Close

Woom 4 – Hit czy Kit? Testowaliśmy, recenzja i opinia

7 Minut czytania

Woom 4 – Hit czy Kit? Testowaliśmy, recenzja i opinia

Woom 4 to chyba najpopularniejsza marka rowerów dziecięcych. Firma powstała w Austrii w 2013 roku i jest prekursorem nowinek technicznych w rowerkach dziecięcych. Oprócz innowacji stawiają także na bardzo niską wagę i jakość swoich produktów. 

Razem z Julką postanowiliśmy się przyjrzeć czy Woom 4 to hit czy kit? Zobacz nasz test i opinię.

Design i jakość wykonania

Już na pierwszy rzut oka rzuca się w oczy masywny kokpit z regulowanym mostkiem i z możliwością zmiany wysokości kierownicy. Jest to najbardziej charakterystyczna cecha 20-calowego Wooma 4. Rower także wyróżnia specyficzne malowanie, które wraz z wielkim logotypem na ramie jest widoczne z daleka. Przelatując wzrokiem po rowerze wzrok przykuwa także bardzo ładne siodełko i nietypowe gripy.

profil woom4

Składowe Woom 4

Woom 4 to jeden z najlżejszych rowerów 20 calowych. Waży zaledwie 7,7 kg i jest to jedna z najniższych wartości dla 20 calowego roweru. Jest to zasługa nie tylko ramy wykonanej z lekkiego aluminium, ale także pozostałych, ultra lekkich komponentów.

Rama – główny składnik sukcesu

Rurki ramy poprowadzone są nisko, aby dziecko nie miało problemu z wsiadaniem.

Lekki Woom 4
Niska waga Woom 4

Geometria ramy tego rowerku jest nieco inna niż tradycyjnych dziecięcych w tym rozmiarze. Celem jej jest, aby było stabilnie i bezpiecznie. Te atrybuty osiągnięto poprzez obniżenie środka ciężkości roweru, a zarazem wydłużenie odległości między piastami. Zabiegi te spowodowały także, że Woom 4 posiada jedne z najkrótszych korb w swojej klasie. Z jednej strony dzięki temu efektywność pedałowania jest większa, a przy tym dziecko nie obija kolanami o kierownicę, z drugiej zaś krótkie ramiona korb uniemożliwiają rozwinięcie tak dużej prędkości jak inne rowery. Ponadto nisko osadzony suport może zahaczać o przeszkody w terenie takie jak kamienie czy korzenie. 

Jeśli mowa o supporcie, ramie i korbie to należy nadmienić, że q-factor w tym rowerze należy do najmniejszych jakie można spotkać. Q-factor jest to parametr, który mówi nam o tym jak daleko od siebie oddalone są korby. Innymi słowy czy dziecko jest bardzo rozkraczone, czy ma nogi na pedałach równolegle. Do najważniejszych zalet niskiej wartości tego parametru należy mniejsze obciążenia stawów biodrowych i kolanowych, co może pomóc w uniknięciu urazów w przyszłości.

Nie wspomniałem o widelcu, więc może ujmę to w 3 słowach: aluminiowy, sztywny, lekki. I tyle wystarczy.

Co zawierają koła Woom 4

20 calowe koła kręcą się dzięki piastom z łożyskami maszynowymi , które są dodatkowo uszczelnione i nie straszne im różne warunki atmosferyczne i terenowe. Warto wspomnieć, że podobnie jak piasty dodatkowo uszczelniony jest także suport. Na kołach znajdują się uniwersalne opony o szerokości zaledwie 1,4 cala. Widać, że domeną tego roweru nie jest teren.

Uniwersalna opona 1,5 cala

Jak napędzany jest Woom 4

Jeżeli chodzi o napęd to w ostatnim czasie Woom zmienił podejście. Zmiana nastąpiła z  Amerykańczyka na Tajwańczyka, a mianowicie zastąpiono firmę SRAM  komponentami firmy MicroShift. Przedstawiciel Azji wcale nie jest gorszy. Rozwiązania Microshifta z powodzeniem testowaliśmy w rowerach Kubikes czy też roko.bike.

Na tylnej piaście zainstalowana została 7-rzędowa kaseta o zakresie 11-28, z przodu zaś łańcuchem operuje zębatka z 28 zębami. Taki zakres przełożeń pozwala nie tylko swobodnie przemierzać miasto i dojeżdżać na plac zabaw, ale także na dłuższe wycieczki w bardziej pofałdowanym terenie. Nie wygląda, ale działa. Jak pokazały nasze testy nawet bardziej wymagające podjazdy zostały poskromione.

Hamulce

Za zatrzymywanie się rowerku odpowiada hamulec v-brake, który bardzo dobrze sobie radzi w akcji. Wkład w dobre hamowanie mają klamki hamulcowe, które dostosowane są do małych rąk dzieci. A skoro już przeskoczyliśmy na kierownicę to..

Hamulce V-brake w Woom 4

Kierownica

.. Nie sposób nie zauważyć sporego regulowanego mostka. Założenie inżynierów Wooma było to, aby rower rósł razem z jego użytkownikiem. W miarę kiedy dziecko rośnie poprzez poluzowanie śrubek na kierownicy można regulować jej nachyleniem i wysokością. 

woom4 mostek
Nietypowy mostek Woom 4

Sama kierownica jest stosunkowo szeroka, bo mierzy 540 mm. Widać, że producenci starają się łamać status quo, niż przestrzegają tradycji. Na krawędziach kiery zamontowane są gumowe gripy o ergonomicznym kształcie, które mają za cel zapobieganie męczeniu się rączek dzieci. Oprócz gripów i wspomnianych wcześniej klamek hamulcowych dedykowanych dla dzieci, jest jeszcze manetka zamiany biegów. Jest ona z Microshifta, ale obrotowa. Co rusz powtarzam, że nie jestem fanem manetek obrotowych, a dziecko lepiej operuje cynglową z krótkim skokiem. W tym jednak wypadku producent poddał się tradycji.

woom4 grip,manetka
Ergonomiczny grip i manetka w Woom4

Przeznaczenie Wooma

Dość wyprostowana pozycja na rowerze wraz geometrią ramy, która stawia na bezpieczeństwo i stabilność, jednoznacznie szufladkuje ten rower. Mianowicie głównym przeznaczeniem tego roweru jest rekreacyjna jazda. Rower ten doskonale odnajdzie się w dojazdach do szkoły, babci czy na plac zabaw. Z pewnością poradzi sobie także w lekkim terenie, ale ten nie jest jego żywiołem. W tym specjalizują się jego bracia Woom Off 4 i Woom Off AIR.

pozycja na woom4
Wyprostowana pozycja na Woom 4

Woom 4 w praktyce.

Rower 20-calowy Woom doskonale radzi sobie na utwardzonych ścieżkach, a jego łatwość prowadzenia jest imponująca. Szeroka kierownica sprawia, że rower sam skręca i nawet dobrze się bawi w zeskakiwaniu z krawężnika. Co więcej w lekkim terenie, o dziwo, także dobrze się spisywał. Na tym nie koniec, bo naszym miejscem docelowym podczas testu był skatepark i tam także nie było powodów do narzekań, wręcz przeciwnie.

Woom 4, a konkurencja

Marki, które chcą walczyć o prymat wśród uniwersalnych rowerków 20 calowych muszą zmierzyć się ze świetną jakością Wooma. Niewątpliwie należą do nich Kubikes z modelem 20L i może jeszcze Puky LS-PRO. Póki co marketingowo przeważają Austriacy, jednak niemieckie rowerki wcale nie odstają. Można by nawet rzec, że ze swoim podejściem Kubikes wyznacza nowe ścieżki.

woom4 zabawa
Dobra zabawa na Woom 4

Woom w porównaniu do Niemieckich rowerów to zwolennik bardziej miejskich zakamarków. Pewniej poczują się na nim Ci mniej doświadczeni, ale także Ci którzy szukają poczucia stabilności i bezpieczeństwa. Byle nie w terenie bo tam tego nie ma, jest za to zabawa i odkrywanie nowego. W dziedzinie poszukiwania przygód wydaje mi się, że jednak niemiecki Kubikes sprawdzi się lepiej.

Innowayjny Woom

Twórcy Wooma jako pionierzy dziecięcych rowerów postawili sobie za cel stworzyć jeden z najlepszy rower dla dzieci w wieku 6-8 lat, o wzroście od 115 -130 cm. Wiele osób twierdzi, że im się to udało. Ci, natomiast którzy w to nie wierzą muszą jednak przyznać, że rowery Wooma znalazły wielu naśladowców i z roku na rok pojawia się coraz więcej lekkich rowerów dziecięcych.

woom4

Ogólnie rzecz biorąc, Woom 4 to bardzo dobry rower dla młodych adeptów rowerowej zajawki. Mimo, że brak mu trochę sportowego ducha, to nie boi się wyzwań. Jego lekka i trwała konstrukcja, regulowana kierownica i pozostałe komponenty, a do tego świetna jakość wykonania sprawiają, że jest to bardzo dobra opcja dla dzieci. Jeśli szukasz roweru dla swojego dziecka, Woom 4 jest zdecydowanie wart rozważenia.

Testowaliśmy także Woom Off Air 4, czyli jego kuzyna o sportowym charakterze, który bardziej przypadł nam do gustu. Zobacz naszą recenzję Woom Off Air 4.

Po dobrnięciu do końca mojego opisu  sam możesz sobie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.



Na hasło jakirower5 w sklepie rowerystylowe.pl uzyskasz 5% rabatu!

PS. Roweru użyczył nam syn Bartka z e-rower.pl – dzięki!

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *