Close

Trasy Rowerowe w Wielkopolskim Parku Narodowym i okolicach.

5 Minut czytania

Trasy Rowerowe w Wielkopolskim Parku Narodowym i okolicach.

W niedalekiej odległości od Poznania znajduje się mało znany na większą skalę Wielkopolski Park Narodowy. Te zielone tereny na południe od stolicy województwa najchętniej odwiedzane są właśnie przez mieszkańców Poznania.

Wielkopolski Park Narodowy został on utworzony w kwietniu 1957 roku, a obecnie jego powierzchnia to prawie 7600 ha. W parku chronione są polodowcowe formy krajobrazu, a także roślinność i zwierzęta, w szczególności owady związane właśnie z tą unikatową szatą roślinną.

Geomorfologia

Najwyższym szczytem Wielkopolskiego Parku Narodowego jest wzniesienie Osowa Góra, które wznosi się na 132 m n.p.m. Pamiątką po lodowcu sprzed 18 tyś. lat są także głazy narzutowe, z których największy, Głaz Leśników,  ma 4m wysokości.

Jedną z piękniejszych form krajobrazu na terenie parku są jeziora, tu ich nie brakuje. Jezior jest 11, z których największe ma powierzchnie 127 ha. Najgłębsze natomiast jest jezioro Góreckie, którego dno jest na głębokości prawie 17 metrów.

Zabytki

Jeżeli  chodzi o zabytki to najcenniejszymi zachowanymi na terenie Parku należy drewniany kościół w Łodzi z XVII w. Sporo innych zabytków sakralnych o mniejszym znaczeniu można spotkać w okolicznych miejscowościach.  Ciekawym obiektem są także ruiny zameczku zbudowanego w 1827 roku przez Tytusa Działyńskiego dla swojej siostry Klaudyny Potockiej na wyspie Zamkowej na J. Góreckim. Zachowało się także kilka dworków z XIX wieku.

W samym środku parku narodowego znajduje się malownicza miejscowość Puszczykowo. Miejscowość ta bardziej znana jest dzięki centrum tenisa, którą wybudował Janusz Rzeźnik dla swojej wnuczki Angelique Kerber, znakomitej tenisistki polskiego pochodzenia.

szutry w parku narodowym

Trasy turystyczne rowerowe

Turyści do dyspozycji mają 5 szlaków turystycznych pieszych o długości 85 km i ponad 100 km tras turystycznych rowerowych. 

Przez Park Narodowy przebiegają trasy dalekobieżne takie jak EuroVelo R9 czy Pierścień dookoła Poznania, ale znajdują się tam także lokalne trasy takie jak szlak Niepodległości czy szlak Jana Pawła II. 

Do dalekobieżnych tras, które przebiegają przez teren Wielkopolskiego Parku Narodowego należą:

  • Pierścień dookoła Poznania o długości 168 km
  • EuroVelo 9 o długości 426 km
  • Nadwarciański szlak rowerowy o długości 372 km w tym (8km na terenie Parku Narodowego)

Do tras wytyczonych na terenie parku należą:

  • szlak Jana Pawła II
  • trasa Niepodległości
  • szlak Wypalanki – Dymaczewo Stare

Wymienione trasy mają od kilkunastu do prawie 40km długości. Oprócz oficjalnych tras rowerowych Park Narodowy posiekany jest wszelkiej maści szutrami i ścieżkami, także w planowaniu przejazdu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Inspirację można także zaczerpnąć z aplikacji traseo.

W otulinie Parku lub jego najbliższym otoczeniu przebiegają także inne ciekawe trasy rowerowe. Mam tu na myśli min.:

  • Łabędzi szlak rowerowy – Ta blisko 17 km trasa przebiega wzdłuż starorzecz Warty, gdzie gnieżdżą się Łabędzie
  • Rogaliński szlak rowerowy – to 15 km trasa, która zaczyna się w Mosinie, a kończy  przy zabytkowym Pałacu w Rogalinie

Jaki rower wybrać

Tutaj sprawa wcale nie wydaje się być łatwa, bo rower trzeba dobrać do trasy. Jeżeli oczekujesz relaksu i spędzenia świetnych chwil w gronie najbliższych najlepszy będzie taki rower jaki posiadasz. Jeżeli nie posiadasz zawsze możesz go wypożyczyć w lokalnej wypożyczalni rowerów.

kobieta na MTB

Jaki rower najlepiej się sprawdzi?

Jeżeli jedziesz w pojedynkę, przewietrzyć głowę i chcesz trochęsię poruszać to wybierz rower MTB. Góral doskonale poradzi sobie na szutrach i singlach, a do tego pokona piaski tras przylegających do jeziorek. 

Jeżeli jedziesz rekreacyjnie ze znajomymi lub rodziną dobrze swoje zadanie wykonają także rowery turystyczne czyli crossowy i trekkingowy. W końcu większość dróg tam jest utwardzona i szutrowa. Nawet jeżeli napotkasz na piach, to jesteś tam po to aby odpocząć od miejskiego zgiełku nie spiesząc się nigdzie, więc nawet prowadzenie roweru w kilku miejscach nie nastrączy problemów. 

Jeżeli natomiast jesteś długodystansowcem, a opisywane miejsce jest tylko jednym z wielu etapów twojej podróży to najlepszym wyborem będzie rower trekkingowy lub gravel. Tutaj zależy jak mocno przykładasz wagę do akcentu sportowego Twojej podróży.

Osobno można rozpatrywać temat EuroVelo, bo docelowo mają to być asfaltowe szlaki, jednak w tym wypadku miłośnicy szosy będą musieli w kilku miejscach poszukać objazdu.

Podsumowanie 

Wielkopolski Park Narodowy i jego okolice oferują wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Głodny wrażeń rowerzysta nie będzie się tam nudził zarówno jeżeli uda się w podróż z naciskiem sportowym, ale przede wszystkim w familijną wycieczkę nastawioną na rekreację i odpoczynek.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *