Close

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – ranking zapięć rowerowych

9 Minut czytania

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą – ranking zapięć rowerowych

Nie ma idealnego zabezpieczenia, które uchroni Twój rower przed kradzieżą. Można jedynie utrudnić złodziejowi wykonanie zadania. Każde zabezpieczenie może być otwarte wytrychem, przecięte, przepiłowane czy też zamrożone i rozbite młotem.

pani zamyka rower

Od Ciebie tylko zależy czy zainwestujesz w markowe zabezpieczenie, czy też marketowe zapięcie, które tylko pozornie chroni. Jeżeli naprawdę jesteś pasjonatem rowerowym, dobrze wiesz jakie są ceny rowerów. Nie warto kupować najtańszego zabezpieczenia, tylko wybrać produkt który naprawdę spełni swoje zadanie.

Ranking zabezpieczeń rowerowych

Wyróżniamy zabezpieczenia:

  • łańcuch
  • linka zabezpieczająca
  • u-lock
  • zapięcie składane

Do liderów w produkcji zabezpieczeń niewątpliwie należą firmy Abus z produktami kategorii Granit i firma Kryptonite z topową linią produktów Evolution i New York.

Ranking zapięć rowerowych zawiera zabezpieczenia w różnych kategoriach.

Najlepsze zapięcie do roweru u-lock

u-lock abus granit

Jakie zapięcie do roweru wybrać? Moim numerem jeden wśród zabezpieczeń bez podziału na kategorie jest Abus Granit X-Plus 540.

Nie oznacza to, że jest najlepszym zabezpieczeniem, jednak patrząc na stosunek ceny do jakości i wagi ten produkt zdecydowanie góruje nad innymi.

Abus Granit X-Plus 540 to zabezpieczenie typu U-lock. Posiada on jarzmo o średnicy 13 mm o kwadratowym przekroju. Zrobione jest z bardzo mocnej hartowanej stali co czyni go bardzo twardym. kwadratowy przekrój powoduje, że aby go złamać należy naciąć go z obu stron, jednak materiał z jakiego jest wykonany tego nie ułatwia. Oczywiście poddaje się on szlifierce kątowej, lecz opiera się zwykłym tarczą do cięcia. Jest bardzo odporny na rozciąganie, skręcanie czy ściskanie, czyli najpopularniejsze metody do otwarcia zabezpieczenia typu u-lock przez złodziei. 

Zamek opracowany jest w specjalnej technologii X-PLUS co sprawia, że tylko bardzo zaawansowani włamywacze ze specjalnie stworzonymi dla tego zapięcia narzędziami mogą go sforsować.

Jeżeli chodzi o wagę Abusa Granit X-Plus 540 to jest ona dość znośna. U-lock waży nieco ponad 1.5 kg co oznacza, że jest jednym z lżejszych wśród najlepszych.

Zapięcie to otrzymało 15/15 możliwych punktów dla zabezpieczeń rowerowych.

Na kolejnym miejscu wyróżniłbym produkt U-lock Kryptonite New York Lock. Jest to także zabezpieczenie typu U-lock, które parametrami dorównuje niemieckiemu produktowi firmy Abus.

Kryptonite New York

Różnica jest natomiast w wadze i cenie. Kryptonite New York waży już 2 kg i jest o 10-15% droższy.

Zapięcia przenośne 

W kategorii zabezpieczeń przenośnych używanych podczas podróży wyróżniłbym ABUS Bordo Granit X-Plus 6500.

ABUS Bordo Granit X-Plus 6500

Abus Bordo Granit X-Plus 6500 to zapięcie składane o kompaktowym kształcie po złożeniu. Zrobione jest ze stalowych paneli o grubości 5.5mm, które połączone są ze sobą specjalnymi nitami. Hartowana stal odporna jest na wszelki próby łamania i cięcia brzeszczotem. Najsłabszym ogniwem wydają się być łączące ogniwa nity, jednak poddają się w zasadzie tylko szlifierce kątowej. 

Zamek opracowany w technologii Abus X-Plus jest podobnie jak w przypadku Granita X-Plus 540 praktycznie nie do otwarcia przez większość złodziei.

Waga tego składanego zapięcia to ok. 1,5 kg, a cena dochodzi do 400zł.

Alternatywą dla składanego rozwiązania może być produkt Kryptonite Evolution 4 U-lock.

Jest to sporo tańsze rozwiązanie i gwarantuje przyzwoity poziom ochrony, a przy tym kosztuje sporo mniej.

Warto jednak zastanowić się nie lepiej dopłacić do Abus Granit X-Plus 540, który oferuje dużo więcej.

Zapięcie linkowe do roweru

Szczerze powiedziawszy to zapięcia na linkę to najsłabszy możliwy sposób zabezpieczenia roweru przed kradzieżą. Wystarczą nieduże szczypce do metalu aby je sforsować. 

zapięcie linkowe do roweru

Kiedy stosować zapięcia linkowe:

  • w momencie kiedy mamy rower cały czas na oku
  • jako kolejne zabezpieczenie rowerowe łączące koła z ramą

Każdy dobry jakościowo łańcuch, jednak jest lepszy od najgrubszego zapięcia linkowego.

Jak zabezpieczyć rower w garażu podziemnym lub w piwnicy

W ostatnich czasach kradzieże rowerów są prawdziwą plagą. Najczęściej nie są to przypadkowe zdarzenia, a wycelowane w konkretne rowery. Złodzieje obserwują zarówno rowery, jak i ich właścicieli i miejsce w którym są przechowywane. Zarówno garaże jak i piwnice są miejscami najbardziej narażonymi na atak rabusia.

W takim miejscu warto zamontować specjalną kotwę mocującą na podłodze, a jeszcze lepiej na ścianie, do której dopięte będzie zabezpieczenie.

Kotwa Gerda

W garażu czy też piwnicy najczęściej przechowywanych jest większa ilość rowerów, dlatego też z pomocą przychodzi łańcuch Kryptonite Evolution series 4

Kryptonite Evolution series 4

Dostępny jest on w rozmiarach 50cm, 90cm i 160cm co daje szerokie pole manewru w zabezpieczeniu wielu rowerów. Co więcej łańcuch daje większe możliwości niż zapięcie typu u-lock jeżeli chodzi o owijanie elementów roweru. Jest to jednak kosztem przede wszystkim wagi. Najdłuższy łańcucha waży ok 5 kg! 

Łańcuch Kryptonite Evolution 4 posiada oczka o przekroju 1 cm zrobione z twardej hartowanej stali, którą bardzo ciężko jest przeciąć. Zamek w stanie są otworzyć tylko zaawansowani włamywacze z dedykowanymi narzędziami.

Najlepsze zapięcie rowerowe

W miejscu przechowywania, szczególnie wartościowych rowerów, warto jest także zainwestować w najlepsze możliwe dostępne zabezpieczenie jakim jest Abus Granit Extreme 59. Jest to praktycznie niemożliwe do sforsowania zapięcie typu u-lock. Specjaliści z brytyjskiego BikeRadar ocenili jako fenomenalne. Oceniane jest na 20/20 możliwych punktów, a używany jest także często przez motocyklistów.

To rozwiązanie posiada 2 wady, cenę i wagę. Waży prawie 3 kg. co sprawia, że wożenie go ze sobą jest praktycznie wykluczone. Posiada także zaporową cenę, bo za Abus Granit Extreme 59 trzeba zapłacić co najmniej 2 razy więcej niż za pozostałe zabezpieczenia.

Nie mniej jednak jeżeli bardzo cenisz swój rower Abus Granit Extreme 59 jest to najlepsze możliwie dostępne zabezpieczenie.

Łańcuch czy u-lock

Porównując łańcuch do zapięcia u-lock to:

Plusy łańcuchaMinusy łańcucha
wiele kombinacji montażuruchome ogniwa utrudniające ich przecięciewaga łańcuchawiększa podatność na rozciąganiewykonanie z cieńszej stali

Niezależnie od tego jakie zabezpieczenie  wybierzesz, sprawdź aby było zrobione z odpowiednich materiałów. Stal musi być hartowana. Jeżeli łatwo ją zarysować odpuść sobie ten produkt.

Alternatywne zabezpieczenia rowerowe

Niezależnie od tego jaką formę zabezpieczenia rowerowego wybierzesz warto być przygotowanym także na to, że jednak Twój rower może zostać skradziony.

Lokalizator GPS do roweru

Zanim jednak to się stanie warto wyposażyć swoje ukochane 2 koła w lokalizator GPS. Lokalizator GPS do roweru Sino Track ST 901 wyposażony jest w kartę sim i baterię, która wytrzymuje sporo czasu. Poprzez aplikację skradziony sprzęt można namierzyć w dowolnym miejscu, gdzie jest zasięg telefonii komórkowej.

Urządzenie takie kosztuje około 100zł.

Sino TRack ST-901

Znakowanie roweru

Warto jest także oznakować rower w najbliższej siedzibie Straży Miejskiej. Znakowanie polega na wykorzystaniu mikroudarowej technologii, która pozwala na wygrawerowanie oznaczenia. Oznaczenie powoduje zmiany w strukturze materiału, dzięki czemu można je wykryć nawet po zatarciu znaków na powierzchni. 

Każdy rower znakowany jest przez strażnika miejskiego przy pomocy engrawera (urządzenia elektrycznego) w jednym miejscu: na spodniej części ramy roweru.

Każdy rower oznaczony jest także przez producenta unikatowym identyfikatorem, który także znajduje się na spodzie ramy.

Najlepsze praktyki ochrony przed kradzieżą roweru.

Zabezpieczenie rowerowe żeby działało musi zostać odpowiednio zapięte. Co prawda filmiki na Youtube pokazują, że przechodnie nie reagują nawet na przecinanie łańcucha szlifierką kątową, ale po co mamy złodziejowi ułatwiać sprawę.

Jak zapinać zabezpieczenie rowerowe

  • zapięcie rowerowe zapinaj o ramę, jeżeli jest to łańcuch lub dodatkowa linka to wtedy możesz także opleść nim koła.
  • niby oczywiste, ale zapinaj rower o elementy na stałe wmontowane w ziemię
  • zapinaj tak, aby zapięcia nie dało się przełożyć górą, dołem czy bokiem elementu o jaki jest zapinane.
  • zabezpieczenie montuj co najmniej na wysokości bioder, tak by potencjalny rabuś nie miał ułatwienia w postaci dźwigni o podłoże dla nożyc.
  • w garażu czy piwnicy zamontuj wspomnianą wcześniej kotwę, do której zapniesz rower

Zapięcie jednak to zaledwie druga linia frontu walki ze złodziejami. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku,dlatego warto także stosować takie praktyki jak:

  • zostaw rower w dużym skupisku ludzi
  • nie zostawiaj roweru w gęstwinie innych dwuśladów. 
  • zostaw swój rower koło lepszego roweru
  • parkuj blisko monitoringu
  • wyłącz lokalizację w aplikacji jakiej używasz do zapisywania swojej jazdy (w przypadku aplikacji STRAVA jest 400m od włączenia aplikacji)
  • zarejestruj klucze zabezpieczenia u producenta, aby w przypadku ich zgubienia można było je odtworzyć
  • trzymaj elektronarzędzia pod kluczem w garażu czy piwnicy z dala od rowerów. 

Jak widzisz warto jest mieć cokolwiek niż nic. Każde zabezpieczenie jest lepsze niż jego brak. Osobiście uważam, że opłaca się zainwestować w markowe dobre zabezpieczenie rowerowe. W moim przypadku wybór padł na Abus Granit X-Plus 540.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *