Jazda na rowerze ciąży – 8 wskazówek
5 Minut czytania
Jazda na rowerze jest doskonałą formą ruch, którą można uprawiać przede wszystkim rekreacyjnie. W związku z tym, że taka jazda na rowerze nie obciąża stawów, kręgosłupa Kobiety w mogą jeździć w ciąży na rowerze praktycznie aż do rozwiązania.
Jazda na rowerze jest ważna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pokazujących, jak korzystne są ćwiczenia podczas ciąży.
To także świetna metoda na odchudzanie, ale tu nie o tym.
Tu już nawet nie trzeba od specjalistów, żeby udowodnić, że ćwiczenia mogą pomóc złagodzić wiele powszechnych dolegliwości związanych z ciążą (zaparcia, obrzęki i skurcze nóg). Mają też zbawienny wpływ na ograniczenie przyrostu masy ciała w ciąży i lepsze przygotowanie organizm do porodu.
Jak w przypadku uprawiania każdego sportu, w przypadku nawet rekreacyjnej jazdy na rowerze można odnieść kontuzję. Bardzo ważne jest, aby do wszelkich ćwiczeń podejść z rozwagą i przestrzegać kilku prostych zaleceń.
Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie ciąży skonsultuj się z lekarzem.
Oceń swój poziom umiejętności
Wiele z tego, co możesz zrobić w czasie ciąży, bazuje na tym, co robiłaś przed zajściem w ciążę. Kobiety jeżdżące na rowerach górskich na zaawansowanym poziomie mogą być w stanie kontynuować jazdę na rowerze górskim w czasie ciąży, podczas gdy początkujące powinny raczej trzymać się prostych ścieżek.
Zmniejsz intensywność
Jeżeli do tej pory jeździłaś trasy po kilkadziesiąt kilometrów to w stanie błogosławionym rób połowę mniej. To nie jest czas na pobijanie rekordów. To ty wiesz najlepiej, do czego jesteś zdolna i co jest dla ciebie bezpieczne. Jeździj z małą intensywnością. Jazda powinna odbywać się w wygodnym tempie i powinieneś być w stanie normalnie rozmawiać przez cały czas.
Czasem odpuść
Kiedy zaczynasz się męczyć, to zrezygnuj z jazdy na rowerze. Szczególnie w pierwszym trymestrze możesz się czuć wyjątkowo paskudnie. Twoje ciało przyzwyczaja się do tego, że zachodzą w nim zmiany.
Rower stacjonarny w ciąży
Jeżeli masz obawy o to, że jednak jazda na rowerze w ciąży to duże ryzyko i obawiasz się, że upadniesz to dobrym wyjściem z sytuacji jest trenażer. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży nie niesie ze sobą tyle zagrożenia co jazda na tradycyjnym. Fakt, że nie możesz wtedy podziwiać otaczającej przyrody i cieszyć się świeżym powietrzem, ale masz za to komfort psychiczny i pewność, że nic złego Ci się nie stanie. Trening możesz zakończyć w dowolnym momencie bez konsekwencji, że jesteś z dala od domu.
Jeżeli masz już dość domowego otoczenia to, alternatywnym rozwiązaniem jest zapisanie się do grupy kobiet w ciąży ćwiczących na rowerach stacjonarnych.
Zmień lub zmodyfikuj rower
Aby zapewnić maksymalny komfort używaj roweru z damską ramą, jeżeli takie jeszcze nie posiadasz, czyli MTB, Cross, Trekking lub miejski.
W celu zmiany pozycji na jeszcze bardziej wyprostowaną możesz także:
- zmienić mostek w rowerze na krótszy
- dodać tokeny pod kierownicę, aby była wyżej
- zmienić kierownicę na giętą do tyłu (miejską)
- użyć szerszego siodełka – Twoje biodra poszerzają się w czasie ciąży, więc szersze siodełko lepiej będzie się spisywać.
Bezpieczeństwo na drodze
Największe niebezpieczeństwo czyha na ciebie na publicznych drogach i jest ono niezależne od Ciebie. To kierowcy samochodów. W ciąży bardzo uważaj, aby omijać obszary o dużym natężeniu ruchu. Jeśli to możliwe, trzymaj się ścieżek rowerowych i dróg o niskim natężeniu ruchu z szerokimi lub chronionymi ścieżkami rowerowymi. Jeżel i nie czujesz się pewnie skorzystaj z w ciąży z rowka stacjonarnego.
Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są warunki pogodowe i drogowe. Jeśli drogi są śliskie z powodu śniegu, lodu lub mokrych liści, najlepiej nie wsiadaćw tym dniu na rower.
Jak zawsze pamiętaj o podstawowych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa. Sama przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
Nie jeździj sama
Pod koniec ciąży, jako dodatkowe zabezpieczenie, zawsze jeździłam z partnerem. Posiadanie towarzysza do jazdy jest nie tylko dobre dla bezpieczeństwa, ale również miło jest mieć kogoś, kto da Ci otuchy podjazdach.
Jeśli zdecydujesz się wyjść sama, upewnij się, że jeździsz z telefonem komórkowym i dowodem tożsamości.
Pij dużo wody
Nawadnianie się podczas ciąży jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. Upewnij się, że masz zawsze ze sobą dużo wody. W przypadku wycieczki zaplanuj miejsca do uzupełnienia po drodze. Kiedy jesteś w czasie ciąży potrzebujesz więcej wody niż zwykle. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się podczas jazdy na rowerze i zabierz dodatkową butelkę.
W lecie możesz użyć lodu do ochłodzenia się. Organizm kobiety w ciąży ma wyższą temperaturę niż zwykle dlatego worek z lodem w tylnej kieszeni lub mokra chusteczka na szyi mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Unikanie przegrzania jest szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, więc miej to na uwadze.
Podsumowanie
Nie tylko możliwe jest jeżdżenie na rowerze przez cały okres ciąży, ale wręcz zalecane. Ruch jest bardzo istotny dla zdrowia mamy i dziecka. Najważniejsze jest, aby czy to jeździć na rowerze, czy wykonywać inne ćwiczenia w ciąży, robić to z głową, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.