Close

9 różnic w budowie rowerów damskich i męskich

7 Minut czytania

9 różnic w budowie rowerów damskich i męskich

Szykujesz się do zakupu roweru i nie masz pewności, jaka jest różnica między rowerem damskim, męskim i unisex.

Prawda jest taka, że nie ​​wszystkie rowery są unisex. Istnieje jednak różnica między tymi sygnowanymi jako damskie, a męskimi.

Przy ciągle zmieniającym się rynku i ogromie możliwości wyboru, im lepiej wyedukowany będziesz, tym łatwiej będzie Ci wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Niewiele jest rowerów sprzedawanych jako unisex, ale większość wyborów dzieli się na rowery męskie i rowery damskie. Więc jaka naprawdę jest ta różnica?

Dlaczego rowery damskie i męskie różnią się od siebie?

Jak się okazuje, różnic jest całkiem sporo. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą wybierać z szerokiej gamy rowerów, od prostych jednobiegowych cruiserów po zaawansowane rowery górskie. W każdym z tych przypadków modele są dostosowywane do indywidualnych potrzeb. 

modna kobieta i rower miejski
modna kobieta i rower miejski

Głównym powodem, dla którego rowery są inne dla poszczególnych płci, są różnice anatomiczne między mężczyznami i kobietami. Kobiety są zwykle niższe, mają węższą klatkę piersiową i dłuższe nogi niż mężczyźni. Przeciętny wzrost kobiety w Polsce to 164 cm. Chociaż wysokie kobiety mogą uważać rowery męskie za wygodniejsze, wersje damskie są odpowiednie dla większości damskich ciał. Różnice między rowerami męskimi i damkami uwzględniają te różnice anatomiczne, dzięki czemu rowery mogą dobrze pasować do wymiarów ciała rowerzysty.

Rower męski vs rower damski

Sklepy rowerowe mają specjalne sekcje dla rowerów męskich i damskich we wszystkich kształtach, kolorach i rozmiarach. Rowery męskie są na ogół większe. Niektóre rowery są uważane za unisex, co oznacza, że ​​wyższa niż przeciętna kobieta może uznać, że jazda na rowerze unisex jest łatwiejsza niż jazda na rowerze damskim.

Przedstawione różnice naprawdę odgrywają znaczącą rolę dla cyklistów.

Siodełko

Siodła damskie są zwykle krótsze i szersze. Jednak zawodniczki wyczynowe często wybierają wąskie siodełka, które odblokowują ich ruch pedałowania. Poza tym konstruktorzy rowerów zdają sobie sprawę, że siodełko jest łatwo wyjmowane, bardzo personalne. Często zdarza się, że amatorzy kolarstwa wyminieniają właśnie ten element. 

Trudno dostrzec to rozróżnienie gołym ludzkim okiem, ale siedzenia w rowerach damskich i męskich są inne. Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni i kobiety mają wyraźnie inna strukturę miednicy, w szczególności kości kulszowych, które to wspierają się o siodełko. Ponadto nogi kobiet są zazwyczaj dłuższe niż nogi mężczyzn.

Różnica polega na tym, że siodełka rowerowe dla kobiet są szersze w porównaniu z męskimi, które są dłuższe i węższe. Siodełka różnią się także w zależności od rodzaju roweru jakiego używasz. Profesjonalnym dopasowaniem siodełka zajmuje się bikefitting.

Kształt siodełka

Wiele marek premium oferuje siodełka unisex, które pasują zarówno do męskich, jak i damskich rowerów. I nawet jeśli takie siodło pasowałoby ci na krótką przejażdżkę, to może być niewygodne w przypadku dłuższych podróży.

Damskie wyczynowe rowery mają szersze siodełka, które pasują do kości kulszowych. Rowery męskie są wyposażone w dłuższe i węższe siedzenie. Najwyższej jakości siodełka dla obu płci często mają dziurę w środku, aby zmniejszyć nacisk na dolną, newralgiczną,  część ciała.

rower do jazdy po lesie i do jazdy miejskiej

Kierownica

Kontrola ma kluczowe znaczenie podczas jazdy rowerem po ruchliwej drodze, dlatego kierownica i gripy mają kluczowe znaczenie i muszą być dopasowane do dłoni zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Dla porównania, kobiety mają węższe ramiona niż mężczyźni, więc węższa kierownica może bardziej adekwatna do postury. Bolące ramiona są częstym problemem, gdy kobiety używają szerokich kierownic.

W rowerach MTB można przyjąć zasadę, że długość kierownicy to w przypadku:

  • mężczyzn iloczyn wzrostu w milimetrach przez 0,440.
  • kobiet iloczyn wzrostu w milimetrach przez 0,426.

Kierownice w rowerach męskich są zazwyczaj szersze i nieznacznie niższe. Podobnie też  gripy są inne. Damskie są węższe, dostosowane do mniejszych dłoni.

trening odchudzający na rowerze

REACH

Odległość w poziomie od środka suportu do środka górnej części główki ramy, przez którą przechodzi wirtualna oś kierownicy. to liczba centymetrów między siedzeniem a kierownicą. Ponieważ ciała kobiet wydają się mieć krótkie torsy, umiarkowana długość tego parametru ułatwia sięgnięcie kiery.

Innymi słowy, jako kobieta średniego wzrostu nie będziesz musiała wychylać się na maksa podczas jazdy na stojąco. 

Przekrok ramy

Niska górna rura ramy sięga czasów, gdy kobiety jeździły w sukienkach. Obecnie nadal damki często mają niższą górną rurę zwłaszcza w rowerach miejskich.

Opadająca w dół rura umożliwia wsiadanie i zsiadanie z roweru.W przypadku MTB nie ma to większego znaczenia, bo prawidłowo powinno się to robić tradycyjnym okrakiem.

Długość ramy

Biorąc pod uwagę, że mężczyźni są zazwyczaj wyżsi od kobiet, mają większe ręce i nogi, więc rozsądne jest, aby odstęp między siodełkiem a kierownicą w męskim rowerze był większy.

Z drugiej strony kobiety potrzebują krótszej górnej rury rowerowej i mniejszej przestrzeni między siodełkiem a kierownicą. Pozwala to cyklistą czuć się zrelaksowanym podczas jazdy, zapobiegając powstawaniu bólu.

Aby sprawdzić, czy rower, który chcesz, jest odpowiedni dla Twojego typu sylwetki, upewnij się, że łatwo sięgasz kierownicy, w momencie gdy plecy są prawie płaskie.

Cechy rowerów męskich

Rowery męskie są dostępne w takich samych ogólnodostępnych modelach, co rowery damskie. Ma to miejsce zarówno w przypadku rowerów miejskich, crossowych jaki górskich. Niekiedy mogą się różnić nazwą tak jak ma to miejsce przypadku marki Kross.

Ale istnieją wyraźne cechy, które odróżniają rowery męskie od rowerów damskich. Po pierwsze, zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić większe ciało i większą wagę.

Ramy rowerowe dla mężczyzn mają zazwyczaj inną konstrukcję, a niektóre elementy są montowane i modyfikowane z myślą o cięższych cykloistach. Oprócz większego parametru reach i stack, rowery męskie charakteryzują się następującymi cechami:

Dźwignie hamulca

Klamki hamulcowe w rowerach męskich mogą być większe i lepiej przystosowane do dużych dłoni.  Niżsi jeźdźcy na ogół mają mniejsze dłonie, co utrudnia bezpieczne sięgnięcie do dźwigni hamulca. Niektóre dźwignie mają konfigurowalne śruby, które umożliwiają regulację.

Długość korby

Wiele kobiet ma dłuższe nogi i krótsze ręce w porównaniu z mężczyznami. Długość korb rowerowych różni się w zależności od wzrostu rowerzysty i różnych typów rowerów.

Długość korby mierzy się od środka trzpienia pedału do środka osi, a producenci zwykle tworzą rowery męskie z korbami 170, 175 milimetrów, podczas gdy te przeznaczone dla kobiet mają korby 165 milimetrów.

korba

Zawieszenie

Lekcy rowerzyści wymagają zawieszenia dostosowanego do ich mniejszej wagi. Możesz to zrobić w sklepie lub zrobić to sam w domu. 

Uchwyty

Dłonie mężczyzn wydają się większe, a palece grubsze. Z reguły chwyty w męskim rowerze są również większe.

Rowery damskie i męskie, jaka jest różnica?

Każdya kobieta jest inna i najlepszym rowerem dla Ciebie może być rower dla kobiet, albo dla mężczyzn. Najlepszy rower to taki, który pasuje do Twojego ciała.

rowery cross 2021 ranking

Jeżeli chcesz poświęci kolarstwu trochę czasu warto testować. Poznaj rozmiary roweru, a jeśli poważnie myślisz o wygodzie na rowerze, może nawet wyskocz na profesjonalny bike fitting.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *