Close

Kierownica typu baranek czy prosta

3 Minut czytania

Kierownica typu baranek czy prosta

Najpopularniejszą kierownicą spotykaną we wszelkiej maści rowerach jest zwykła prosta kierownica.

Spotykana jest od rowerów do downhillu przez mtb do szosowych i miejskich. Kierownica szosowa potocznie nazywana barankiem spotykana jest  w rowerach szosowych, przełajowych i grawelowych.  Jeżeli jesteś fanem jazdy po szosie, szutrze pytanie jaką kierownicę wybrać skierowane jest do Ciebie.

Kierownica prosta

Zapewnia bardziej wyprostowaną pozycję, jest wygodniejsza dla początkującego. Wszystko dlatego, że taką kierownicą łatwiej manewruje się. Rewolucja rowerowa ostatnich lat wydłużyła kierownice MTB z wartości nieco ponad 600mm do ponad 800mm! Wartości te do tej pory zarezerwowane były wyłącznie w DH.

Kierownica typu baranek

Pozycja bardziej aerodynamiczna,niższa,tułów jest wyciągnięty. przy tych samych nakładach energii kolarz porusza się szybciej. Wymaga większej sprawności i elastyczności zawodnika. Niższy środek ciężkości pozwala na sprawniejsze pokonywanie i składanie się w zakrętach. Kierownica szosowa ma możliwość trzymania na 3 sposoby: górny (szczególnie wykorzystywany na podjazdach), górny poprzeczny, dolny, Dzięki temu lepiej sprawdzi się podczas długich wyjazdów. zmęczone ręce mogą w każdej chwili zmienić chwyt. Wbrew temu co się mówi najbardziej aerodynamiczna pozycja jest kiedy przedramiona kładziemy na górnej części kierownicy, a dłonie położone są na klamkomanetkach. Z racji tego, że rowery szosowe są dość tradycyjne i hamulce tarczowe nie są wykorzystywane w racingu hamowanie najefektywniejsze jest z dolnego chwytu.

Prędkość

Jeżeli twoją domeną jest prędkość kierownica prosta niestety jest gorsza. Baranek zapewnia wąską niską pozycję, która jest bardzo aerodynamiczna i tu zdecydowanie przeważa. Oczywiście z wyłączeniem MTB 🙂

Zwrotność

Tutaj bez dwóch zdań wygrywa kierownica prosta. Z racji tego, że jest szersza łatwiej manewruje się nią w ciasnych zakrętach i nawrotach, bardziej precyzyjnie się steruje, jest bardziej stabilna. Jeżeli jeździsz w miejskiej dżungli wybierz kierownicę prostą. Jedyne co to musisz uważać na przeszkody, kierownica prosta potrafi być naprawdę szeroka.


Podsumowując obie kierownice są świetne i obie posiadają wady i zalety. Stworzone są do innych celów. Jeżeli jesteś ambitnym kolarzem gdzie priorytetem jest prędkość i/lub długie pojeżdżawki szosowe wybierz baranka. Baranka możesz rozważyć także w rowerze grawelowym jeżeli lubisz długie wycieczki po leśnych szutrach lub  wycieczki bikepackingowe. Kierownica prosta dedykowana jest początkującym kolarzom i wszelkiej maści cyklistom górskim.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *