Close

MTB dla początkujących od czego zacząć

6 Minut czytania

MTB dla początkujących od czego zacząć

Kolarstwo górskie to świetny sposób na odkrywanie natury, utrzymanie formy lub po prostu dobrą zabawę. Jak zacząć przygodę z MTB?

Ściganie się po lesie to rzeczywiście świetna zabawa, chociaż może też być dość niebezpieczna. Pomimo, iż jest to ryzykowne, może cieszyć się nim cała rodzina.

amatorskie mtb

Style kolarstwa górskiego

Ponad 30 letnia już dyscyplina rozłamała się na tradycyjne zawody i kolarstwo grawitacyjne. MTB można podzielić na różne style:

Downhill

Dyscyplina sportu gdzie zawodnicy jadą na czas w dół trudną technicznie trasą, jeden po drugim. Na górę zabiera ich kolejka. Zawody rozgrywane są wyłącznie w górach. Rowery downhillowe to ciężkie maszyny odporne na duże przeciążenia. Posiadają zawieszenie zarówno z przodu jak i z tyłu. Skok amortyzatora to zazwyczaj wartość ok 200mm. Ciężko jeździ się nimi pod górkę, nierzadko jest to niemożliwe.

Free riding

Bardzo spektakularna techniczna dyscyplina sportów rowerowych. Polega na przejeździe trasą w górach gdzie usypane są skocznie i stworzone dropy. Zawodnicy za poszczególne ewolucje otrzymują punkty. Do najbardziej znanych zawodów free ride należy Red Bull Rampage. Rowery do tej aktywności wyposażone są w amortyzatory od 180-200mm.

Enduro

Zawody, w których na kilkudzięsieciokilometrowej trasie oznaczone są odcinki specjalne. Tylko na tych 3-6 odcinkach OS mierzony jest czas. Dojazd pomiędzy poszczególnymi odcinkami odbywa się na rowerze, ale na spokojnie. Zawody rozgrywane są wyłącznie w górach. Rowery enduro przypominają trochę rowery zjazdowe. Posiadają zawieszenie przednie i tylne. Zazwyczaj skok zawieszeniea roweru enduro oscyluje w okolicach 160mm. Rower enduro świetnie zjeżdża i potrafi wyjechać na górę.

Dirt

Strikte techniczna dyscyplina sportu, polega przejeździe trasą, na której usytuowane są hopki i dropy. Wygrywa ten który beż błędu zrobi najtrudniejsze triki na całej trasie. Rower dirtowy często nie ma przerzutek. Posiada tylko 1 hamulec przedni.

Cross country XC

Dyscyplina olimpijska, w której sukcesy święciła Maja Włoszczowska. Trasa jest kilkukilometrową pętlą najeżoną przeszkodami takimi jak choćby rock gardeny, dropy, strome zjazdy i podjazdy. Pętle tą należy pokonać określoną ilość razy. W przeciwieństwie do dyscyplin grawitacyjnych wymienionych wcześniej, start wszystkich kolarzy jest wspólny. Wygrywa ten, który dojedzie na metę jako pierwszy. Zawody bardzo często rozgrywane są na trasach, które znajdują się na nizinach. Współczesny Rower XC coraz częściej wyposażony jest w także w tylny amortyzator. Są to świetne maszyny do ścigania, które bardzo dobrze podjeżdżają i dobrze zjeżdżają w dół. Skok widelca to 100-120mm.

Maratony XC

Można dopatrzeć się pewnej analogii do Cross Country. Otóż maratony XC polegają na pokonaniu kilkudziesięciokilometrowej naturalnej trasy przebiegającej w terenie. Trasa często biegnie szlakami i ścieżkami turystycznymi. Rowery wykorzystywane w tej dyscyplinie są takie same jak dla Cross Country XC.

Mimo, że różne style są pod pewnymi względami podobne, nadal wymagają różnych umiejętności. Styl, który wybierzesz, określi typ roweru, który wybierzesz.

Miejsca do jazdy na rowerze górskim

Ten sport najlepiej traktować jako jazdę na rowerze w terenie. Wiele województw ma specjalnie wyznaczone lokalizacje przeznaczone do jazdy na rowerze górskim. Zanim zdecydujesz się na zjazd ścieżką, zawsze powinieneś sprawdzić u lokalesów trasy, przepisy i wszelkie zasady, które mogą w danym miejscu obowiązywać. Wraz z rozwojem kolarstwa rozwijają się także miejscówki specjalnie przystosowane do rowerów górskich. Warto tu wspomnieć choćby o Enduro trails czy bardziej rodzinnych ścieżkach Single Track Glacensis.

Możesz również poszukać organizacji, które organizują przejażdżki na rowerach górskich i zawody. Poszukaj w Internecie, i dokładnie sprawdź, co jest dostępne w Twojej okolicy. Możesz znaleźć grupy zarówno dla bardziej zaawansowanych, jak i początkujących jeźdźców. Wykorzystaj do tego celu grupy na facebooku. Świetnym pomysłem jest również używanie aplikacji strava, tam możesz ścigać się z lokalnymi kolarzami. Do poznawania nowych okolicznych tras natomiast świetnie przyda się trailforks. Dzięki tej aplikacji poznasz najlepsze trasy w swojej okolicy.

jazda po bezdrożach

Jak stać się doskonałym rowerzystą

Na początku po prostu jeździj. Z czasem jak już oswoisz się z terenem, a prędkości będą coraz większe możesz zacząć pracować na techniką. Także wytrzymałość psychiczna i fizyczna są niezbędne dla dobrego rowerzysty górskiego. Aby odnieść sukces, potrzeba również ambicji i praktyki. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych sportów, sukces wymaga czasu i ćwiczeń. Ci, którzy dopiero zaczynają, będą musieli pokonać swoje słabości. Technika w nowoczesnej jeździe MTB jest kluczowa. Jeżeli chcesz być naprawdę dobry pomyśl o szkoleniu z techniki jazdy. Ja po ponad 30 latach uświadomiłem sobie, że nie umiem jeździć po górach.

Wybór roweru górskiego

Rower, który wybierzesz, jest bardziej osobistym wyborem i dużym czynnikiem decydującym o rodzaju jazdy, którą będziesz uprawiać. Rowery są dostępne we wszystkich stylach, kształtach i cenach, co sprawia, że ​​wybór jednego dla siebie jest naprawdę bardzo trudny.
Warto skorzystać z naszych porad, aby pomóc sobie w zakupie roweru, a nawet porównać ceny online przed dokonaniem zakupu. Zanim kupisz rower, zawsze poproś o jego wypróbowanie. Świetny kolarz górski stanie się jednością ze swoim własnym rowerem. Kupując, zwróć uwagę na wygodę, dopasowanie.

Bezpieczeństwo podczas jazdy MTB

Jazda na rowerze górskim po nieutwardzonych drogach może być bardzo niebezpieczna, jak wspomniano wcześniej. Za każdym razem, gdy jedziesz, powinieneś nosić kask. W przypadku uprawiania dyscyplin grawitacyjnych kask z gardą oraz ochraniacze na kolana i łokcie. Jeśli podążasz za grupą lub jeździsz po lesie, powinieneś również wziąć pod uwagę okulary lub parę gogli. Bezpieczeństwo powinno być Twoim najwyższym priorytetem i nigdy nie lekceważ go, gdy jeździsz na rowerze górskim.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *