Close

8 podobieństw w jeździe na rowerze i na nartach

6 Minut czytania

8 podobieństw w jeździe na rowerze i na nartach

Rower i narty są naturalnymi swoimi odpowiednikami w lecie i w zimie. To najpopularniejsze dyscypliny sportu, jakie są uprawiane nie tylko w celach sportowych ale i rekreacyjnych. Jazda na rowerze i na nartach dzielą wspólne podobieństwa, które sprawiają, że są one wyjątkowo popularnymi sportami.

 1. Technika jazdy

Żeby dobrze i bezpiecznie jeździć na nartach i rowerze należy posiadać odpowiednią technikę jazdy. Odpowiednia technika to nie tylko większa radość z jazdy, ale także, a może przede wszystkim większe bezpieczeństwo na trasach rowerowych i narciarskich.

Zarówno w przypadku rowerów jak i nart mając na myśli technikę mam na myśli takie elementy jak:

  • pozycja podstawowa – tutaj podobnie w przypadku MTB jak i narciarstwa alpejskiego pozycja podstawowa wymaga lekko ugiętych kolan. Ma ona na celu przygotowanie rajdera na każdą zmianę, czy to skręt, czy też pokonanie przeszkody. Kluczem do dobrej jazdy na jednym i drugim jest odpowiedni balans. To właśnie ćwiczenie równowagi jest jednym z najważniejszych, aby czerpać maksimum radości z jazdy.
  • skręty- w przypadku tego elementu także można doszukiwać się analogii. Stosunkowo nowoczesne narty zjazdowe czyli carvingowe skręcają zdecydowanie bardziej agresywnie niż tradycyjne modele. Na rowerze można skręcać zarówno poprzez obciążenie, jak i wykorzystanie siły krawędzi.
  • hamowanie – zatrzymywanie się wygląda zasadniczo inaczej na nartach i na rowerze. Z umiejętnością hamowania  ściśle związane jest pojęcie prędkości. Najważniejszym podobieństwem jeździ na rowerze i na nartach jest to, że prędkość może być regulowana w taki sam sposób – poprzez gwałtowne lub powolne hamowanie lub przyspieszanie. W obu sportach ważnym elementem pozostaje umiejętność dostosowania prędkości do warunków panujących na trasie. Jest to kluczowa umiejętność, aby bezpiecznie wrócić do domu po całodniowej zabawie .
  • pokonywanie przeszkód – oprócz wspomnianej wcześniej prędkości to właśnie skakanie przynosi najwięcej frajdy, zarówno w zimie na deskach jak i w lecie na 2 kołach. Pokonywanie boxów, raili czy skakanie na hopkach wymaga większego doświadczenia. To można ćwiczyć w snowparkach i bike parkach.

Wszystkie te techniki mają w sobie jedną bardzo ważną cechę wspólną: nauka ich poprawnego stosowania pozwala na pełniejsze czerpanie przyjemności z aktywności. Dzięki odpowiedniemu uczeniu tych elementów można także uniknąć niebezpiecznych sytuacji i skaleczeń. Przed rozpoczęciem jazdy zarówno na rowerze, jak i na nartach, warto dobrze się przygotować – zapoznać się z podstawami techniki i ćwiczyć je, by nabrać pewności siebie.

2. Kondycja

Z racji swojej charakterystyki zarówno aktywność zimowa jak i letnia wymagają odpowiedniego przygotowania kondycyjnego. Używanie roweru i nart wymaga bowiem nie tylko sprawności, ale przede wszystkim odpowiedniej siły i wytrzymałości. Podczas uprawiania tych dyscyplin wzmacniamy mięśnie, poprawiamy kondycję i zwiększamy swoją aktywność fizyczną. Mimo iż jazda na rowerze i nartach wygląda zupełnie inaczej, są pomiędzy nimi parę podobieństw.

rowerzysta wykonuje pompki

3. Sprzęt i ubranie

Obie dyscypliny wymagają odpowiedniego sprzętu, aby je uprawiać. W przypadku sportu zimowego będą to narty, natomiast letniego rower. Oprócz tych fundamentalnych elementów bardzo ważne są elementy ubioru. W przypadku narciarstwa są to buty narciarskie, kask narciarski i rękawiczki. W przypadku jeżdżenia na rowerze są to kask, odpowiednie buty oraz odzież sportowa.

4. Infrastruktura

W przypadku infrastruktury to coraz częściej mamy do czynienia z faktem, że stacje narciarskie w lecie przekształcają się w bike parki. Sytuacje takie można zaobserwować w Karkonoszach na Czarnej Górze czy choćby w Beskidach w Szczyrku lub Wiśle. W ten sposób właściciele wyciągów mogą zarabiać na turystach cały rok, a nie tylko w zimie.

Trasy narciarskie podzielone są na 4 rodzaje:

  • zielone – najłatwiejsze, na których nawet początkujący dadzą sobie radę
  • niebieskie  – łatwe, są to trasy familijne
  • czerwone – trudne, wymagają odpowiedniego doświadczenia
  • czarne – bardzo trudne, przeznaczone tylko dla wytrawnych narciarzy

Analogicznie podzielone są trasy rowerowe, jednak te trudniejsze mogą przebiegać po liniach naturalnych nie przygotowanych przez ludzi. Określone są poszczególnymi kolorami:

  • zielone – najłatwiejsze, na których nawet początkujący dadzą sobie radę
  • niebieskie  – łatwe, najczęściej typu flow, są to trasy familijne
  • czerwone – trudne, wymagają odpowiedniego doświadczenia, najczęściej przebiegają po naturalnych ścieżkach leśnych
  • czarne – bardzo trudne, przeznaczone tylko dla wytrawnych rowerzystów
  • podwójne czarne – wyłącznie dla profesjonalistów

5. Turystyka 

Zarówno narty jak i rower to doskonała okazja do odwiedzin nowych miejsc.Na nartach możesz przemierzać stoki i doskonalić swoje umiejętności, podczas gdy na rowerze morskie wybrzeża lub leśne ścieżki. Oba sporty pozwalają ci zobaczyć nowe miejsca i doświadczyć nowych rzeczy, a rowerze i na nartach można podziwiać przepiękne widoki, odkrywać miejsca do tej pory nieodkryte lub wypróbować nowe trasy. Co więcej i pewnie ważniejsze warto to robić z rodziną i przyjaciółmi.

wakacje z rowerem

6. Przełamywanie granic

Uprawianie narciarstwa i kolarstwa górskiego pozwala hartować charakter. Oba sporty pozwalają przełamywać własne bariery i mierzyć się z coraz trudniejszymi trasami. Zwyciężanie trudności i osiągnięcia postawionych celów może dodać pewności siebie i wiary w siebie, co pozytywnie wpłynie na Twoje codzienne życie.

8. Czas z najbliższymi

W końcu obie dyscypliny pozwalają na to, o czym zapominamy na co dzień. Wszystkie poprzednie punktu nie są ważne, jeżeli ten ostatni jest marginalizowany. To przecież przeżywanie nowych przygód i doświadczanie niezwykłych przeżyć nie ma znaczenia jeżeli nie robi się tego z najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi. Obie dyscypliny dają możliwość spędzenia cudownego czasu z bliskimi. Można wspólnie przeżywać niesamowite przygody, poznawać nowe miejsca i ćwiczyć umiejętności. 

Jazda na rowerze i narciarstwo to doskonałe formy aktywności, które pomagają poprawić zdrowie fizyczne i psychiczne oraz zwiększyć samoocenę. Zalety jazdy na rowerze i narciarstwa są nieograniczone – pozwalają one dostarczać radości nawet tym, którzy dopiero zaczynają swoje przygody w tych sportach!

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *