Close

6 czynników wyboru roweru do dojazdu do pracy

5 Minut czytania

6 czynników wyboru roweru do dojazdu do pracy

Wiele osób uważa, że dojeżdżanie rowerem do pracy to strata czasu. Jednak tak nie jest! Bezsprzecznie dojazd do pracy na 2 kołach niesie ze sobą sporo korzyśći. Pytanie na które postaramy się w poniższym tekście znaleźć odpowiedź brzmi: na jakim rowerze dojeżdżać do pracy na dwóch kółkach.

Aby ułatwić odpowiedź przeanalizuj 6 czynników determinujących wybór roweru.

Długość i trudność trasy dojazdowej

Pierwszym i jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na wybór rodzaju roweru w celu dojeżdżania do pracy jest długość i złożoność trasy, jaka jest do pokonania. Jeżeli dystans jest krótki, można bez problemu dojechać na rowerze składanym lub miejskim. Jeśli trasa jest dłuższa i najeżona trudnościami, lepiej sprawdzą się rowery typu trekkingowego zwane także turystycznymi lub crossowe.

Jako mieszkaniec górskiej miejscowości osobiście znam przypadki kiedy to znajomy amator kolarstwa specjalnie wybierał szlaki górskie, jako dojazd do pracy, wybierając rower MTB z pełnym zawieszeniem.

Kondycja i sprawność fizyczna

Innym istotnym elementem jaki musisz wziąć pod uwagę jest kondycja i sprawnośc fizyczna, a także to, czy Twój organizm nie jest obciążony chorobami i innymi zjawiskami genetycznymi.

Ruch o umiarkowanej intensywności jest doskonały dla ludzkiego organizmu, a obecnie ruszamy się coraz mniej. Ruch ma wpływ na wiele aspektów naszego życia, a także na to jak się czujemy. Dlatego też warto rozważyć dojazd do pracy na rowerze jako formę aktywności fizycznej. Jeśli nie masz czasu na siłownię, wystarczy codzienny dojazd na rowerze do pracy.

W dobie globalizacji i niesamowitego rozwoju technologii nawet te osoby, które mają drobne dysfunkcje mogą sobie pozwolić na jazdę na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym. Oczywiście wcześniej te kwestie należy poruszyć z lekarzem.

Miejsce przechowywania roweru w pracy.

Jednym z ważniejszych aspektów rozpatrywanego dylematu jest to, gdzie podczas naszych czynności zarobkowych możemy zostawić rower. W przypadku, gdy z tym miejscem jest problem, warto zastanowić się czy nie wybrać roweru składanego. Po przyjeździe na miejsce docelowe taki rower można złożyć i nawet zostawić koło stanowiska pracy. Tak mało miejsca zajmuje. Inną zaletą tego roweru jest to że bez problemu można zapakować się z nim do autobusu czy tramwaju w drodze powrotnej.

rower składany

Coraz częściej zakłady pracy dysponują odpowiednim, zamkniętym miejscem gdzie można zostawić swój jednoślad.

Niezależnie od tego gdzie zostawiasz swój rower warto zainwestować w dobre zabezpieczenia antykradzieżowe. Nie istnieją takie, które ochronią rower przed kradzieżą w 100%, jednak mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego napastnika.

Dress code w pracy

Sposób i styl ubierania się do pracy to już 4 istotny element układanki, jaki musisz brać pod uwagę, decydując się na jazdę na jednośladzie do pracy. Część osób może przychodzić do pracy w różnych wymyślnych strojach, jednak wciąż od sporej rzeszy osób wymagane jest, aby przychodziły odpowiednio ubrane. Jazda na rowerze w garniturze nie należy do najwygodniejszych, chociaż 100 lat temu to był standard.

Jeżeli należysz do takiej grupy osób, szczególnie w przypadku płci pięknej to warto rozważyć miejski rowery damskie z koszykiem najwygodniejsze do wsiadania i zsiadania. Taki, który wyposażony jest w dodatkowe akcesoria rowerowe takie jak błotniki, czy ochronę łańcucha. Możesz także rozważyć zmianę ciuchów po przyjeździe do pracy.

Zaplecze sanitarne w pracy.

W przypadku gdy dojazd do pracy jest dla Ciebie treningiem kolarskim dobrze żeby w miejscu wykonywania Twojej pracy znalazły się odpowiednie sanitariaty. Nie chcesz do siebie zniechęcić chyba współpracowników, dlatego warto odświeżyć się po przyjeździe do pracy, pod prysznicem. To ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Nie musisz płacić za wodę w domu, oszczędzasz, także czas na poranną toaletę. Te argumenty przede wszystkim powinny trafić do amatorów kolarstwa szosowego i MTB.

Warunki atmosferyczne

Sprawdzaj zawsze pogodę. Jest kilka ciekawych serwisów, w których możesz to zrobić, a pogoda się sprawdza na następny dzień. W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych rowery miejskie i turystyczne mają tę przewagę nad pozostałymi jednośladami, że wyposażone są fabrycznie w odpowiednie akcesoria takie jaki: długie błotniki i osłony łańcucha, przez co ryzyko ochlapania się maleje.

rower crossowy do pracy

Jak widzisz odpowiedź na pytanie, jakim rowerem dojeżdżać do pracy nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka ważnych czynników mających wpływ na to, jaki rower wybrać. Coraz większą rzeszę sympatyków zyskują rowery elektryczne. Użytkowanie ich daje sporo korzyści, jednak elektryki nie są tak eko friendly jak ich analogowi odpowiednicy.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *