Close

Jakie mięśnie pracują na rowerze

6 Minut czytania

Jakie mięśnie pracują na rowerze

Jazda na rowerze wpływa korzystnie prawie na całe ciało. Z racji tego podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningu na rowerze szosowym, górskim czy też stacjonarnym jest strzałem w dziesiątkę.

Podczas kręcenia na rowerze pracuje wiele różnych mięśni. Wpływa to korzystnie m.in. na uda, brzuch, pośladki czy też całe nogi oraz kondycję psychiczną i fizyczną. Warto jednak wiedzieć, jakich efektów można oczekiwać po regularnych treningach oraz jakie konkretnie mięśnie są zaangażowane w pracę w trakcie kręcenia pedałami. 

Jazda na rowerku stacjonarnym – jakie mięśnie pracują?

Na samym początku wypada się zastanowić nad tym jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerku stacjonarnym. Przede wszystkim są to dolne partie ciała, które w ten sposób można znacząco rozwinąć. Chodzi głównie o nogi (uda i łydki). Regularne treningi na rowerkach stacjonarnych wprawiają w ruch:

 • mięsień czterogłowy uda,
 • mięsień dwugłowy uda,
 • mięśnie łydek,
 • mięśnie pośladków,
 • mięśnie brzucha,
 • mięśnie grzbietu,
 • mięśnie ramion.
praca mięśni na rowerku stacjonarnym

Jak widać w pracę zaangażowanych jest wiele istotnych mięśni. W związku z tym tak ważne jest przeprowadzenie intensywnej rozgrzewki, która nie powinna jednak zmęczyć rowerzysty. Brak rozgrzewki może skutkować niezbyt efektywnym treningiem oraz pojawieniem się licznych i groźnych urazów. Kontuzje w tym sporcie są najgorszym scenariuszem, ponieważ eliminują z treningów na długie tygodnie, a nawet miesiące. Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym dba się o swój atrakcyjny wygląd, wsparcie procesu odchudzania oraz wyrzeźbienie mięśni nóg i brzucha. Efekty jeżdżenia na rowerze są bardzo pozytywne i pojawiają się już po kilku tygodniach trenowania. Co więcej jazda na rowerze świetnie odchudza.

Możesz skorzystać z naszego kalkulatora spalania kalorii, aby zobaczyć jak efektywny jest Twój wysiłek.

Jeszcze więcej frajdy daje rower tradycyjny. Oprócz zbawiennego wpływy na organizm, dostarczamy sobie dodatkowych bodźców, ot choćby pięknych widoków.

Jazda na rowerze przed i po – jak to wygląda?

Jeśli zainteresowani wiedzą już jakie mięśnie pracują na rowerze warto teraz zbadać efekty jazdy na rowerze przed i po. Osoby, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej i są stosunkowo bierne (często siedzą w domu, np. przed telewizorami lub przesiadują długimi godzinami w pracy) mają problemy z cholesterolem i nadciśnieniem. Ponadto występują kłopoty z utrzymaniem prawidłowej wagi, pojawia się cellulit, obniżone samopoczucie oraz żylaki. 

Przed rozpoczęciem swojej przygody z rowerem ludzie bardzo często mają spore kompleksy w związku ze swoim wyglądem. Obniża się ich samoocena, nie mogą być zadowoleni z kondycji fizycznej, a poza tym narażają się na liczne choroby i dolegliwości zdrowotne. Już po miesiącu regularnych treningów na rowerze można zauważyć następujące efekty:

 • kształtowanie pośladków,
 • znacząca poprawa kondycji fizycznej i samopoczucia,
 • wyeliminowanie kompleksów i troska o atrakcyjny wygląd,
 • pozbycie się cellulitu,
 • poprawa krążenia,
 • przeciwdziałanie żylakom,
 • mocne i zgrabne mięśnie ud, łydek oraz brzucha.

Ponadto każda osoba, która wsiądzie na rower poczuje się młodsza i zdrowsza. To jeden z najlepszych sposobów na skuteczną walkę z nadciśnieniem. Rowerzyści dotleniają organizm oraz gubią zbędne kilogramy.

Poziomy rowerek stacjonarny – czy opłaca się go kupować i jakie mięśnie będą na nim pracować?

Jeśli rowerzyści wiedzą już które mięśnie pracują na rowerze tradycyjnym warto zgłębić swoją wiedzę na temat poziomych rowerków stacjonarnych. Ich popularność jest bardzo duża i raczej nie zanosi się na to, aby prędko zmalała. Wypada zastanowić się nad tym jakie mięśnie pracują nad poziomym rowerze stacjonarnym oraz czy opłaca się go kupować do swojego domu lub mieszkania.

Poziomy rower stacjonarny ma niebagatelny wpływ na poprawę ludzkiego wyglądu oraz ogólnej kondycji fizycznej. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, iż rzeźbi mięśnie nóg oraz doprowadza do tego, że stają się mocniejsze. Przyda się to np. jako forma treningu uzupełniającego dla biegaczy czy też piłkarzy. Poziome rowerki nie będą zajmować dużo miejsca, za to niosą za sobą wiele pozytywnych zmian. Angażują do pracy mięśnie łydek i brzucha. Co istotniejsze mięśnie brzucha pracują równocześnie i solidnie. Dodatkowo można popracować nad mięśniami pośladków i ud. 

Atutem poziomych rowerków stacjonarnych jest ich uniwersalność zastosowania, długa żywotność oraz mnogość dostępnych ćwiczeń. Przydają się osobom w każdym wieku. Kluczowe jest również to, że podczas takich treningów ludzki kręgosłup nie ulega przeciążeniom. Eliminuje się w ten sposób ryzyko występowania poważnych kontuzji i uszczerbków na zdrowiu. Taki sprzęt sprawdzi się przede wszystkim wśród osób, które narzekają na swój stan zdrowia (np. ból kręgosłupa). Skorzystają na tym seniorzy, osoby z nadwagą i rowerzyści nie lubiący nudy. Rowerek zapewnia osobom ćwiczącym pełną stabilność, bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować go we własnym domu.

Jazda na rowerze – jak to wpływa na pupę?

Wiedząc już jakie mięśnie pracują na rowerku stacjonarnym warto zastanowić się nad tym, jak takie treningi wpłyną finalnie na pupę. Zainteresowane są tym przede wszystkim kobiety, które od dłuższego czasu rozprawiają nad tym, czy zasiąść na rowerze, czy też może jednak postawić na inną aktywność fizyczną.

wpływ jazdy na rowerze na pupę

Nie da się ukryć, że regularna i dość intensywna jazda na rowerze kształtuje pośladki, wzmacnia je oraz ujędrnia. Ciało staje się elastyczne i gotowe do ciężkiej pracy. Pupa staje się kształtna i atrakcyjna wizualnie. Paniom na pewno bardzo się to spodoba. To odpowiedni wybór zwłaszcza przed okresem letnim, kiedy kobiety zaczynają odkrywać ciało na plażach i basenach. 

Efekty jazdy na rowerze na pupę są nad wyraz korzystne, dlatego warto przekonać się do tego sportu i namówić na to swoje koleżanki. Taki trening można połączyć m.in. z regularnym wchodzeniem lub wbieganiem po schodach. Każda z tych aktywności zakończy się dla pań wielkim sukcesem oraz pełną satysfakcją. Pupa będzie:

 • jędrna,
 • kształtna,
 • piękna,
 • wysportowana.

Na początek warto zainteresować się rowerami crossowymi lub trekkingowymi, są one bardzo uniwersalne, mogą jeździć zarówno po mieście jaki i po nietrudnym terenie.

Ruch to zdrowie, a prawie każda kobieta marzy o atrakcyjnej pupie. W związku z tym należy stawiać na rower i znaleźć odrobinę czasu na ćwiczenia (najlepiej 3-4 razy w tygodniu). Pośladki będą podniesione, a co za tym idzie samopoczucie kobiet znacznie się poprawi. 

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *