Close

Jak spiąć i rozpiąć lub zdjąć i założyć łańcuch rowerowy

8 Minut czytania

Jak spiąć i rozpiąć lub zdjąć i założyć łańcuch rowerowy

Gdy łańcuch do roweru ma już przejechane wiele tysięcy kilometrów należy go wymienić. W przypadku uszkodzenia jednego z ogniw można go naprawić. Ponownie spiąć lub zakuć łańcuch rowerowy. W tym wpisie przyjrzymy się kwestii łańcucha rowerowego.

Z czego składa się łańcuch rowerowy

Każdy łańcuch rowerowy składa się ze 112-120 ogniw, a każde ogniwo składa się z trzech podstawowych elementów. Są to metalowe płytki boczne, rolki między płytami bocznymi i nity lub szpilki, które przechodzą przez rolki i pomagają utrzymać płytki razem. Te sworznie umożliwiają swobodne obracanie się rolek, gdy łańcuch porusza się wokół kół zębatych.

łańcuch rowerowy

W zależności od tego jaki napęd posiadasz (ile zębatek z tyłu), taki łańcuch potrzebujesz do swojego roweru.  W łańcuchach do napędów o większej ilości zębatek np.: 10, 11 rzędowych, odległości między płytkami bocznymi są mniejsze, niż w przypadku łańcuchów dedykowanych dla napędów choćby 8 rzędowych. Na każdym ogniwie łańcucha wybite jest oznaczenie z informacją dla jakiego napędu jest on odpowiedni.

Łańcuch rowerowy czasami może być kierunkowy. Katalog łańcuchów Shimano

Kiedy wymienić Łańcuch

Zużycie łańcucha rowerowego

Łańcuch w trakcie pracy zużywa się. Przesuwając się po zębatkach korby i kasety rolki poszczególnych ogniw wycierają się, co powoduje, że z czasem odległości między nimi są coraz większe.

Fizycznie łańcuch nie wydłuża się.

Do pomiaru jego zużycia łańcucha wykorzystuje się narzędzie zwane przymiarem do łańcucha. Określa ono jak bardzo zużyty jest łańcuch. Używa się go w bardzo prosty sposób. kładzie się go na łańcuchu i jeżeli wpadnie w łańcuch należy go wymienić.  Na obu stronach narzędzia jest oznaczenie 0.75 i/lub 1 czy też 0.5. jeżeli przymiar wpadł w łańcuch daną stroną oznacza to na ile jest zużyty 1%, 0,75% lub 0.5%. Wymiana powinna nastąpić w przypadku 0.75% zużycia.

Prox Przyrząd Do Pomiaru Zużycia Łańcucha Przymiar
Przymiar łańcucha

Zobacz na Ceneo  Zobacz na Decathlon

Część osób jeździ na jednym łańcuch aż do zarżnięcia. Wymieniają go dopiero wtedy, gdy przeskakuje na koronkach kasety. Wtedy też źle się układa na zębatkach i niszczy ich zęby. Teoretycznie napęd wytrzymuje około 3 łańcuchy więc jazda do zarżnięcia jest bardziej kosztowna, bo wymaga wymiany łańcucha, a także czeka Cię wymiana koronki korby i kasety. Dlatego nie warto czekać i lepiej wymienić łańcuch wcześniej.

łańcuch na kasecie

Ambitni amatorzy, którzy nierzadko uczestniczą w zawodach jeżdżą na 3 łańcuchy.

Co to oznacza?

  • Na każdym z 3 łańcuchów robią od 500-1000km,
  • zakładaj ten ,który jest najmniej zużyty
  • Powtarzaj do zużycia

Ma to na celu wolniejsze zużywanie się kaset i koronki korby. W przypadku jazdy rekreacyjnej na szczęście komponenty są dużo tańsze, co jednak nie oznacza, że należy wymienić łańcuch dopiero w momencie jak cały układ przestanie prawidłowo funkcjonować.

Na żywotność łańcucha wpływ także ma jego regularne czyszczenie i smarowanie. Co więcej znaczą rolę odgrywają też warunki w jakich musi pracować, czyli woda, piasek, śnieg czy błoto.

Przeczytaj także: Jak serwisować rower po zimie

Zerwanie łańcucha rowerowego

W przypadku zerwania łańcucha rowerowego najczęściej można w łatwy sposób go naprawić wstawiając spinkę do łańcucha w miejsce uszkodzonego ogniwa.

Spinka do łańcucha

Niektóre firmy takie jak np.: KMC wyposażają swoje łańcuchy w spinkę do łańcucha. Składa się ona z bocznej blaszki z otworami i trzpienia. Ma ona na celu w łatwy sposób umożliwić spinanie i rozpinanie łańcucha. Spinki różnych firm są ze sobą kompatybilne, napisane jest na nich do jakiego rodzaju łańcucha się nadają. Naturalnie z całej tej zabawy wymiksowało się Shimano, które nie zaleca spinek. Japończycy wymyślili, że do łączenia ogniw po rozkuciu należy użyć dedykowanego do tego celu pina. Na pewno w czasie wycieczki warto mieć ze sobą odpowiednią spinkę do łańcucha lub 2. Awarie łańcucha to jedne z najczęściej występujących w rowerach.

Spinka do łańcucha 3-8 biegowego

Zobacz różne spinki na Decathlon

Jak zdjąć łańcuch rowerowy

W przypadku rowerów z przerzutkami łańcuch należy rozpiąć, w przypadku użycia spinki lub rozkuć jeśli jej nie ma na łańcuchu. Można także rozkręcić tylną przerzutkę, aby uwolnić łańcuch. W przypadku rowerków dziecięcych i miejskich sprawa jest prostsza, bo wystarczy odkręcić, a nawet poluzować tylne koło i łańcuch poluzuje się i sam spadnie.

zdejmowanie łańcucha

Jak rozpiąć łańcuch rowerowy?

W przypadku użycia spinki najwygodniej jest użyć przeznaczonych do te tego celu szczypiec. Mają one specjalny profil, dzięki któremu ściskają oba końce spinki łatwo się rozłącza. W przypadku, gdy nie masz takiego narzędzia możesz posłużyć się, ot choćby kawałkiem stalowej linki, drucika. Linkę przeciągasz dookoła spinki i zaciągasz. Możesz także tak załamać łańcuch, w ten sposób aby wystawało tylko ogniwo ze spinką i próbować go uderzyć, najlepiej czymś gumowym. Analogicznie jak poprzednio, pod wpływem uderzenia spinka powinna się rozpiąć.

rozpinanie łańcucha rowerowego

Jeżeli Twój łańcuch nie jest wyposażony w spinkę, analogicznie jak przy skuwaniu, musisz użyć rozkuwacza do łańcucha. Łańcuch wsadzasz do skuwacza, dociskasz palcami, a następnie dokręcasz śrubę regulacyjną. W tym momencie szpilka powinna trafić w pin. Na początku idzie ciężko, kiedy pin wychodzi z blaszki. Następnie z wyczuciem kręć, aż do momentu wyczucia drugiego oporu. Ważne jest żeby nie przesadzić i pin nie wypadł z drugiej strony. Jeżeli pin wypadnie to ogniwo najczęściej nie nada się do użycia. Próba jego naprawy prawdopodobnie doprowadzi do pokrzywienia trzpieni i blaszek.

Kmc Szczypce Do Montażu Spinki - zdjęcie 1
Kmc Szczypce Do Montażu Spinki

Zobacz na Ceneo  Zobacz na Decathlon

Jak skrócić nowy łańcuch w rowerze

Jeżeli stary łańcuch rowerowy nie nadaje się do dalszej eksploatacji trzeba go wymienić. Po wybraniu odpowiedniego modelu nowy łańcuch nie będzie miał rozmiaru starego, będzie dłuższy i należy go skrócić.

Najlepszą metodą dobrania odpowiedniej długości nowego łańcucha jest osadzenie go na największej koronce korby i największej zębatce kasety. Nie przekładaj go prze kółka przerzutki- jeśli są. Napręż łańcuch i zobacz, w którym miejscu się łączy. Pozostaw jeszcze jedno ogniwo więcej i połącz go spinką lub zakuj.

Pamiętaj o tym, aby nowy łańcuch przed założeniem umyć bo fabrycznie jest nasmarowany

Jak spiąć łańcuch rowerowy?

Jeżeli użyjesz spinki sprawa jest prosta. Wystarczy, że założysz spinkę na rolki rozkutych ogniw, a następnie naciągniesz łańcuch w okolicy spinki. Możesz także zacisnąć tylny hamulec i nacisnąć na korbę, wtedy spinka na pewno się zatrzaśnie.

Sprawa wydaje się trudniejsza w momencie kiedy nie masz lub nie chcesz mieć spinki i łączysz ze sobą ogniwa łańcucha. Wtedy należy użyć skuwacza do łańcucha. W urządzeniu łańcuch należy wsadzić wystającym pinem w stronę szpilki, pokrętła. Z drugiej strony dokręcasz śrubę regulacyjną, tak żeby nie było luzu bo pin wypadnie. Jeżeli czujesz opór lub pin idzie krzywo to cofnij się i odkręć pokrętło, a także poluzuj śrubę i popraw ustawienie łańcucha. Dokręcaj tak długo, aż napotkasz na duży opór. Oznacza to, że pin jest już na końcu i wchodzi w drugą blaszkę. Dokręcasz jeszcze trochę, tyle aby pin wystawał tyle co inne piny w ogniwach łańcucha.

skuwanie łańcucha w rowerze

Po skuciu niekiedy łańcuch nie zgina się w miejscu gdzie zamontowana jest spinka. Otóż w tym miejscu trzeba powyginać go na boki.

Jak założyć łańcuch w rowerze?

W tej sytuacji postępuj odwrotnie niż przy ściąganiu łańcucha. Przełóż łańcuch w odpowiednim kierunku przez wszystkie zębatki a następnie zepnij go lub skuj. W przypadku rowerów miejskich i dziecięcych skuty łańcuch możesz naprężyć poprzez dociąganie tylnego koła.

Zobacz także: Czym nasmarować łańcuch rowerowy

Jaki skuwacz do łańcuch stosować?

Nie musisz kupować najdroższego narzędzia na rynku. Wystarczy dobre narzędzie. Jeżeli chcesz, aby było uniwersalne i miało zastosowanie w różnych łańcuchach musi być ono wyposażone w śrubę regulującą. Jej zadaniem jest unieruchomienie ogniwa w narzędziu na odpowiedniej szerokości. W przypadku zastosowania najtańszych skuwaczy może dojść do pogięcia łańcucha rowerowego.

Prox Klucz Skuwacz Do Łańcucha 7-11 Rzęd. Z Rączką - zdjęcie 1
Prox Klucz Skuwacz Do Łańcucha 7-11 Rzęd. Z Rączką

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *