzie dorównać.

Vpace moritz 24

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *