Czy jazda na rowerze odchudza?
7 Minut czytania
Wiele osób wsiada na rower po to, aby zgubić kilka kilogramów i uatrakcyjnić własną sylwetkę. Kluczowe jest dobranie właściwego roweru, ale również przygotowanie się do trudnych treningów.
Nie można wsiąść na rower po wielomiesięcznej przerwie i od razu przejść do wykonywania intensywnych jednostek treningowych. Wszystko musi odbywać się z głową i zgodnie z przygotowanym wcześniej planem. Najlepiej jeśli nad takimi treningami będzie czuwał doświadczony specjalista.
Odchudzanie na rowerze – jak to wygląda w praktyce?
Niektórzy zastanawiają się nad tym jak schudnąć na rowerze. Oczywiście da się to zrobić, lecz nie wystarczą do tego jedynie treningi. Warto w rytm swoich przygotowań wpleść odpowiednią dietę. Należy skupić się na tym, aby spożywać produkty najwyższej jakości i zachować przy tym optymalny bilans kaloryczny. Nie można jeść tłusto i dużo, a potem wsiąść na 15 minut na rower i oczekiwać cudów.
Idealnym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, który przygotuje dla rowerzysty odpowiednią dietę. Bierze się wtedy pod uwagę m.in. parametry ciała, konkretny organizm, nietolerancje pokarmowe, zaawansowanie treningowe, itd. Rowerzyści powinni unikać cukrów prostych i słodyczy. Jednocześnie warto zadbać o intensywny trening, bo bez niego nie da się osiągnąć zamierzonych efektów. Jeśli ktoś nie wie jak jeździć na rowerze żeby schudnąć musi mieć świadomość tego, iż treningi powinny być zróżnicowane i odpowiednio długie. Przydadzą się m.in. treningi interwałowe. Zaleca się siadać na rower minimum na 30-40 minut dziennie i przeprowadzać przynajmniej 3-4 treningi tygodniowo.
Jazda na rowerze stacjonarnym – jakie daje efekty?
Ludzie często rozprawiają nad tym czy na rowerze stacjonarnym można schudnąć. W wielu przypadkach taki rowerek będzie tańszym wyborem, niż tradycyjne modele (np. szosowe i górskie). Rowerek stacjonarny jest polecany tym osobom, które:
- chcą ćwiczyć regularnie i dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem,
- mają mało czasu na treningi realizowane na zewnątrz,
- chcą nie tylko schudnąć, ale też poprawić własną kondycję.
Jak widać nie warto zastanawiać się nad tym czy jazda na rowerze stacjonarnym odchudza, lecz warto taki sprzęt jak najszybciej zakupić. Nie zabiera w domu dużo miejsca, a skorzystać można z niego w dowolnym momencie. Spalanie tkanki tłuszczowej na rowerku stacjonarnym zacznie się po około 30 minutach ćwiczeń. Najwięcej korzyści można osiągnąć po treningu trwającym od 60 do 90 minut (zwłaszcza w przypadku osób ze sporą nadwagą).
Możesz skorzystać z naszego kalkulatora spalania kalorii, aby zobaczyć jak efektywny jest Twój wysiłek.
Każdy trening na rowerku stacjonarnym musi być poprzedzony solidną rozgrzewką. Ciekawym ćwiczeniem będzie szybkie kręcenie na rowerku przez minimum 60 sekund i powtórzenie tej czynności minimum 6-8 razy. Ćwiczenia za każdym razem powinny być dopasowane do poziomu wytrenowania konkretnej osoby. Przyda się współpraca z doświadczonym trenerem personalnym. Rowerek stacjonarny jest w stanie:
- wzmocnić mięśnie brzucha,
- odchudzić nogi,
- wspomóc spalanie tłuszczu.
Nic dziwnego, że inwestowanie w taki sprzęt jest obecnie bardzo modne. Przy okazji z jego pomocą do aktywności fizycznej można zachęcić młodszych użytkowników.
Najlepsze efekty przynosi trening spinningowy. Warto zapisać się do ćwiczącej grupy, przez co wyniesie się najwięcej z tego typu zajęć.
Co więcej rowerki stacjonarne nie obciążają stawów w takim stopniu jak bieganie przez co są lepszym pomysłem dla rehabilitacji i dla otyłych. Pisałem o tym w artykule rower stacjonarny do rehabilitacji.
Czy 30 minut jazdy na rowerze stacjonarnym wystarczy?
Efekty po 30 minutach jazdy na rowerze stacjonarnym są dość zróżnicowane. Wiele zależy przede wszystkim od osoby, która decyduje się na taki trening oraz od parametrów ciała (wzrost, waga). Regularne trenowanie na rowerze stacjonarnym przez minimum 30 minut dziennie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na samopoczucie osoby trenującej. Poprawie ulega kondycja fizyczna, uda stają się smuklejsze, a nogi bardziej atrakcyjne i wyrzeźbione.
W momencie, gdy pracują mięśnie odpoczywa głowa, a więc jest to jeden z najlepszych sposobów na umiejętne radzenie sobie z nadmiarem stresu. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup rowerka stacjonarnego i rozpoczęcie swojej przygody sportowej. 30 minut dziennego treningu na rowerze stacjonarnym oprócz pozytywnego wpływu na odchudzanie niesie za sobą również szereg innych korzyści:
- poprawa funkcjonowania układu krążenia i serca,
- zabezpieczenie organizmu przed nadciśnieniem i cukrzycą,
- zmniejszenie poziomu cholesterolu.
Rowerek stacjonarny jest również bardzo korzystnym wyborem dla seniorów i kobiet w ciąży. Oczywiście w takich przypadkach treningi muszą być znacznie mniej intensywne. To także odpowiednia opcja dla kobiet, które urodziły dziecko i chcą w krótkim czasie wrócić do swojej naturalnej wagi. Korzysta na tym całe ciało. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile można schudnąć jeżdżąc na rowerze stacjonarnym, ale na pewno jest to przynajmniej kilka kilogramów w dół. Liczy się w tym wszystkim cierpliwość i zaangażowanie.
Jazda na rowerze – co z brzuchem i udami?
Zastanawiając się nad tym czy od jazdy na rowerze chudną uda warto mieć świadomość tego, że na takiej aktywności fizycznej skorzystać mogą rozmaite mięśnie i partie ludzkiego ciała. Uda i pośladki stają się zgrabniejsze, smuklejsze i atrakcyjniejsze. Uruchamiane są m.in. mięśnie czterogłowe uda, a co za tym idzie z ud można pozbyć się uciążliwego cellulitu (podobnie sprawa wygląda z pośladkami, które przy okazji są jędrne). O pracy mięśni na rowerze pisałem w artykule Jakie mięśnie pracują na rowerze.
Osoby zainteresowane poznały już odpowiedź na pytanie czy jazda na rowerze odchudza uda. Pozostało zastanowić się nad tym czy jeżdżąc na rowerze stacjonarnym można schudnąć z brzucha. Regularne treningi przynoszą wiele pozytywnych zmian w ludzkim ciele, więc warto się w nie zaangażować na maksimum własnych możliwości. Brzuch stanie się nie tylko wzmocniony i wyrzeźbiony, ale poza tym osoby trenujące pozbędą się zbędnych kilogramów (np. „oponki”) i cellulitu. W krótkim czasie brzuch stanie się płaski i atrakcyjny pod kątem wizualnym. Z racji tego na takie treningi stawiają obecnie nie tylko panowie, ale też panie. Jazda na rowerze jest przeznaczona praktycznie dla każdej zdrowej osoby. Kluczowe jest to, aby zachować przy tym regularność i zdrowy rozsądek. W trakcie kręcenia na rowerze pracują różne mięśnie, a spalanie tkanki tłuszczowej gwałtownie przyspiesza.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowej motywacji do treningu lub wolisz aktywności outdoorowe zainteresuj się tradycyjnymi rowerami. Aby być w formie nie musisz od razy inwestować w profesjonalny rower MTB czy szosowy. Większość osób doceni zalety roweru crossowego, czy też trekkingowego, którymi śmiało można jeździć zarówno po szosie, jak i lekkim terenie.
Dla Ciebie przeszukałem internety w poszukiwaniu najlepszych rowerów crossowych w najczęściej wybieranym przedziale budżetowym: Zestawienie rowerów crossowych do 2000 zł