Testujemy Tabou Topshe LITE – rower o dobrym stosunku jakości do ceny
5 Minut czytania
Rowery Tabou Topshe Lite 20 i 24 to flagowe produkty dziecięce polskiego producenta. Firma Tabou od kilku lat z powodzeniem podbija rodzimy rynek rowerowy.
Osobiście Bardzo się cieszę, że kolejna polska marka wypuszcza w miarę lekkie rowery dziecięce.
Model TOPSHE
Modele Topshe Lite 20 i 24 są damskimi odpowiednikami męskich Tabou Poison lite 20 i 24, a różnią się jedynie malowaniem ramy. Pod tym względem te damskie wyróżniają się na tle konkurencji.
Zobacz najlepsze rowerki 24 calowe
Tabou Topshe LITE 20 przeznaczony jest dla dzieci o wzroście od 115-130 cm, ten większy 24 calowy zaś dla dla dzieci o wzroście od 125-145 cm.
Zobacz najlepsze 20 calowe rowery dziecięce
Modele Topshe LITE to dobry kompromis między ceną, a jakością wykonania, a w zasadzie wagą.
Waga roweru
Ten mniejszy waży niecałe 9kg, ten na większym kole 10,5 kg i są to bardzo dobre wartości jak na rower w tym zakresie cenowym.
Wpływ na niską wagę mają przede wszystkim bardzo lekka rama i sztywny aluminiowy widelec. 90% rowerów dziecięcych nie potrzebuje ciężkiego amortyzatora, w jakie najczęściej są wyposażane. Nie dość, że są masywne, to nie da się ich ustawić indywidualnie pod użytkownika.
Tabou Topshe LITE sygnowane są jako MTB i dlatego postanowiliśmy przetestować je przede wszystkim w terenie.
Geometria ramy roweru Tabou
24 calowy rower ma taką samą, lecz zeskalowaną geometrię, jak 20 calowy, a ten jest dość długi nawet jak na rower MTB. Z jednej strony zapewnia to stabilność, z drugiej zaś trochę ciężej się nim manewruje.
Pozycja jest lekko pochylona, komfortowa, a wpływ na to ma między innymi wysokie umiejscowienie kierownicy. O ile w 20 calowym modelu konstrukcja mostka nie pozwala na zmianę położenia kierownicy, to już w 24 pozwala na taki zabieg.
Wysoka kierownica daje też +10 do psychy na zjazdach, ale powoduje też odrywanie się przedniego kołą na podjazdach.
Jak na rower MTB to kąt główki ramy jest dość stromy i wynosi 72 stopnie. Taka wartość spotykana jest w rowerach szosowych lub uniwersalnych.
Napęd roweru
20 i 24 calowe rowerki Tabou Topshe Lite napędzane są 7 rzędową kasetą 14-34 i wszystko byłoby ok gdyby nie 36 zębów na przednim blacie. Taka konfiguracja nie pozwala na pokonywanie trudnych, długich podjazdów. W płaskim i pagórkowatym terenie ta konfiguracja w zupełności wystarcza.
Za zmianę biegów odpowiada przerzutka Shimano Altus i nie specjalnie lubiana przez nas manetka obrotowa Revoshift. Uważam, że w rowerach górskich, nawet tych dziecięcych, powinny być instalowane manetki cynglowe.
Nie mniej jednak manetki obrotowe są najczęściej spotykane w uniwersalnych rowerach dziecięcych.
Hamulce
Skoro było już o napędzaniu przejdźmy w jednym zdaniu do hamowania. Dosłownie w jednym zdaniu, bo za zatrzymywanie się odpowiada hamulec v-brake. Jest to najczęściej spotykany rodzaj hamulca, nie tylko w rowerach dziecięcych. Jego siła hamowania spokojnie wystarczy do zatrzymania się na asfalcie, szutrze czy też nie trudnym terenie.
Koła roweru Tabou Topshe LITE
Wszystkie łożyska zastosowane w rowerze są kulkowe. Nie inaczej jest w przypadku suportu i piast, w związku z czym dziecko musi trochę bardziej popracować, aby napędzić rower.
Na kołach zamontowane są opony z bieżnikiem terenowym o szerokości 1,95 cala, które pozwalają na jazdę nie tylko po nietrudnym terenie, ale także po szosie.
Jak to jeździ
My użytkujemy Tabou Topshe LITE 20 i 24 już od jakiegoś czasu, jednak punktem kulminacyjnym była kilkunastu kilometrowa wycieczka z miejscem docelowym, którym była trasa MTB. Tam rzeczywiście pod strome wzniesienia w terenie rowery miały problem się wspiąć. Na rolerach, bandach dawały sobie radę całkiem nieźle. Podobnie było w przypadku zjazdów, kąt główki ramy nie dawał super komfortu psychicznego, jednak rowery zjeżdżały zaplanowane zjazdy.
Podsumowanie
Rowery Tabou Topshe lite 20 i 24, a także ich męskie odpowiedniki Tabou Poison lite 20 i 24 to rowerki z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Geometria i napęd nie wskazują jednoznacznie, że to typowe terenówki, jednak jak pokazały nasze testy rowery te przyzwoicie spisują się w nietrudnym terenie.
Nie są to rowery, które będą wygrywały zawody, ale wcale takie być nie mają. Ich zadanie to dostarczanie wiele frajdy z jazdy swoim użytkownikom. Dla tych, którzy chcą zakosztować jazdy poza utartymi szlakami i nie mają w tym jeszcze wielkiego doświadczenia te modele na pewno tę frajdę w mniejszym lub większym stopniu dostarczą. Te modele świetnie sprawdzają się jako rowerki uniwersalne.
Osobiście uważam, że Tabou Topshe LIte 20 i 24 to rowery z jedną z najlepszych stosunków jakość /cena.
Nie upierałbym się na siłę, że są to rowery terenowe, traktowałbym je raczej jako rowery wszechstronne i tańszą alternatywę dla popularnego Wooma.
Producent wyszedł naprzeciw klientom i przy rejestracji produktu na stronie Tabou można uzyskać cashback do 500zł.