15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://jakirower.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt
główna plaża nad jeziorem

Trasa rowerowa dookoła jeziora Paprocany

W jeden z cieplejszych wakacyjnych dni postanowiliśmy połączyć rower i wodę. De facto z tego połączenia wychodzi rower wodny, ale nie to mam na myśli. Celem naszej rekreacyjnej, familijnej wycieczki był objazd na rowerach jeziora Paprocańskiego w Tychach, a następnie kąpiel w nim.

Jezioro paprocańskie

Jezioro Paprocany to jezioro w Tychach, położone w południowej części miasta, w dzielnicy Paprocany. Jest to jezioro antropogeniczne, powstałe w wyniku eksploatacji gliny. Jezioro ma powierzchnię 15,6 ha, długość 2,5 km i szerokość od 0,2 do 0,5 km. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,5 m, a maksymalna 12 m. Jezioro jest otoczone lasami, co tworzy atrakcyjny krajobraz.

Jezioro Paprocany jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji.

Ciekawostki na temat jeziora paprocańskiego:

  • W XIX wieku jezioro było wykorzystywane do wydobycia gliny.
  • W 1974 roku na terenie jeziora powstało kąpielisko.
  • W 1998 roku na terenie jeziora utworzono Park Krajobrazowy Jezioro Paprocany.
  • W 2007 roku jezioro zostało uznane za rezerwat przyrody.
Początek trasy rowerowej

Przebieg trasy wokół jeziora Paprocany

Trasa dookoła jeziora Paprocany to niewiele ponad 7 km i można ją pokonać na rowerze w rekreacyjnym tempie w nieco powyżej 30 minut. Dystans można jednak sporo wydłużyć jeżdżąc okolicznymi szutrami. Można nawet urządzić sobie wycieczkę z nieodległej Pszczyny, tak aby miło spędzić całe popołudnie.

Droga dookoła jeziora to bruk, a miejscami w lesie szuter. My podczas naszego okrążenia wokół jeziora testowaliśmy różne warianty trasy, a najbardziej podobała nam się leśna ścieżka biegnąca tuż przy tafli jeziora. W nomenklaturze MTB można by ją nazwać singlem. 

szutrowy odcinek trasy dookoła paprocan

Atrakcje na trasie dookoła jeziora Paprocany

Sam przejazd dookoła jeziora jest już atrakcyjny sam w sobie, natomiast trasa posiada dodatkowe walory turystyczne.

Pałac myśliwski w Promnicach.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji na trasie otaczającej zbiornik wodny jest wybudowany w 1861 roku pałac myśliwski.

Pałac został wybudowany z myślą o najznakomitszych gościach zapraszanych na polowania w Puszczy Pszczyńskiej.

Pałac został zaprojektowany przez Oliviera Pavelta, który rozbudowywał również książęcy browar w Tychach. Pałac jest w stylu neogotyckim. Jest to budowla jednopiętrowa, z centralną wieżą i dwoma skrzydłami. Pałac jest otynkowany na biało, a jego elewacje są zdobione wieżyczkami, sterczynami i łukami.

pałac mysliwski w Promnicach

Wnętrza pałacu są bogato zdobione. W salach znajdują się drewniane boazerie, freski i witraże. W pałacu znajduje się również bogata kolekcja dzieł sztuki, w tym obrazy, rzeźby i meble.

Pałac w Promnicach był wielokrotnie odwiedzany przez znamienitych gości, w tym przez króla Prus Wilhelma I i cesarza Niemiec Wilhelma II.

Obecnie pałac w Promnicach jest własnością prywatną i jest wykorzystywany jako restauracja. My niestety nie mogliśmy skorzystać z jego usług, bo w poniedziałki restauracja jest nieczynna. 

Oto kilka ciekawostek na temat Pałacu Promnice:

  • Pałac został wybudowany w ciągu zaledwie jednego roku.
  • W czasie II wojny światowej pałac był wykorzystywany przez wojsko niemieckie.
  • Po wojnie pałac był siedzibą szkoły rolniczej.
  • W latach 90. XX wieku pałac został odrestaurowany i przekształcony w hotel i restaurację.

Pałac Promnice jest jednym z najcenniejszych zabytków na Śląsku. Jest to piękna budowla, która stanowi świadectwo historii i kultury regionu.

Dzikie plaże nad jeziorem

Atrakcją także są miejsca przeznaczone na odpoczynek nad jeziorem. Nam szczególnie do gustu przypadła miejscówka na północnym zachodzie, gdzie są ławeczki i grupy wędkarzy próbujący coś złapać w jeziorze. Jeżeli nie lubisz dużych skupisk ludzi to w tym miejscu na pewno będzie dużo spokojniej.

Oprócz wspomnianego uroczego zakątka, atrakcją jest także tzw “dzika plaża” – to miejsce bez wydzielonego kąpieliska i bez ratownika. Jednak w tym miejscu stoją foodtrucki z szybkim jedzeniem i napojami.

dzika plaża food trucki i zejście do wody

Główna plaża nad jeziorem Paprocańskim

Od wschodniej strony, tuż jednej z ważniejszych ulic w Tychach znajduje się spory darmowy parking i publiczna plaża. W tym właśnie miejscu podczas letnich upałów wypoczywa najwięcej osób. 

główna plaża nad jeziorem

To właśnie tu można wypożyczyć rowerek wodny czy kajak.

Największą atrakcją dla dzieci w tym miejscu jest wodny plac zabaw, co więcej to nie jedyna rozrywka dla najmłodszych w tym miejscu. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych jest spory plac zabaw, a także park linowy.

wodny plac zabaw na plaży paprocany

Gdzie zjeść nad jeziorem Paprocany

Jak już wcześniej wspomniałem na dzikiej plaży znajdują się Foodtrucki z szybkim jedzeniem. Natomiast publiczna plaża, z racji bliskości miasta, ma najwięcej do zaoferowania. To właśnie na plaży jest pizzeria PAPRYciosa, która w poniedziałki jest zamknięta. W nieco dalszej okolicy jest już szereg restauracji, gdzie wybór różnych smaków jest spory.

Podsumowanie

Jezioro Paprocany to świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym, to przede wszystkim doskonała lokalizacja dla amatorów wodnego szaleństwa, ale także rodzinnej jazdy na rowerze. W weekendy ta miejscówka jest mocno oblegana, w poniedziałek odpoczywa tam gastronomia. W pozostałe dnie świetnie można się tam pobawić.

Dzika plaża

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

żelazny szlak rowerowy
Poprzedni post
Żelazny szlak rowerowy

0 Komentarze

Odpowiedz