Trasa rowerowa dookoła jeziora Paprocany
5 Minut czytania
W jeden z cieplejszych wakacyjnych dni postanowiliśmy połączyć rower i wodę. De facto z tego połączenia wychodzi rower wodny, ale nie to mam na myśli. Celem naszej rekreacyjnej, familijnej wycieczki był objazd na rowerach jeziora Paprocańskiego w Tychach, a następnie kąpiel w nim.
Jezioro paprocańskie
Jezioro Paprocany to jezioro w Tychach, położone w południowej części miasta, w dzielnicy Paprocany. Jest to jezioro antropogeniczne, powstałe w wyniku eksploatacji gliny. Jezioro ma powierzchnię 15,6 ha, długość 2,5 km i szerokość od 0,2 do 0,5 km. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,5 m, a maksymalna 12 m. Jezioro jest otoczone lasami, co tworzy atrakcyjny krajobraz.
Jezioro Paprocany jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.
Ciekawostki na temat jeziora paprocańskiego:
- W XIX wieku jezioro było wykorzystywane do wydobycia gliny.
- W 1974 roku na terenie jeziora powstało kąpielisko.
- W 1998 roku na terenie jeziora utworzono Park Krajobrazowy Jezioro Paprocany.
- W 2007 roku jezioro zostało uznane za rezerwat przyrody.
Przebieg trasy wokół jeziora Paprocany
Trasa dookoła jeziora Paprocany to niewiele ponad 7 km i można ją pokonać na rowerze w rekreacyjnym tempie w nieco powyżej 30 minut. Dystans można jednak sporo wydłużyć jeżdżąc okolicznymi szutrami. Można nawet urządzić sobie wycieczkę z nieodległej Pszczyny, tak aby miło spędzić całe popołudnie.
Droga dookoła jeziora to bruk, a miejscami w lesie szuter. My podczas naszego okrążenia wokół jeziora testowaliśmy różne warianty trasy, a najbardziej podobała nam się leśna ścieżka biegnąca tuż przy tafli jeziora. W nomenklaturze MTB można by ją nazwać singlem.
Atrakcje na trasie dookoła jeziora Paprocany
Sam przejazd dookoła jeziora jest już atrakcyjny sam w sobie, natomiast trasa posiada dodatkowe walory turystyczne.
Zameczek myśliwski w Promnicach.
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji na trasie otaczającej zbiornik wodny jest wybudowany w 1861 roku zamek myśliwski.
Zamek został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej.
Zamek został zaprojektowany przez Oliviera Pavelta, który rozbudowywał również książęcy browar w Tychach. Zamek jest w stylu neogotyckim. Jest to budowla jednopiętrowa, z centralną wieżą i dwoma skrzydłami. Zamek jest otynkowany na biało, a jego elewacje są zdobione wieżyczkami, sterczynami i łukami.
Wnętrza zamku są bogato zdobione. W salach znajdują się drewniane boazerie, freski i witraże. W zamku znajduje się również bogata kolekcja dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby i meble.
Dworek w Promnicach był wielokrotnie odwiedzany przez znamienitych gości, w tym przez króla Prus Wilhelma I i cesarza Niemiec Wilhelma II.
Obecnie zamek w Promnicach jest własnością Muzeum pszczyńskiego i jest wykorzystywany jako restauracja. My niestety nie mogliśmy skorzystać z jego usług, bo w poniedziałki restauracja jest nieczynna.
Oto kilka ciekawostek na temat Zamku Promnice:
- został wybudowany w ciągu zaledwie jednego roku.
- W czasie II wojny światowej był wykorzystywany przez wojsko niemieckie.
- Po wojnie zamek był siedzibą szkoły rolniczej.
- W latach 90. XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w hotel i restaurację.
Zameczek Promnice jest jednym z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Jest to piękna budowla, która stanowi świadectwo historii i kultury regionu.
Dzikie plaże nad jeziorem
Atrakcją także są miejsca przeznaczone na odpoczynek nad jeziorem. Nam szczególnie do gustu przypadła miejscówka na północnym zachodzie, gdzie są ławeczki i grupy wędkarzy próbujący coś złapać w jeziorze. Jeżeli nie lubisz dużych skupisk ludzi to w tym miejscu na pewno będzie dużo spokojniej.
Oprócz wspomnianego uroczego zakątka, atrakcją jest także tzw “dzika plaża” – to miejsce bez wydzielonego kąpieliska i bez ratownika. Jednak w tym miejscu stoją foodtrucki z szybkim jedzeniem i napojami.
Główna plaża nad jeziorem Paprocańskim
Od wschodniej strony, tuż jednej z ważniejszych ulic w Tychach znajduje się spory darmowy parking i publiczna plaża. W tym właśnie miejscu podczas letnich upałów wypoczywa najwięcej osób.
To właśnie tu można wypożyczyć rowerek wodny czy kajak.
Największą atrakcją dla dzieci w tym miejscu jest wodny plac zabaw, co więcej to nie jedyna rozrywka dla najmłodszych w tym miejscu. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest spory plac zabaw, a także park linowy.
Gdzie zjeść nad jeziorem Paprocany
Jak już wcześniej wspomniałem na dzikiej plaży znajdują się Foodtrucki z szybkim jedzeniem. Natomiast publiczna plaża, z racji bliskości miasta, ma najwięcej do zaoferowania. To właśnie na plaży jest pizzeria PAPRYciosa, która w poniedziałki jest zamknięta. W nieco dalszej okolicy jest już szereg restauracji, gdzie wybór różnych smaków jest spory.
Podsumowanie
Jezioro Paprocany to świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym, to przede wszystkim doskonała lokalizacja dla amatorów wodnego szaleństwa, ale także rodzinnej jazdy na rowerze. W weekendy ta miejscówka jest mocno oblegana, w poniedziałek odpoczywa tam gastronomia. W pozostałe dnie świetnie można się tam pobawić.
2 komentarze
Zameczek Myśliwski a nie pałac,nie jest własnością prywatną a oddziałem Muzeum w Pszczynie.
Dzięki za czujność. Nawet na stronie Śląskie travel jest opisany jako pałac.