15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://jakirower.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt
Koła rowerowe różne rozmiary

Rozmiar kół w rowerze

Skoro tutaj to pewnie masz dylemat jaki rozmiar kół w rowerze MTB wybrać, lub jaki rozmiar koła powinien mieć rower Twojego dziecka.

O ile sprawa w rowerach dziecięcych jest dość prosta, to wybór odpowiedniego rozmiaru koła w rowerach MTB może przysporzyć o zawrót głowy. Do wyboru są koła w rozmiarach 26 cali, 27.5 cali i 29 cali, a do tego jeszcze opona może być w rozmiarze plusowych, a nawet bardzo szeroka do fatbike.

Rozmiar kół w rowerze dziecięcym

W tym wypadku rozmiar kół dobieramy do wzrostu dziecka, a w zasadzie to do wewnętrznej długości nogi. W rowerach dziecięcych najmniejszym rozmiarem, jaki najczęściej można spotkać są koła 12 calowe. Montowane są one w rowerkach biegowych i używane przez 3-4 latki.

W najmniejszych rowerach z pedałami montowane są koła 14 calowe i dedykowane dla 3-4 latków.

Na kołach 16 calowych mogą już poruszać się 4 latki z pominięciem 14 calowych, jednak lepiej aby dobrze opanowały równowagę i balans ciała poprzez jazdę na biegówce, niż używały podpórek.

Na zachodzie popularne są także 18 calowe koła dla dzieci w wieku 5-7 lat, jednak w Polsce mało popularne. 

20 calowe koła przeznaczone są dla 6-8 latków.

Miniatury dużych rowerów z kołami 24 calowymi przysłużą się dzieciom w wieku 7-12 lat, a od 10 lat dziecko może już używać roweru 26 calowego.

Oczywiście te granice są bardzo umowne, bo każde dziecko rozwija się inaczej. Poniżej zamieszczam tabelę z orientacyjnym wiekiem i rozmiarami kół.

WiekWzrost w cmDługość nogi wewnętrznej w cmRozmiar kołaRozmiar ramy
2-480-10030-4110’’,12’’8’’
3-598-10636-4414’’9’’
4-6104-12240-5416’’10’’
5-8120-13052-5920’’11’’,12’’,13’’
7-12127-14257-6624’’14’’,15’’
Od 10140-15864-7026’’ 

Koła rowerowe, rozmiary dla dorosłych

W przypadku dorosłych, rozmiar kół rowerowych zależą od przeznaczenia roweru. W dużych rowerach wyróżniamy następujące rozmiary kół rowerowych:

  • 26 cali
  • 27,5 cala
  • 28 cali
  • 29 cali
koła rowerowe w różnych rozmiarach

Koła w rowerze miejskim

W  rowerach miejskich najczęściej występującym rozmiarem kół jest 28 cali. W marketowych modelach mogą także występować 26 calowe koła. Nie wiem czy pamiętasz jeszcze rowery Rometa z zeszłej epoki🙂 tzw. składaki. Ze względu na swoje przeznaczenie wyposażone one były w koła 20 calowe.

Koła do roweru szosowego

W rowerze szosowym rozmiar kół podyktowany jest przepisami UCI, podobnie jak cały rower szosowy. W związku z tym zawodowi kolaże jeżdżą na kołach 28 calowych. Analogicznie jest w przypadku rowerów gravelowych.

Rozmiar kół w rowerze crossowym i trekkingowym

Podobnie jak w przypadku mieszczucha czy szosy rowery rekreacyjne i wycieczkowe wyposażone są w koła 28 calowe. W tym przypadku, jednak z 28 można zrobić 29 cali, wystarczy tylko zmienić oponę z uniwersalnej na większą terenową.

Koła rowerowe w MTB

W przypadku górali sprawa się nieco komplikuje, bo standardowe 26 calowe koła wsadzone do roweru przez pana Fishera, ojca MTB, zostały wyparte przez 27,5 cali i 29cali. Obecnie najpopularniejszym rozmiarem są 29 calowe koła. Koła 29 calowe są niczym inny niż koła 28 calowe wyposażone w opony terenowe. Jako, że opona MTB jest większa to całe koło też jest większe.

Koła 26 calowe stosowane są jeszcze w marketowych tanich modelach MTB. Przez znane marki rowerowe są już praktycznie zapomniane. Coraz rzadziej można też dostać komponenty do takich rowerów.

Przeczytaj także: Czy warto kupić rower z marketu.

Większe koła to nie tylko fanaberia marketingowców. Naprawdę lepiej sprawują się podczas jazdy. Większe koła lepiej przetaczają się po przeszkodach, a większa powierzchnia styku z podłożem daje więcej trakcji. Maję tę większą bezwładność i łatwiej utrzymują prędkość.

Zasadnicze pytanie brzmi 29 czy 27,5?

Koła 29 mają te same zalety co koła 27,5 z tą różnicą że wszystkie parametry są jeszcze większe i osiągają już swoje maksimum. Naturalnie dzieje się to kosztem czegoś innego. Jak wspomniałem koła 29cali w porównaniu z 27.5 mają większą trakcję, toczą się szybciej, a także łatwiej przetaczają po przeszkodach. Jednak zarazem mają one większą wagę, są mniej zwrotne, trudniej się na nich skręca i trudniej hamuje, a także gorzej przyspiesza. Mniejsze koła wolą techniczne trasy z ciasnymi zakrętami, te większe świetnie toczą się po przeszkodach.

Tylko od Ciebie zależy czy chcesz rower skoczny i zabawowy z kołami 27.5 cala, czy też demona prędkości z kołami 29 calowymi.

Na koniec dodam, że mistrzowie MTB Maja Włoszczowska i Nino Shurter jeżdżą na rowerach wyposażonych w koła 29 calowe.

Niestandardowe rozmiary kół

Niestandardowy rower ze standardowymi kołami. Tak właśnie można powiedzieć o fatbike’u. Rower ten przeznaczony jest do jazdy po śniegu i piasku, w zwiażku z czym ma szerokie 4 calowe opony, zamontowane często na 26 calowych kołach.

Do niestandardowych kół można zaliczyć już wspomniane wcześniej koła 20 calowe, które występują w popularnych na końcu ubiegłego wieku składakach. Ja miałem Karlika, który się nie składał, ale też miał 20 calowe. W ten rozmiar wyposażone są także bmxy czy rowery trialowe.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost.

Do niedawna mówiło się, że duże koła są dla większych osób. Jednak wcześniej wspomniany przykład naszej mistrzyni Majki, która ma 170 cm wzrostu temu przeczy. Z drugiej strony nie polecałbym 29era osobo niższym niż te 170cm.

O doborze kół do wzrostu można mówić w przypadku dużych osób. W przypadku tych bardzo dużych o kołach ponad normatywnych. Są to oczywiście produkcje na zamówienie, ale znane są przypadki kół 32 calowych lub też nawet 36 calowych. Rower z takimi właśnie kołami dostał znany koszykasz Shaquile O’neal.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

sprawdzanie roweru przed kupnem
Poprzedni post
Jak kupić używany rower dziecięcy
smarowanie łańcucha
Następny post
Smar do rowerów, jaki wybrać i co smarować?

0 Komentarze

Odpowiedz