Close

Testujemy Tabou Topshe LITE – rower o dobrym stosunku jakości do ceny

5 Minut czytania

Testujemy Tabou Topshe LITE – rower o dobrym stosunku jakości do ceny

Rowery Tabou Topshe Lite 20 i 24 to flagowe produkty dziecięce polskiego producenta. Firma Tabou od kilku lat z powodzeniem podbija rodzimy rynek rowerowy.

Osobiście Bardzo się cieszę, że kolejna polska marka wypuszcza w miarę lekkie rowery dziecięce.

Model TOPSHE

Modele Topshe Lite 20 i 24 są damskimi odpowiednikami męskich Tabou Poison lite 20 i 24, a różnią się jedynie malowaniem ramy. Pod tym względem te damskie wyróżniają się na tle konkurencji.

Zobacz najlepsze rowerki 24 calowe

Tabou Topshe LITE 20 przeznaczony jest dla dzieci o wzroście od 115-130 cm, ten większy 24 calowy zaś dla dla dzieci o wzroście od 125-145 cm. 

Zobacz najlepsze 20 calowe rowery dziecięce

Modele Topshe LITE to dobry kompromis między ceną, a jakością wykonania, a w zasadzie wagą.

Waga roweru

Ten mniejszy waży niecałe 9kg, ten na większym kole 10,5 kg i są to bardzo dobre wartości jak na rower w tym zakresie cenowym. 

Wpływ na niską wagę mają przede wszystkim bardzo lekka rama i sztywny aluminiowy widelec. 90% rowerów dziecięcych nie potrzebuje ciężkiego amortyzatora, w jakie najczęściej są wyposażane. Nie dość, że są masywne, to nie da się ich ustawić indywidualnie pod użytkownika.

Tabou Topshe LITE sygnowane są jako MTB i dlatego postanowiliśmy przetestować je przede wszystkim w terenie.

Geometria ramy roweru Tabou

24 calowy rower ma taką samą, lecz zeskalowaną geometrię, jak 20 calowy, a ten jest dość długi nawet jak na rower MTB. Z jednej strony zapewnia to stabilność, z drugiej zaś trochę ciężej się nim manewruje.

tabou-topshe-lite-kokpit

Pozycja jest lekko pochylona, komfortowa, a wpływ na to ma między innymi wysokie umiejscowienie kierownicy. O ile w 20 calowym modelu konstrukcja mostka nie pozwala na zmianę położenia kierownicy, to już w 24 pozwala na taki zabieg.

Wysoka kierownica daje też +10 do psychy na zjazdach, ale powoduje też odrywanie się przedniego kołą na podjazdach.

Jak na rower MTB to kąt główki ramy jest dość stromy i wynosi 72 stopnie. Taka wartość spotykana jest w rowerach szosowych lub uniwersalnych.

Napęd roweru

20 i 24 calowe rowerki Tabou Topshe Lite napędzane są 7 rzędową kasetą 14-34 i wszystko byłoby ok gdyby nie 36 zębów na przednim blacie. Taka konfiguracja nie pozwala na pokonywanie trudnych, długich podjazdów. W płaskim i pagórkowatym terenie ta konfiguracja w zupełności wystarcza.

tabou-topshe-lite-kaseta
tabou-topshe-lite-korba

Za zmianę biegów odpowiada przerzutka Shimano Altus i nie specjalnie lubiana przez nas manetka obrotowa Revoshift. Uważam, że w rowerach górskich, nawet tych dziecięcych, powinny być instalowane manetki cynglowe.

Nie mniej jednak manetki obrotowe są najczęściej spotykane w uniwersalnych rowerach dziecięcych.

Hamulce

Skoro było już o napędzaniu przejdźmy w jednym zdaniu do hamowania. Dosłownie w jednym zdaniu, bo za zatrzymywanie się odpowiada  hamulec v-brake. Jest to najczęściej spotykany rodzaj hamulca, nie tylko w rowerach dziecięcych. Jego siła hamowania spokojnie wystarczy do zatrzymania się na asfalcie, szutrze czy też nie trudnym terenie.

tabou-topshe-lite-hamulec

Koła roweru Tabou Topshe LITE

Wszystkie łożyska zastosowane w rowerze są kulkowe. Nie inaczej jest w przypadku suportu i piast, w związku z czym dziecko musi trochę bardziej popracować, aby napędzić rower. 

Na kołach zamontowane są opony z bieżnikiem terenowym o szerokości 1,95 cala, które pozwalają na jazdę nie tylko po nietrudnym terenie, ale także po szosie.

Jak to jeździ

My użytkujemy Tabou Topshe LITE 20 i 24 już od jakiegoś czasu, jednak punktem kulminacyjnym była kilkunastu kilometrowa wycieczka z miejscem docelowym, którym była trasa MTB. Tam rzeczywiście pod strome wzniesienia w terenie rowery miały problem się wspiąć. Na rolerach, bandach dawały sobie radę całkiem nieźle. Podobnie było w przypadku zjazdów, kąt główki ramy nie dawał super komfortu psychicznego, jednak rowery zjeżdżały zaplanowane zjazdy.

Podsumowanie

Rowery Tabou Topshe lite 20 i 24, a także ich męskie odpowiedniki Tabou Poison lite 20 i 24 to rowerki z dobrym stosunkiem jakości do ceny. Geometria i napęd nie wskazują jednoznacznie, że to typowe terenówki, jednak jak pokazały nasze testy rowery te przyzwoicie spisują się w nietrudnym terenie. 

Nie są to rowery, które będą wygrywały zawody, ale wcale takie być nie mają. Ich zadanie to dostarczanie wiele frajdy z jazdy swoim użytkownikom. Dla tych, którzy chcą zakosztować jazdy poza utartymi szlakami i nie mają w tym jeszcze wielkiego doświadczenia te modele na pewno tę frajdę w mniejszym lub większym stopniu dostarczą. Te modele świetnie sprawdzają się jako rowerki uniwersalne.

Osobiście uważam, że Tabou Topshe LIte 20 i 24 to rowery z jedną z najlepszych stosunków jakość /cena.

Nie upierałbym się na siłę, że są to rowery terenowe, traktowałbym je raczej jako rowery wszechstronne i tańszą alternatywę dla popularnego Wooma.

Producent wyszedł naprzeciw klientom i przy rejestracji produktu na stronie Tabou można uzyskać cashback do 500zł.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *