Kierownica typu baranek czy prosta

Najpopularniejszą kierownicą spotykaną we wszelkiej maści rowerach jest zwykła prosta kierownica.

Spotykana jest od rowerów do downhillu przez mtb do szosowych i miejskich. Kierownica szosowa potocznie nazywana barankiem spotykana jest  w rowerach szosowych, przełajowych i grawelowych.  Jeżeli jesteś fanem jazdy po szosie pytanie jaką kierownicę wybrać skierowane jest do Ciebie.

Kierownica prosta

Zapewnia bardziej wyprostowaną pozycję, jest wygodniejsza dla początkującego. Używając jej można nawet jeździć z plecakiem.

Kierownica typu baranek

Pozycja bardziej aerodynamiczna,niższa,tułów jest wyciągnięty. przy tych samych nakładach energii kolarz porusza się szybciej. Wymaga większej sprawności i elastyczności zawodnika. Niższy środek ciężkości pozwala na sprawniejsze pokonywanie i składanie się w zakrętach. Kierownica szosowa ma możliwość trzymania na 3 sposoby: górny (szczególnie wykorzystywany na podjazdach), górny poprzeczny, dolny, Dzięki temu lepiej sprawdzi się podczas długich wyjazdów. zmęczone ręce mogą w każdej chwili zmienić chwyt. Wbrew temu co się mówi najbardziej aerodynamiczna pozycja jest kiedy przedramiona kładziemy na górnej części kierownicy, a dłonie położone są na klamkomanetkach. Z racji tego, że rowery szosowe są dość tradycyjne i hamulce tarczowe nie są wykorzystywane w racingu hamowanie najefektywniejsze jest z dolnego chwytu.

Prędkość

Jeżeli twoją domeną jest prędkość kierownica prosta niestety jest gorsza. Baranek zapewnia wąską niską pozycję, która jest bardzo aerodynamiczna i tu zdecydowanie przeważa.

Zwrotność

Tutaj bez dwóch zdań wygrywa kierownica prosta. Z racji tego, że jest szersza łatwiej manewruje się nią w ciasnych zakrętach i nawrotach, bardziej precyzyjnie się steruje, jest bardziej stabilna. Jeżeli jeździsz w miejskiej dżungli wybierz kierownicę prostą.


Podsumowując obie kierownice są świetne i obie posiadają wady i zalety. Stworzone są do innych celów. Jeżeli jesteś ambitnym kolarzem gdzie priorytetem jest prędkość i/lub długie pojeżdżawki szosowe wybierz baranka. Baranka możesz rozważyć także w rowerze grawelowym jeżeli lubisz długie wycieczki po leśnych szutrach lub  wycieczki bikepackingowe. W każdym innym przypadku lepiej sprawdzi się kierownica prosta.

Dodaj komentarz