Close

Podstawowa technika jazdy mtb

4 Minut czytania

Podstawowa technika jazdy mtb

Kolarstwo górskie to inne wyzwania niż jazda szosowa. Teren jest zróżnicowany, od skał, przez ubite ścieżki leśne, aż po luźną ściółkę i korzenie.

Trasa może być bardzo płaska lub bardzo stroma, a wszystko to wymaga umiejętności w prowadzenia roweru, tak aby jazda była przyjemna i bezpieczna. Podstawowe umiejętności obejmują balans, ułożenie ciała i hamowanie.

Balans ciała

Wszyscy wiedzą, że podczas jazdy ważna jest równowaga. Najbardziej ma to miejsce w przypadku kolarstwa górskiego. Dobry balans ciała umożliwia jazdę po wąskich ścieżkach tzw. singlach, a także kłodach np. Nortshore. Pozwala także dobrze sobie radzić na śliskich powierzchniach, takich jak mokre korzenie. Balans ciała to umiejętność, której uczy się poprzez praktykę i podobnie jak inne umiejętności, jest to umiejętność, poprzez którą się rozwijasz.

Możesz ćwiczyć na drodze, jadąc po krawężniku. Ma 8 lub 15 cm szerokości. Zobacz, jak długo możesz nim jeździć bez zbaczania z drogi, a także bez patrzenia na przednią oponę. Pomoże ci to w jeździe po singlach w lesie.

Kolejnym ćwiczeniem jest ćwiczenie skrętów z małą prędkością. Jedź tak wolno, jak to tylko możliwe i skręć rowerem bez stawiania stóp na ziemi. Rób ósemki. Zatrzymaj się całkowicie i sprawdź, czy potrafisz zrównoważyć – będziesz musiał kręcić przednim kołem do przodu i do tyłu, aby znaleźć dokładny punkt równowagi. Cała ta praktyka będzie bardzo przydatna podczas jazdy po szlakach.

jazda w bandzie

Jadąc w zakrętach przyjmij pozycję atakującą, czyli na lekko ugiętych nogach i rękach. Ręce z szeroko rozstawionymi łokciami na boki. Pedały ustawione w poziomie. W zakręcie wychylaj rower, a nie ciało.

W rozwoju techniki jazdy mtb bardzo pomaga pumptrack. Jest to specjalnie przygotowany tor z górkami, na którym szkoli się technikę skręcania i rozpędzania bez pedałowania.

Pozycja na rowerze MTB

Pozycja ciała na rowerze pomaga w wielu aspektach kolarstwa górskiego. Podczas pokonywania stromych wzniesień należy przesunąć ciężar do przodu, aby zapobiec w unoszeniu się przedniego koła. Przesuń swój tyłek do przodu i zejdź z siedzenia i stań podczas pedałowania.

Podczas zjazdu przyjmij pozycję atakująca. Jadąc stromo w dół, cofnij ciężar ciała do tyłu za siodełko i wyciągnij ramiona do przodu. Zapobiegnie to przeleceniu przez kierownicę. Naucz się przesuwać ciężar z boku na bok, aby przeciwdziałać takim zjawiskom, jak mokre korzenie, które powodują ślizganie się kół roweru. Umiejętność ta pomaga również w jeździe po skałach i kłodach.

pozycja ciała zjazd mtb

Hamowanie

Hamowanie to ważna umiejętność pozwalająca zachować kontrolę podczas jazdy. Zawsze unikaj blokowania kół. Nie tylko tracisz sterowanie, ale również niszczysz trasę. Hamowanie powinno być zawsze płynne i z odpowiednim odchyleniem przód tył. Na zakrętach wyhamuj do odpowiedniej prędkości przed bandą, zakrętem.

Praktyka i doświadczenie pozwolą Ci zorientować się, jaka siła na każdym hamulcu jest wymagana w każdej sytuacji. Naciśnięcie zbyt mocno przedniego hamulca może spowodować, że rower zacznie nurkować i przelecisz nad kierownicą. Równomierna siła na przednich i tylnych hamulcach to dobry sposób, aby go wyczuć.

Po opanowaniu tych podstawowych umiejętności jazda po szlaku będzie bezpieczniejsza i przyjemniejsza.
Ponadto zanim wyruszysz w teren warto potrenować takie elementy jak bunnyhop. W skrócie przeskok , który pomoże pokonywać przeszkody w lesie. Warto też poświęcić czas na manuala, czyli jazdę na tylnym kole bez siadania na siodełku. Ta umiejętność jeszcze bardziej doskonali twój zmysł równowagi.

hamowanie MTB

Warto także skorzystać ze szkół jazdy na rowerze. Ponadto większość sklepów rowerowych ma zaprzyjaźnionych instruktorów, którzy także organizują przejażdżki grupowe, w których możesz wziąć udział. W ich trakcie zawsze za darmo podpowiadają na co zwrócić uwagę podczas jazdy. Szczególnie polecam szkolenia przy modnych w ostatnich latach ośrodkach enduro czyli Endurotrails w Bielsku – Białej. Szkolenia prowadzone są także przez fundacje Pomba.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *