15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://jakirower.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt
jazda na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze ciąży – 8 wskazówek

Jazda na rowerze jest doskonałą formą ruch, którą można uprawiać przede wszystkim rekreacyjnie. W związku z tym, że taka jazda na rowerze nie obciąża stawów, kręgosłupa Kobiety w mogą jeździć w ciąży na rowerze praktycznie aż do rozwiązania.

Jazda na rowerze jest ważna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pokazujących, jak korzystne są ćwiczenia podczas ciąży.

To także świetna metoda na odchudzanie, ale tu nie o tym.

Tu już nawet nie trzeba od specjalistów, żeby udowodnić, że ćwiczenia mogą pomóc złagodzić wiele powszechnych dolegliwości związanych z ciążą (zaparcia, obrzęki i skurcze nóg). Mają też zbawienny wpływ na ograniczenie przyrostu masy ciała w ciąży i lepsze przygotowanie organizm do porodu.

Jak w przypadku uprawiania każdego sportu, w przypadku nawet rekreacyjnej jazdy na rowerze można odnieść kontuzję. Bardzo ważne jest, aby do wszelkich ćwiczeń podejść z rozwagą i przestrzegać kilku prostych zaleceń.

Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie ciąży skonsultuj się z lekarzem.

Oceń swój poziom umiejętności

Wiele z tego, co możesz zrobić w czasie ciąży, bazuje na tym, co robiłaś przed zajściem w ciążę. Kobiety jeżdżące na rowerach górskich na zaawansowanym poziomie mogą być w stanie kontynuować jazdę na rowerze górskim w czasie ciąży, podczas gdy początkujące powinny raczej trzymać się prostych ścieżek.

Zmniejsz intensywność

Jeżeli do tej pory jeździłaś trasy po kilkadziesiąt kilometrów to w stanie błogosławionym rób połowę mniej. To nie jest czas na pobijanie rekordów. To ty wiesz najlepiej, do czego jesteś zdolna i co jest dla ciebie bezpieczne. Jeździj z małą intensywnością. Jazda powinna odbywać się w wygodnym tempie i powinieneś być w stanie normalnie rozmawiać przez cały czas.

Czasem odpuść

Kiedy zaczynasz się męczyć, to zrezygnuj z jazdy na rowerze. Szczególnie w pierwszym trymestrze możesz się czuć wyjątkowo paskudnie. Twoje ciało przyzwyczaja się do tego, że zachodzą w nim zmiany.

Rower stacjonarny w ciąży

Jeżeli masz obawy o to, że jednak jazda na rowerze w ciąży to duże ryzyko i obawiasz się, że upadniesz to dobrym wyjściem z sytuacji jest trenażer. Jazda na rowerze stacjonarnym w ciąży nie niesie ze sobą tyle zagrożenia co jazda na tradycyjnym. Fakt, że nie możesz wtedy podziwiać otaczającej przyrody i cieszyć się świeżym powietrzem, ale masz za to komfort psychiczny i pewność, że nic złego Ci się nie stanie. Trening możesz zakończyć w dowolnym momencie bez konsekwencji, że jesteś z dala od domu.

rower stacjonarny w ciąży

Jeżeli masz już dość domowego otoczenia to, alternatywnym rozwiązaniem jest zapisanie się do grupy kobiet w ciąży ćwiczących na rowerach stacjonarnych.

Zmień lub zmodyfikuj rower

Aby zapewnić maksymalny komfort używaj roweru z damską ramą, jeżeli takie jeszcze nie posiadasz, czyli MTB, Cross, Trekking lub miejski.

W celu zmiany pozycji na jeszcze bardziej wyprostowaną możesz także:

  • zmienić mostek w rowerze na krótszy
  • dodać tokeny pod kierownicę, aby była wyżej
  • zmienić kierownicę na giętą do tyłu (miejską)
  • użyć szerszego siodełka – Twoje biodra poszerzają się w czasie ciąży, więc szersze siodełko lepiej będzie się spisywać.

Bezpieczeństwo na drodze

Największe niebezpieczeństwo czyha na ciebie na publicznych drogach i jest ono niezależne od Ciebie. To kierowcy samochodów. W ciąży bardzo uważaj, aby omijać obszary o dużym natężeniu ruchu. Jeśli to możliwe, trzymaj się ścieżek rowerowych i dróg o niskim natężeniu ruchu z szerokimi lub chronionymi ścieżkami rowerowymi. Jeżel i nie czujesz się pewnie skorzystaj z w ciąży z rowka stacjonarnego.

Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, są warunki pogodowe i drogowe. Jeśli drogi są śliskie z powodu śniegu, lodu lub mokrych liści, najlepiej nie wsiadaćw tym dniu na rower.

Jak zawsze pamiętaj o podstawowych wskazówkach dotyczących bezpieczeństwa. Sama przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.

Nie jeździj sama

Pod koniec ciąży, jako dodatkowe zabezpieczenie, zawsze jeździłam z partnerem. Posiadanie towarzysza do jazdy jest nie tylko dobre dla bezpieczeństwa, ale również miło jest mieć kogoś, kto da Ci otuchy podjazdach.
Jeśli zdecydujesz się wyjść sama, upewnij się, że jeździsz z telefonem komórkowym i dowodem tożsamości.

Pij dużo wody

Nawadnianie się podczas ciąży jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa dziecka. Upewnij się, że masz zawsze ze sobą dużo wody. W przypadku wycieczki zaplanuj miejsca do uzupełnienia po drodze. Kiedy jesteś w czasie ciąży potrzebujesz więcej wody niż zwykle. Pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu się podczas jazdy na rowerze i zabierz dodatkową butelkę.

W lecie możesz użyć lodu do ochłodzenia się. Organizm kobiety w ciąży ma wyższą temperaturę niż zwykle dlatego worek z lodem w tylnej kieszeni lub mokra chusteczka na szyi mogą pomóc w obniżeniu temperatury ciała. Unikanie przegrzania jest szczególnie ważne w pierwszym trymestrze ciąży, więc miej to na uwadze.

Podsumowanie

Nie tylko możliwe jest jeżdżenie na rowerze przez cały okres ciąży, ale wręcz zalecane. Ruch jest bardzo istotny dla zdrowia mamy i dziecka. Najważniejsze jest, aby czy to jeździć na rowerze, czy wykonywać inne ćwiczenia w ciąży, robić to z głową, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Btwin City 900 rower
Poprzedni post
Rower Btwin City 900 – pierwsze wrażenia
mechanik rozkuwa łańcuch rowerowy
Następny post
Jak spiąć i rozpiąć lub zdjąć i założyć łańcuch rowerowy

0 Komentarze

Odpowiedz