Close

Czy fotelik rowerowy pasuje do każdego roweru?

5 Minut czytania

Czy fotelik rowerowy pasuje do każdego roweru?

Odpowiedź na pytanie czy fotelik rowerowy pasuje do każdego roweru nie jest taka jednoznaczna i prosta. O ile zadanie to wydaje się być niekiedy karkołomne, to praktycznie dla wszystkich rowerów jest wykonalne! W tym miejscu można zadać sobie pytanie pomocnicze, czy jest sens montować fotelik dziecięcy w rowerach choćby do downhillu?!

Rozpocznijmy jednak od rodzajów fotelików rowerowych i rodzajów rowerów, bo jednych i drugich jest co najmniej kilka rodzajów, a mnożąc jedne przez drugie otrzymujemy sporą ilość kombinacji. Co więcej nie wszystkie mają sens.

Fotelik rowerowy w rowerze trekkingowym

Rodzaje fotelików dziecięcych

Zasadniczo wyróżniamy 2 rodzaje fotelików dziecięcych na takie które:

  • montowane są nad tylnym kołem, czyli za rowerzystą
  • montowane z przodu przed rowerzystą 

Foteliki rowerowe dla dzieci montowane z tyłu mogą być przymocowane do bagażnika, jeżeli rower takowy posiada, lub najczęściej do rury podsiodłowej za pomocą specjalnego pałąka.

Podobnie jak foteliki tylne, te z przodu także mogą różnić się sposobem montażu. Montowane są one do górnej rury ramy roweru lub do kierownicy. 

Oprócz sposobu montażu foteliki montowane z przodu roweru mogą być mniej lub bardziej zabudowane. Te najprostsze dedykowane już dla małych rowerowych zapaleńców dostarczają im dodatkowych wrażeń, ale także wymagają od nich skupienia i koordynacji.

fotelik rowerowy przedni w rowerze miejskim

Jeszcze do teraz gdzieniegdzie można spotkać foteliki wiklinowe z poprzedniej epoki wieszane na kierownicy. A jeśli mowa o poprzedniej epoce (wieku) to kto z nas (ci co pamiętają) nie jeździł na bagażniku czy ramie jako pasażer 🙂 Czasy się jednak zmieniają i teraz bardziej dbamy o bezpieczeństwo naszych pociech. Osobiście nie wyobrażam sobie swojej córki bez kasku na głowie podczas jazdy.

Korzyści stosowania fotelików rowerowych

Rower to jedna z najpopularniejszych metod rekreacji. Foteliki rowerowe są alternatywą dla przyczepek rowerowych. Co prawda wymagają od rodzica większego skupienia i koncentracji, ale zapewniają większy i lepszy kontakt rodzica z dzieckiem. W związku z powyższym korzyści jakie płyną z radości, jaką czerpie się jeżdżąc całymi rodzinami na rowerze są ogromne. To nie tylko wspólnie spędzony czas, ale także poznawanie nowych miejsc i doświadczanie nowego.

Rodzaje rowerów do których warto zamocować fotelik dziecięcy

Praktycznie do każdego typu roweru można zamontować jakiś fotelik dziecięcy. Na pewno nie warto tego robić w przypadku rowerów stricte nastawionych na ściganie, bo żaden zawodnik nie zgodzi się żeby jego szosa za dziesiątki tysięcy złotych dostała takie akcesoria jak fotelik, który może uszkodzić ot choćby lakier. Z drugiej skrajnej strony riderzy DH może i nie martwili by się o lakier, który i tak pewnie sfatygowany jest przez kamienie z tras zjazdowych, ale ich rowery jeżdżą tylko w dół więc montowanie tam czegokolwiek nie ma sensu.

Abstrahując już od skrajności można założyć, że do każdego roweru można zamontować fotelik. Poszukajmy więc odpowiedzi jaki rodzaj fotelika do jakiego roweru się nada.

Foteliki rowerowe w rowerach miejskich

Dla mieszkańców miast, użytkujących rowery miejskie jedną z opcji jest fotelik tylny montowany do bagażnika. Do roweru miejskiego alternatywnie można zamontować przedni fotelik na kierownicy. Fotelik z pasażerem to dodatkowe obciążenie, więc nie zapominaj wozić ze sobą zapasową dętkę rowerową.

Foteliki rowerowe w rowerach trekkingowych i crossowych

Innym typem rowerów jakie posiadają bagażniki są rowery trekkingowe. Te rowery także chętnie przyjmują na tył foteliki, co więcej te typy rowerów przyjmują praktycznie każdy rodzaj fotelików.

Podobnym typem rowerów do trekkingowych są rowery hybrydowe czyli crossowe. Te rowery jednak nie posiadają bagażnika w związku z czym tylne foteliki montowane są na nich na specjalnym pałąku. Do nich także bez problemu można zamontować foteliki przednie montowane na ramę czy kierownicę. W tym wypadku ze względu na bardziej wyprostowaną pozycję foteliki nie będą zbyt dokuczały rowerzyście, a dziecko nie będzie musiało oglądać wyłącznie tyłu rodzica. 

Foteliki rowerowe w rowerach MTB

Innym typem rowerów, do których często montowane są foteliki są rowery górskie. Tu można je podzielić na rowery bez amortyzacji tylnej i właśnie z damperem. Ten podział wg. mnie jest kluczowy, bo o ile na hardtailu można zamontować wszystko, to na rowerze z pełnym zawieszeniem montaż tylnego fotelika zapewnia pewne niedogodności.

fotelik rowerowy w rowerze MTB

Ze względu na pracę tylnego zawieszenia i efekt bujania w rowerze full suspension w montażu  tylnego fotelika mogą przeszkadzać:

  • błotniki rowerowe- nie wszystkie rowery są w nie wyposażone, jednak w przypadku montażu błotników najprawdopodobniej będą one kolidować z fotelikiem
  • ocieranie o koło- efekt bujania zawieszenia jest tak duży, że często fotelik ociera o koło nawet podczas najmniejszych nierówności na drodze.
  • montaż do sztycy opuszczanej – geometria ramy rowerów z tylnym zawieszeniem niekiedy uniemożliwia montaż pałąka do rury podsiodłowej. Sam w moim Krossie Moon montowałem fotelik do regulowanej sztycy. W tym wypadku istnieje poważne zagrożenie uszkodzenia tego elementu.

W rowerach MTB na trasach w terenie najlepiej sprawdzają się ascetyczne siodełka montowane do ramy. One dają najwięcej wrażeń dzieciakom.

Przejdźmy do rowerów szosowych i grawelowych, jednak nie spotkałem się z tym, aby ktoś montował w nich foteliki. Tu ze względu na mocno pochyloną pozycję rowerzysty najlepszym rozwiązaniem byłby fotelik tylny, ale to tylko hipoteza.

Jak widzisz do montażu fotelika rowerowego dla dziecka najlepiej nadają się rowery rekreacyjne. Nie oznacza to że na innych nie da się tego zrobić, lecz jest to okupione zastosowaniem różnych adapterów lub wyborem innego typu fotelika.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *