Close

Jazda na rowerze ciąży – 8 wskazówek

5 Minut czytania

Jazda na rowerze ciąży – 8 wskazówek

Jazda na rowerze jest doskonałą formą ruch, którą można uprawiać przede wszystkim rekreacyjnie. W związku z tym, że taka jazda na rowerze nie obciąża stawów, kręgosłupa Kobiety w mogą jeździć w ciąży na rowerze praktycznie aż do rozwiązania.

Jazda na rowerze jest ważna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pokazujących, jak korzystne są ćwiczenia podczas ciąży.

To także świetna metoda na odchudzanie, ale tu nie o tym.

Tu już nawet nie trzeba od specjalistów, żeby udowodnić, że ćwiczenia mogą pomóc złagodzić wiele powszechnych dolegliwości związanych z ciążą (zaparcia, obrzęki i skurcze nóg). Mają też zbawienny wpływ na ograniczenie przyrostu masy ciała w ciąży i lepsze przygotowanie organizm do porodu.

Jak w przypadku uprawiania każdego sportu, w przypadku nawet rekreacyjnej jazdy na rowerze można odnieść kontuzję. Bardzo ważne jest, aby do wszelkich ćwiczeń podejść z rozwagą i przestrzegać kilku prostych zaleceń.

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie ciąży skonsultuj się z lekarzem.

Oceń swój poziom umiejętności

Wiele z tego, co możesz zrobić w czasie ciąży, bazuje na tym, co robiłaś przed zajściem w ciążę. Kobiety jeżdżące na rowerach górskich na zaawansowanym poziomie mogą być w stanie kontynuować jazdę na rowerze górskim w czasie ciąży, podczas gdy początkujące powinny raczej trzymać się prostych ścieżek.

Zmniejsz intensywność

Jeżeli do tej pory jeździłaś trasy po kilkadziesiąt kilometrów to w stanie błogosławionym rób połowę mniej. To nie jest czas na pobijanie rekordów. To ty wiesz najlepiej, do czego jesteś zdolna i co jest dla ciebie bezpieczne. Jeździj z małą intensywnością. Jazda powinna odbywać się w wygodnym tempie i powinieneś być w stanie normalnie rozmawiać przez cały czas.

Czasem odpuść

Kiedy zaczynasz się męczyć, to zrezygnuj z jazdy na rowerze. Szczególnie w pierwszym trymestrze możesz się czuć wyjątkowo paskudnie. Twoje ciało przyzwyczaja się do tego, że zachodzą w nim zmiany.

Rower stacjonarny w ciąży

Jeżeli masz obawy o to, że jednak jazda na rowerze w ciąży to duże ryzyko i obawiasz się, że upadniesz to dobrym wyjściem z sytuacji jest trenażer. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży nie niesie ze sobą tyle zagrożenia co jazda na tradycyjnym. Fakt, że nie możesz wtedy podziwiać otaczającej przyrody i cieszyć się świeżym powietrzem, ale masz za to komfort psychiczny i pewność, że nic złego Ci się nie stanie. Trening możesz zakończyć w dowolnym momencie bez konsekwencji, że jesteś z dala od domu.

rower stacjonarny w ciąży

Jeżeli masz już dość domowego otoczenia to, alternatywnym rozwiązaniem jest zapisanie się do grupy kobiet w ciąży ćwiczących na rowerach stacjonarnych.

Zmień lub zmodyfikuj rower

Aby zapewnić maksymalny komfort używaj roweru z damską ramą, jeżeli takie jeszcze nie posiadasz, czyli MTB, Cross, Trekking lub miejski.

W celu zmiany pozycji na jeszcze bardziej wyprostowaną możesz także:

  • zmienić mostek w rowerze na krótszy
  • dodać tokeny pod kierownicę, aby była wyżej
  • zmienić kierownicę na giętą do tyłu (miejską)
  • użyć szerszego siodełka – Twoje biodra poszerzają się w czasie ciąży, więc szersze siodełko lepiej będzie się spisywać.

Bezpieczeństwo na drodze

Największe niebezpieczeństwo czyha na ciebie na publicznych drogach i jest ono niezależne od Ciebie. To kierowcy samochodów. W ciąży bardzo uważaj, aby omijać obszary o dużym natężeniu ruchu. Jeśli to możliwe, trzymaj się ścieżek rowerowych i dróg o niskim natężeniu ruchu z szerokimi lub chronionymi ścieżkami rowerowymi. Jeżel i nie czujesz się pewnie skorzystaj z w ciąży z rowka stacjonarnego.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są warunki pogodowe i drogowe. Jeśli drogi są śliskie z powodu śniegu, lodu lub mokrych liści, najlepiej nie wsiadaćw tym dniu na rower.

Jak zawsze pamiętaj o podstawowych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa. Sama przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Nie jeździj sama

Pod koniec ciąży, jako dodatkowe zabezpieczenie, zawsze jeździłam z partnerem. Posiadanie towarzysza do jazdy jest nie tylko dobre dla bezpieczeństwa, ale również miło jest mieć kogoś, kto da Ci otuchy podjazdach.
Jeśli zdecydujesz się wyjść sama, upewnij się, że jeździsz z telefonem komórkowym i dowodem tożsamości.

Pij dużo wody

Nawadnianie się podczas ciąży jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. Upewnij się, że masz zawsze ze sobą dużo wody. W przypadku wycieczki zaplanuj miejsca do uzupełnienia po drodze. Kiedy jesteś w czasie ciąży potrzebujesz więcej wody niż zwykle. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się podczas jazdy na rowerze i zabierz dodatkową butelkę.

W lecie możesz użyć lodu do ochłodzenia się. Organizm kobiety w ciąży ma wyższą temperaturę niż zwykle dlatego worek z lodem w tylnej kieszeni lub mokra chusteczka na szyi mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Unikanie przegrzania jest szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, więc miej to na uwadze.

Podsumowanie

Nie tylko możliwe jest jeżdżenie na rowerze przez cały okres ciąży, ale wręcz zalecane. Ruch jest bardzo istotny dla zdrowia mamy i dziecka. Najważniejsze jest, aby czy to jeździć na rowerze, czy wykonywać inne ćwiczenia w ciąży, robić to z głową, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *