Close

Bikepacking, dlaczego warto podróżować na rowerze

5 Minut czytania

Bikepacking, dlaczego warto podróżować na rowerze

Wspaniałą rzeczą w przygodowej jeździe na rowerze jest to, że jest to łatwy sposób na przeżycie niezwykłych przygód przez zwykłych ludzi. Jest tani, łatwy do zorganizowania i nie musisz mieć super kondycji.

Bikepacking to:

  • Podróżowanie rowerem (oczywiście);
  • bycie samowystarczalnym, czyli noszenie całego sprzętu (więc nie chodzi o zorganizowane wycieczki „na rowerze dla miękkich”, podczas których furgonetka wiezie Twój sprzęt);
  • udawanie się w miejsce pełne przygód.

Zdecydowanie najtrudniejszym etapem długodystansowej jazdy na rowerze jest znalezienie w sobie odwagi, by ruszyć w drogę. Nie myśl, że musisz wziąć dwa lata wolnego na wyprawę rowerową. Ludzie są wstanie przeżyć niesamowite rowerowe przygody w ciągu zaledwie kilku dni urlopu.

Jako zapalony rowerzysta jestem przekonany, że jazda na rowerze jest najlepszym sposobem na podróżowania.

Bądź bardziej niezależny.

Na rowerze, wioząc namiot, jesteś cudownie samowystarczalny. Bez konieczności korzystania z transportu publicznego lub hoteli, możesz jechać, gdzie chcesz i zatrzymywać się, kiedy chcesz. A zamiast być przywiązanym do samochodu, lub autobusu, jesteś na świeżym powietrzu, blisko natury przez cały dzień. To znacznie bardziej satysfakcjonujące niż marsz z plecakiem. Rower to jedyny środek transportu, jaki możesz zabrać ze sobą do samolotu.

Zobacz więcej nieodkrytych miejsc.

Jazda na rowerze ma idealne tempo, aby zobaczyć świat. Jazda samochodem jest o wiele za szybka, aby cokolwiek zakodować, a chodzenie jest trochę za wolne, chyba że sceneria jest naprawdę oszałamiająca. Niemniej jednak około piętnastu kilometrów na godzinę to jest taka prędkość, aby naprawdę nacieszyć się okolicą, którą przemierzasz, ale na tyle szybko, aby poczuć, że dokądś zmierzasz.

Jeździj poza utartymi szlakami.

Na rowerze naprawdę łatwo zejść z utartych szlaków i odwiedzić miejsca, które widzi niewielu innych turystów. Możesz jechać na rowerze lub pchać rower po ścieżkach niedostępnych nawet dla samochodów z napędem 4×4.

Spotykaj więcej ludzi.

Podróżowanie rowerem to świetny sposób na poznanie mieszkańców. Rower błyskawiczne przełamuje lody i wydaje się, że wydobywa z ludzi to, co najlepsze. Wtedy jest coś w tobie, zmęczonego długą drogą, co zbliża cię do mieszkańców kraju, przez który przejeżdżasz.

Dostarczaj sobie wrażenia.

Jazda na rowerze wydaje się zostawiać miejsce na coś nieoczekiwanego. Coś zaskakującego, cudownego lub wzruszającego zawsze wydaje się być tuż za rogiem. Dni są wypełnione po brzegi emocjami i nigdy nie jest nudno.

Marek Piwnicki, Unsplash

Jedz tyle, ile chcesz.

Pedałując, spalasz olbrzymią ilość kalorii. Podczas wycieczki o dowolnej długości możesz jeść tyle, ile chcesz, a mimo to stracisz na wadze.

Rower jest EKO.

Istnieje wiele powodów, dla których warto czuć się szlachetnie podczas wycieczek rowerowych. Rowerem można podróżować po kraju o prawie nie wpływając na środowisko. Pieniądze, które wydajesz, trafiają bezpośrednio do lokalnej gospodarki.

Rower przywróci Ci wiarę w ludzi.

Od darmowych filiżanek herbaty w Turcji, po śniadanie z kierowcami ciężarówek na szczycie przełęczy w Kirgistanie. Spontaniczne akty dobroci ze strony nieznajomych, których doświadczasz podczas jazdy na rowerze, sprawiają, że jesteś bardzo zaskoczony i bardzo wdzięczny.

Popraw kondycję.

Jedną z rzeczy, których uczysz się na wycieczce rowerowej, jest to, że ludzkie ciało jest przeznaczone do ciągłego wysiłku fizycznego. Codzienna jazda na rowerze przez kilka godzin ma na Ciebie zbawienny wpływ i sprawia, że ​​czujesz się niesamowicie dobrze.

Stań się częścią społeczności.

Pokonanie swoich własnych słabości na przygodzie rowerowej zapewni Ci natychmiastowe i bezpłatne członkostwo w światowej społeczności rowerzystów bikepackingowych i przygodowych.

Marek Piwnicki, Unsplash

Najczęstsze wymówki.

Najczęstszym wytłumaczeniem jest, że nie mamy formy. Nie musisz mieć super kondycji, aby wyruszyć w podróż ot choćby dookoła Polski. To prawda, że ​​niektórzy kolarze długodystansowi trenują bardzo dużo zanim wyruszą w trasę, ale znacznie przewyższają ich liczebnie zwykli cykliści, którzy po prostu wsiadają na rowery i jadą. W pierwszym tygodniu możesz przejechać tylko 50 km dziennie, ale kogo to obchodzi? Liczy się dobra zabawa, a ta będzie taka, jak faceta pokonującego 100 km dziennie.

Jestem za stara. Ann Mustoe wyruszyła na rower dookoła świata, gdy miała 54 lata i do końca życia jeździła na rowerze na długie wycieczki. Jazda na rowerze zdecydowanie sprawia, że ​​czujesz się młodo. Zapewnia świetne kontakty i przyjaźnie, gdy spotykasz się na drodze z innymi.

Nie stać mnie na odpowiedni rower. Na bliższe wycieczki możesz wybrać tańszy rower trekkingowy. Na bezdrożach lepiej sprawdzi się gravel. Jeżeli budżet Cię nie puszcza Możesz też zawsze kupić rower używany.

Nie mam z kim iść. To jedź sam. Na trasie zawsze spotkasz jakąś pokrewną dusze , z którą podzielisz przynajmniej część drogi.

Nie mogę dostać wolnego czasu, mam do spłaty kredyt hipoteczny i wiele innych, to jest tylko kolejna wymówka.

Amelie Niklas Ohlrogge, Unsplash

To naprawdę sprowadza się do tego, jakie są Twoje priorytety i jak bardzo chcesz wyrwać się z tego matrixa i zrobić coś innego. To jest wykonalne. Pracodawcy coraz częściej ze zrozumieniem podchodzą do długich urlopów bezpłatnych, naukowych. Domy można wynajmować, dziecko można uczyć zdalnie, a pracę można znaleźć inną po powrocie. Jest tylko jedna wymówka.

Bikepacking uzależnia.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *