Close

Jak zaplanować wakacje z rowerem dla całej rodziny

7 Minut czytania

Jak zaplanować wakacje z rowerem dla całej rodziny

Letnie miesiące sprzyjają wycieczkom rowerowym. Po ostatnich trudnych miesiącach izolacji, rowery szczególnie przypadły do gustu Polakom. Jest to najchętniej wybierany rodzaj rekreacji i sportu w kraju. Nie inaczej jest w przypadku wakacyjnych wyjazdów. 

Na początku warto zaplanować na jaki rodzaj wakacji chcesz się wybrać. Czy rower ma być ich głównym i przewodnim motywem, czy tylko dodatkiem. A jeżeli głównym to czy ma to być wyprawa bikepackingowa czy górska, bikeparkowa?

Gdzie jechać

Rzeczywiście wakacje uwzględniające rower można spędzić praktycznie wszędzie, jednak większość z nas nie samym rowerem żyje i od wyjazdu oczekujemy także innych atrakcji. Tradycyjnie najpopularniejszym kierunkiem jest polskie wybrzeże Bałtyku. Nie tylko morze cieszy się popularnością. W obecnym okresie niepewności cały nasz kraj cieszy się większym zainteresowaniem turystów.

Rodzinne wakacje nad morzem z rowerami

Wybrzeże Bałtyku

Wzdłuż wybrzeża naszego jedynego morza rozciąga się najpopularniejsza trasa Eurovelo r10. Jest to piękna trasa biegnąca drogami zarówno asfaltowymi jak i leśnymi. Momentami nie jest łatwo, brodząc w piachu. Jednak ta międzynarodowa trasa to nie jedyna atrakcja wybrzeża. Pomorze bardzo bogate jest w urocze trasy rowerowe przeznaczone praktycznie dla każdego.

Oprócz wspomnianej wcześniej można tu choćby przytoczyć wycieczki dookoła największej polskeij wyspy Wolin. Na myśli mam tu także przejażdżki dookoła nadmorskich jezior w okolicach Mielna, Rowów i przede wszystkim Łeby.

W Łebie właśnieznajdują się także niesamowite wydmy, na które także można dostać się rowerem.

dzieci na plaży na rowerach

Mazury

To kolejne urocze miejsce na polskiej mapie szlaków rowerowych. Tych nieoznaczonych, które wytyczać możemy sami wszelkiej maści drogami, dróżkami i ścieżami, które praktycznie wolne są od ruchu drogowego, jest bez liku. Do najpopularniejszych jednak należą: GreenVelo, Mazurska pętla rowerowa, Niebieska wstęga jezior czy szlak Mazurskich legend i opowieści.

Kaszuby

Rejon Borów Tucholskich to cisza, spokój i otaczająca przyroda. To właśnie tam jest szereg tras min.: Literacki Szlak Turystyczny im. Anny Łajming czy kilka szlaków oznaczonych jako Kaszubska Marszruta. Kaszuby to także część trasy Greenways, 800 kilometrowej trasy prowadzący przez tereny Środkowego i Wschodniego Pomorza w Polsce północnej. Szlak przebiega przez trzy parki krajobrazowe (Drawski, Zaborski i Wdzydzki) oraz przez Park Narodowy Bory Tucholskie gdzie łączy się ze szlakami Kaszubskiej Marszruty.

Bieszczady

To jeden z najpiękniejszych i najmniej zamieszkanych rejonów Polski. Te górskie tereny sąbardziej wymagające, jednak warto zadać sobie trudu aby przejechać rowerem trasami przy jesiorze soliński czy też w pobliżu bieszczadzkich połonin.

Pieniny

Rejon tych gór chyba każdemu jest doskonale znany. Większość z nas słyszała przecież o spływie Dunajcem. Oprócz tratew Dunajec oferuje jedną z najpiękniejszych rowerowych tras w Polsce, a mianowicie Velo Dunajec. W pobliżu Trzech Koron znajduje się także przeurocza trasa Velo Czorsztyn, doskonała trasa wycieczkowa dla całej rodziny na cały dzień. Wspominając Pieniny nie sposób pominąć krótkiej, lecz fantastycznej trasy ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru na Słowacji.

Małopolska

Małopolska ma o wiele więcej do zaoferowania, niż tylko Pieniny. Mam tu na myśli przede wszystkim Wiślaną Trasę Rowerową, która jak samanazwa wskazuje biegnie brzegiem Wisły. Fantastyczne doznania czekają także na tych co odwiedzą podkrakowskie dolinki Bendkowską i Kobylańska. Fantastycznych doznań można odczuć na Szlaku Orlich Gniazd na jurze Krakowsko-częstochowskiej.

Małoposka to także świetne miejsce dal amatorów kolarstwa górskiego. Świetnymi trasami typu singletrack może pochwalić się Rabka Zdrój czy Zawoja. Dla tych zaś co nie lubią pedałować z ciekawą ofertą wychodzi Kasina. Dla szosowców dedykowana jest widokowa trasa wokół Tatr z wyjątkowym odcinkiem z Czarnego Dunajca Do Trsteny na Słowacji.

Beskidy

To nie lada gratka dla miłośników szaleństw przede wszystkim na rowerach enduro na czele z Bielskiem- Białą i Szczyrkiem. Dzięki elektrycznemu wspomaganiu rowerowi miłośnicy mogą odkrywać górskie szlaki Beskidu Śląskiego i Żywieckeigo na nowo.

Karkonosze

To doskonała destynacja dla wielbicieli rowerów. Oprócz trudnych tras enduro ra południowa lokalizacja oferuje kilkaset kilometrów łatwych technicznie tras spod znaku Glacensis.

Wymienione miejsca to tylko najpopularniejsza część obszaru naszego pięknego kraju. Nie oznacza to, że inne rejony Polski są gorsze do wypoczynku.

rodzinna wycieczka rowerowa w góry

Co spakować

Osobiście zakładam, że lato to okres kiedy jest ciepło i z ciuchami podchodze minimalistycznie do tematu. Z praktyki jednak wiadomo, że pogoda w Polsce lubi płątać figle, dlatego oprócz tradycyjnych letnich krótkiej odzieży należy zabrać ze sobą coś grubszego i przeciwdeszczowego.

Odchodząc od rzeczy przyziemnych, oprócz naturalnie naszego ulubionego roweru, w każdy praktycznie zakątek warto zabrać piłki plażowe i inne akcesoria do wody. Dzieci nie wyobrażają sobie letniego odpoczynku bez zabawy w niej. Wracając do przewodniej tematyki to należy zaopatrzyć się w:

  • rowerowe dętki na zmianę lub łatki do dętki
  • pompkę
  • podręczne klucze rowerowe tzw. multitool
  • spinkę do łańcucha i skuwacz
  • podręczną apteczkę
  • trytytki

Oczywiście nie ruszamy się nigdzie na rowerze nie zakładając kasku.

Jak zaplanować trasę rowerową

Wielu ludzi uwielbia jeździć rowerem, ale nie wszyscy wiedzą, jak zaplanować trasę tak, aby była bezpieczna i interesująca. Jeśli chcesz poznać kilka wskazówek, które pomogą Ci zaplanować idealną trasę rowerową, to koniecznie przeczytaj dalej.

Planując trasę lub wycieczkę rowerową warto jechać szlakami rowerowymi. Jeżeli odbiegają one od Twojej destynacji, to wybieraj drogi lokalne, mniej uczęszczane. Są one dużo bezpieczniejsze do podróżowania i przyjemniejsze w letniej rekreacji. Długość trasy i jej poziom trudności dostosuj do kondycji i umiejętności wszystkich, z który mi jedziesz.

Konserwacja rowerów

Warto już przed wyjazdem zrobić podstawowy serwis roweru i upewnić się, że nic w nim nie skrzeczy, piszczy i przeskakuje. Może zabrzmi to absurdalnie, ale co najmniej raz w roku wypadałoby rozkręcić i nasmarować rower, a w zasadzie wszystkie jego ruchome części. Tymczasem większość osób nie smaruje nawet łańcucha, OMG.

Oprócz łańcucha warto sprawdzić cały napęd, czy nie jest zniszczony, uszkodzony, zużyty. Należy go kontrolować regularnie. Nie zapomnij także o hamulcach. Sprzwdź czy poprawnie działają i czy klocki nadają się jeszcze do użycia.

Oprócz fundamentalnych składowych roweru należy zadbać o dodatkowe elementy takie jak sprawne oświetlenie, czy kompletny fotelik rowerowy dla najmłodszego członka rodziny.

Jeżeli posiadasz psa, jego także możesz zabrać w koszyku lub torbie na rower dla psa.

Dobra zabawa

No i w końcu najważniejsze to optymistycznie nastawić się do wyjazdu i dobrze się bawić podczas całego wyjazdu. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś dobrze wiedzieć, co zabrać na następną wycieczkę rowerową. Pamiętaj, aby spakować się lekko, ale zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz, aby mieć przyjemną i bezpieczną podróż.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *