rower-dla5-latka

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Wybór roweru dla dziecka to wcale nie taka łatwa sprawa, może nastręczyć większych trudności niż wybór roweru dla dorosłego. Rower dla dziecka (przynajmniej tych mniejszych dzieci) będzie miał uniwersalne zastosowanie i będzie jeździł dosłownie po każdym rodzaju terenu.

Jak zatem wybrać rower dla dziecka?

Najważniejszym elementem przy wyborze roweru jest wzrost dziecka, to na jego podstawie dobieramy rozmiar kół i ramy roweru dziecięcego. Jeszcze ważniejszym parametrem jest długość wewnętrzy nogi. Poniższe zestawienie orientacyjnie prezentuje dla jakiego wzrostu i wieku jaki rower wybrać.

WiekWzrost w cmDługość nogi wewnętrznej w cmRozmiar kołaRozmiar ramy
2-480-10030-4110’’,12’’8’’
3-598-10636-4414’’9’’
4-6104-12240-5416’’10’’
5-8120-13052-5920’’11’’,12’’,13’’
7-12127-14257-6624’’14’’,15’’
Od 10140-15864-7026’’ 


Jaki wybrać pierwszy rower dla dziecka?

Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się inaczej. Niektóre dzieci rozpoczynają naukę chodzenia w momencie kiedy inne już biegają. Zanim dziecko jeszcze nauczy się chodzić rodzice niekiedy sadzają swoją pociechę na rowerku trójkołowym. Bardzo często, także na trójkołowcu z pedałami przymocowanymi do przednich kół. Niestety dziecko nie jest w stanie w tym wieku skoordynować swoich ruchów i przemieszczać się samodzielnie, więc taki rowerek służy bardziej jako wózek. Warto także sprawdzić czy nasza pociecha przed skończeniem 2 roku życia zanim rozpocznie pierwsze próby na rowerze, nie zechce spróbować się na 3 kołowej hulajnodze. Jest to bardzo dobry pierwszy krok w kierunku przemieszczania się na kółkach, który powoli przyzwyczaja malucha do trzymania równowagi czy manewru skręcania. W ostatnich latach przeżywamy boom na rowerki biegowe.

Rowerek biegowy jest znakomitym wyborem jako pierwszy rower.

 

Niedostępny jeszcze do niedawna rowerek biegowy znakomicie przyzwyczaja i oswaja dziecko z dwoma kołami. Rowerki biegowe nie posiadają napędu. Brak jest pedałów, przerzutek, łańcucha. Bardzo często także hamulców, gdyż dziecko w początkowej fazie nauki jazdy na 2 kółkach ma spore problemy ze skoordynowaniem hamowania i równowagi. To tylko kierownica, rama, siodełko i koła. Powoduje to, że waga całego rowerka jest mała. Najważniejszą jednak rzeczą jest to aby dziecko nauczyło się trzymać równowagę podczas jazdy. Przy wyborze rowerka zwróćmy także uwagę na regulację siodełka. Czy reguluje się ono w płaszczyźnie poziomej (wzdłuż ramy) czy pionowej, tak jak w tradycyjnym rowerze. Te regulowane w poziomie nie są dobrym wyborem.

Jednym z najlepszych rowerków jest rowerek biegowy Puky

Jaki rower wybrać dla dziecka w wieku 4,5,6 lat?

W wieku 4 lat dziecko można już powoli przyzwyczajać do rowerka z podpórkami.  Naturalnym i domyślnym jest tu wybór 14 lub 16 calowych kół. W tym wypadku nie ma dodatkowego dylematu w postaci wyboru rozmiaru ramy. Rowerki z kołami 14 i 16 calowymi mają geometrię, która zapewnia bardzo wygodną pozycję dziecka. Rowerki 14 calowe charakteryzują się brakiem przerzutek,zazwyczaj mają osłoną łańcucha. Ale także cechują je hamulce typu kontra zwane także torpedo(hamulce w pedałach). Takie rowerki posiadają zazwyczaj przedni hamulec ręczny typu v-break.

W 16 calowych kołach w dalszym ciągu geometria zapewnia duży przekrok uwzględniając częste wywrotki. 16 calowe koła w rowerkach starszych dla dzieci w tym przedziale mogą już mieć hamulce typu v-break z przodu i z tyłu, a także brak osłony łańcucha. Eksplorując coraz częściej tereny niż drogi niektóre rowerki wyposażone są w systemy, które  zapobiegają spadaniu łańcucha. Niektóre droższe modele posiadają hamulce tarczowe

Już nawet w przypadku rowerków dla najmłodszych, warto rozważyć kupno markowego roweru. Polskie firmy Kross i Romet nie odstają od zagranicznej konkurencji w tym aspekcie. Cena polskich marek jest podobna do tych marketowych, wykonanie niestety także, natomiast to co je wyróżnia to serwis w przypadku uszkodzeń.

Jaki rower wybrać dla dziecka w wieku od 7-8 lat?

Uczeń podstawówki jeździ już na rowerze 20 calowym. Ich konstrukcja bardzo przypomina rowery  dla dorosłych, bardzo często są to repliki dorosłych rowerów. Zabawa się skończyła. Rowery 20 calowe skonstruowane są z lepszych i wytrzymalszych materiałów, tak aby młody rowerzysta w pełni mógł cieszyć się z eksploracji okolicznych terenów. Nierzadko wyposażone są już w przedni amortyzator, który mówiąc szczerze nie jest najwyższej jakości i lepiej sprawdzi się sztywny widelec. Zamontowana także zostaje tylna przerzutka, choć jej przydatność także jest wątpliwa.


Jaki rower wybrać dla dziecka na komunię?

W przypadku dzieci w wieku 7-12 lat najczęściej rower kupuje się na komunię i wtedy też pada pytanie Jaki rower kupić na komunię? Odpowiedź uzależniona jest od wzrostu dziecka. Generalna zasada mówi, że poniżej 140cm wzrostu powinno się kupić rower z kołami 24calowymi. W niektórych przypadkach można już kupić  rower dorosły 26 calowy jednak siadając na siodełku dziecko musi dostawać do ziemi.

Rowery 24 calowe są miniaturami dorosłych rowerów. Posiadają wszystko co ich więksi odpowiednich:  przedni amortyzator, tylną i przednią przerzutkę, 2 hamulce ręczne. W tym wypadku warto zainwestować już w rower markowej firmy, szczególnie, że modele z wcześniejszych lat można upolować za bezcen.

Jaki rower wybrać dla nastolatka?

W wieku kilkunastu lat dzieci albo raczej nastolatki dalej bardzo chętnie używają rowerów. Już wtedy można mówić o rowerowej specjalizacji, bo oprócz rozmiaru roweru należy także wziąć pod uwagę rodzaj roweru jaki chcemy kupić dla naszej pociechy. Może to być rower full suspension, górski hardtail crossowy czy też miejski.

Jeżeli dziecko przekroczy magiczną granicę 150cm wzrostu i 70cm wymiaru wewnętrznej długości nogi należy zastanowić się nad wyborem roweru 26 calowego lub 27,5 calowego. Obecnie rozmiar kół 26 cali w przypadku rowerów dla dorosłych całkowicie został wyparty przez koła 27,5 cala. Rowery na kołach 26 cali produkowane są jeszcze dla nastolatków, którzy nie przekroczyli 150cm wzrostu lub w przypadku rowerów marketowych . O ile pierwszy przypadek można jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie roweru dla dziecka to w przypadku dorosłej osoby nie jest to dobry pomysł.

jaki rower dla dziecka wybrać