Jak ustawić siodełko w rowerze
9 Minut czytania
Jeśli dopiero zaczynasz jeździć na rowerze, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić, jest ustawienie siodełka na odpowiedniej wysokości. Może to wydawać się banalne, ale ważne jest, aby dobrze spasować się z siodełkiem, aby zapobiec urazom, bólowi i uzyskać jak najwięcej mocy z każdego obrotu korby.
Mylące może być myślenie, że najtrudniejszą częścią zakupu nowego roweru jest znalezienie odpowiedniego rozmiaru. Wysokość i pozycja siodełka to ważne czynniki, które często są pomijane. Istnieje mnóstwo filmów, artykułów i opinii o tym, jak ustalić odpowiednią wysokość siodła. Łatwo się przytłoczyć nadmiarem informacji, jednak nie taki diabeł straszny.
Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo ustawić siodełko.
Jak ustawić siodełko w rowerze MTB, miejskim, szosowy, trekkingowym
Niezależnie od tego czy posiadasz rower MTB, szosowy, trekkingowy, crossowy, gravel czy nawet miejski poniższe reguły działają dla każdego typu roweru. Siodełko ustawia się w każdym rowerze tak samo!
Ustawienie siodełka rowerowego składa się z 3 etapów:
- ustawienie wysokości sztycy
- ustawienie poziome siodełka przód, tył
- ustawienie kąta nachylenia siodełka
Ustawienie wysokości siodełka
Dla przypomnienia wspomnę, że sztyca jest to metalowa rurka wchodząca w ramę, do której przytwierdzone jest siodło. I w przypadku wysokości mamy do czynieni z regulacją sztycy, a nie siodełka. Potocznie jednak mówi się o ustawieniu siodełka.
Zluzowanie zacisku sztycy
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to spojrzeć na swoje siodełko, aby dowiedzieć się, jak można je wyregulować. Zasadniczo istnieją dwa sposoby poluzowania sztycy, aby można było dostosować wysokość siodełka: za pomocą szybkozamykacza (który nie wymaga użycia narzędzi) lub za pomocą klucza imbusowego.
W przypadku szybkozamykacza sprawa jest łatwa. Ciągniesz za dźwignię luzując zacisk i zamykasz jeżeli dobrałeś odpowiednią wysokość. Analogicznie ma się sprawa w przypadku zacisku na klucz imbusowy. Za pomocą klucza imbusowego luzujesz zacisk i na odpowiednim poziomie zaciskacz – kręcąc w odpowiednią stronę.
W przypadku ramy zrobionej z karbonu zachowaj szczególną ostrożność, gdyż ten materiał jest z jednej strony bardzo wytrzymały ale też delikatny. Co więcej w przypadku karbonu zastosuj pastę do sztyc, zapewnia ona dodatkowe tarcie.
Wracając do ustawień sztycy, główne pytanie to na jakiej wysokości powinno znajdować się siodełko?
Ustawienie wysokości siodła
Jeśli chodzi o wysokość siodełka, jest kilka metod ustalania jego wysokości. Jeden z doświadczonych kolarzy MTB i mechaników rowerowych doradził mi, żeby słuchać swojego ciała. Wszelkie wytyczne związane z pomiarami nie należy brać dosłownie, a traktować jako swoistego rodzaju szablon.
Co ważne, stopa opiera się o pedał śródstopiem. Nie piętą i nie palcami!
Metoda 109%
Zmierz wewnętrzną długość nogi od stopy, do krocza. Uzyskany wynik pomiaru powiększ o 9%. Wartość jaka Ci wyjdzie to wysokość, na jakiej powinno znajdować się siodełko.
Ustawienie siodełka do biodra
To szybki i mało precyzyjny sposób na ustawienie wysokości sztycy. To dobry sposób na ustawienie wysokości siodełka, na przykład podczas wypróbowywania nowego roweru, lub wypożyczania roweru. Jeśli masz więcej czasu, zastosuj opisaną poniżej metodę. Aby skorzystać z tej metody, stań obok swojego roweru. Umieść siodło obok biodra. Siodło powinno uderzać w biodro gdzieś pomiędzy środkiem, a górną częścią kości biodrowej. Jeśli nie jest we właściwym miejscu, dostosuj go, aż będzie. Spróbuj pedałować. Jeśli Twoje kolano jest lekko zgięte w dolnej części pedału i czujesz się komfortowo oznacza to, że wysokość jest odpowiednia.
Dopasowanie siodła do stóp
Jeśli chcesz uzyskać odpowiednią wysokość sztycy, najlepszym sposobem na to jest ta metoda.
Ocen czy siodełko jest za nisko czy za wysoko. Wsiądź na rower. Zadbaj o to, aby ktoś Ci go przytrzymał lub oprzyj się o ścianę. Jeśli opierasz się o ścianę, upewnij się, że rower się nie rusza. Gdy już jesteś na rowerze, wyprostuj jedną nogę całkowicie do pozycji, w której korba i pedały są w pionie. Ogólna zasada mówi, że twoja noga powinna być zgięta pod kątem 30-40 stopni, w tej pozycji korby.
Więc nie martw się, jeśli twoje kolano nie jest całkowicie wyprostowane. Tak ma być. Z drugiej strony jeśli nie możesz w pełni wyprostować nogi, a Twoje kolano jest nadal mocno zgięte w zadanej pozycji korby, wtedy siedzisko jest za nisko. Jeśli napinasz się lub rozciągasz, aby oprzeć stopę na pedałach lub jeśli całkowicie tracisz kontakt z pedałem, twoje siedzenie jest zbyt wysokie.
Wypróbuj różne wysokości siodełka i zobacz, jakie to odczucie! Sprawdź, czy odczuwasz ból (kolana, tkanki miękkie itp.). Upewnij się, że twoja noga nie jest w pełni wyprostowana w momencie kiedy korba jest w pozycji pionowej i że z każdego pociągnięcia uzyskujesz największą moc.
Jak wspomniałem wcześniej, najlepiej nie wprowadzać radykalnych zmian w wysokości siodełka naraz. Przesuwaj ją stopniowo w górę lub w dół, aż znajdziesz to, co uznasz za odpowiednią dla siebie. Jeśli zbyt szybko spróbujesz dokonać zbyt drastycznej zmiany, możesz odczuwać ból, nawet jeśli okaże się, że jest to „właściwa” wysokość dla Ciebie.
Dopasowanie sztycy regulowanej
Najszybciej i najłatwiej jest dopasować wysokość w przypadku sztycy regulowanej. Są one coraz chętniej stosowane w rowerach MTB, a w rowerach enduro są standardem.
Odpowiednią wysokość siodła można spasować za pomocą manetki, hydraulika tej sztycy sam dostosuje siodło do odpowiednio zadanej wysokości. Żeb była jasność, zabiegi z manetką są tylko poglądowe. W tym wypadku nie trzeba wielokrotnie odkręcać i zakręcać zacisku, wystarczy naciśnięcie przycisku, aby ją opuścić lub wyciągnąć. Sztyca regulowana, także posiada szybkozamykacz lub częściej zacisk na imbus, który po dopasowaniu należy zacisnąć.
Ustawienie siodełka rowerowego w poziomie
Siadając na siodełku, które ma już wyregulowaną wysokość spoglądamy na kolano i stopę. Śródstopie i kolano powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie, prostopadłej do podłoża. Pionowa linia łącząca kolano i śródstopie powinna być prostopadła do podłoża.
Ustawienie kąta nachylenia siodełka rowerowego
To ustawienie wydaje się być najłatwiejszym ze wszystkich. Potrzebna będzie poziomica. Jeżeli nie masz poziomicy to pożycz na chwilę od sąsiada. Zasada jaką należy się kierować przy ustawieniu kąta nachylenia siodełka to… siodło ma być poziomo. Połóż poziomicę na siodełku i ustaw go tak, aby było w poziomie.
W przypadku odczuwania wszelkiego rodzaju dolegliwości możesz rozważyć opcję opuszczenia noska siodełka delikatnie w dół. Nigdy odwrotnie.
Siodełka z podniesionym przodem można zaobserwować jedynie w rowerach stworzonych do dirtu czyli robienia sztuczek. Podniesiony przód pomaga wtedy w chwytaniu go kolanami.
Jak ustawić siodełko w rowerze dla dziecka
Osobną kwestią jest ustawienie siodełka w rowerze dziecięcym. O ile podobni jak w rowerach dorosłych siodełko powinno być wypoziomowane to już w kwestii regulacji pionowych mają zastosowanie inne zasady.
Ustawienie siodełk dla dzieci niepewnie czujących się na rowerze lub nie umiejących jeździć
Jeżeli Twój maluch dopiero zaczyna przygodę z rowerem, warto zadbać o to, aby czuł się na 2 kółkach pewnie. Niestety musi w tym momencie dojść do kompromisu, bo nie da się osiągnąć optymalnej pozycji dbając o maksymalne bezpieczeństwo dziecka.
Dla dzieci początkujących siodełko ustawia się w takiej pozycji, aby jego stopy w całości stykały się z podłożem, a dziecko się stabilnie.
Ustawienie siodełka w rowerze biegowym
Analogicznie jak w poprzednim przypadku pierwszego rowerku z pedałami należy zadbać o komfort i bezpieczeństwo malucha. W rowerku biegowym siodełko ustawiamy tak, aby dziecko całymi stopami dotykało podłoża. Co więcej w rowerkach biegowych jest to też o tyle istotne gdyż napędzane są poprzez odpychanie się dziecka od gruntu.
Ustawnie siodełka dla dziecka, które już dobrze jeździ
Jeżeli dziecko ma już za sobą podstawowy proces nauki jazdy za sobą i dobrze sobie radzi za kierownicą siodełko można podnieść wyżej. W tym przypadku stosuje się taką regułę, że siodło winno być na takiej wysokości, aby dziecko dotykało palcami podłoża. Dzięki takiej regulacji, po pierwsze komfort pedałowania znacznie się zwiększa. Po drugie zwiększa się wydajność z kręcenia korbą.
Starsze dzieci i nastolatki z powodzeniem mogą stosować siędo metod opisanych dla dorosłych rowerów MTB, szosowych, trekkingowych czy crossowych.
Podsumowanie
Prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze ma niebagatelny wpływ na jazdę. Działanie to jest dwuaspektowe. Po pierwsze optymalizuje wykorzystanie energii włożonej w wysiłek związany z kręceniem korbą. Po drugie zapobiega powstawaniu wszelkiego rodzaju bólu, który może się pojawić na skutek nienaturalnego ruchu niektórych części naszego ciała.
Jeśli po wyregulowaniu siodełka nadal czujesz się niekomfortowo lub nie uzyskujesz maksymalnej mocy przy każdym skoku, możesz rozważyć odwiedzenie lokalnego sklepu rowerowego w celu odpowiedniego dopasowania roweru.