Close

Early Rider Belter, Seeker – topowy lekki rower 16 calowy

4 Minut czytania

Early Rider Belter, Seeker – topowy lekki rower 16 calowy

Przypadkiem, a może i nie, w moje ręce wpadł rower Early Rider Belter. Bez wahania zdecydowałem się skorzystać z okazji i przez kilka dni dać go córce, aby sprawdziła jak się na nim jeździ. Dzięki Haniu za użyczenie sprzętu.

O firmie i modelu

Belter to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rowerów dziecięcych klasy premium. Produkowany jest przez Brytyjską firmę Early Rider, a jego charakterystyczną cechą jest napęd paskowy. Oznacza to, że nie ma on łańcucha i wszystkich niedogodności z tym związanych. Na uwagę zasługuje też fakt, że jest to jeden z najlżejszych rowerów 16 calowych na rynku. Belter waży zaledwie 5.9 kg.

Przeznaczenie

Belter w rozmiarze 16 cali dedykowany jest dzieciakom o minimalnej długości wewnętrznej nogi 45cm i mniej więcej od 3.5 do 6 lat. Rower ten jest dla dzieci, które chcą czerpać maksymalną przyjemność z jazdy na rowerze. Belter to rower przeznaczony po ubitych trasach. Świetnie nadaje się jako pierwszy rower z pedałami. Dzięki długiej ramie, pozycja na nim jest optymalna i przedszkolak doskonale potrafi załapać jazdę bez podpórek.

Pozostałe modele 16” Early Rider

Oprócz modelu Belter Brytyjska firma wypuściła na rynek model Seeker z oponami terenowymi i/lub hamulcami tarczowymi i uniwersalny Helion. O ile Belter i Seeker to bliźniacze modele, które różnią się tylko oponami, to już Helion ma nieco inną geometrię ramy i wagę o ponad kilogram większą.

Komponenty

Rama wykonana jest z ręcznie szczotkowanego aluminium. Górna rura jest długa co sprawia, że środek ciężkości jest w optymalnym miejscu i nawet najmniejsi rajderzy nie mają problemów z jazdą.

belter-rama

Kierownica o szerokości 480mm daje dużo pewności podczas zjazdów.

belter-rama

Świetne hamulce Tektro z klamkami Junior przeznaczonymi dla najmłodszych

belter-klamka hamulca

Uszczelnione piasty na łożyskach maszynowych praktycznie same się kręcą. Szerokie opony zapewniają dużą przyczepność. W testowanym modelu akurat założone były inne, także rower bardziej przypominał MTB Seeker.

belter-koło i piasta

Rewolucyjny napęd paskowy. Jest zarazem bezszelestny i bezobsługowy.

napęd belter

Nie trzeba go smarować w związku z czym nie ubrudzisz się smarem.

belter pasek

Krótki mostek zapewniający wygodną pozycje podczas jazdy w terenie.

belter-mostek

Wrażenia z jazdy

Mimo, iż Julia niewiele jest większa, niż zalecane minimum dla tego roweru, wydaje się jakby był za mały. Nie zmienia to faktu, że do krótkich przejażdżek wybierała właśnie ten rower. Odpowiednie dobrane zębatki zapewniały komfort podczas jazdy pod górę, a małe klamki hamulcowe doskonale dopasowują się do rąk przedszkolaka. Sam wygląd szczotkowanego aluminium i skórzanego siodełka sprawia, że chce się mieć ten rower.

belter-teren

Early Rider Belter vs Btwin City 900

belter vs City 900

Różnica to przede wszystkim waga. Belter to jeden z najlepszych modeli 16 calowych, a rower z Decathlona to mocny średniak. Kolejną rzeczą jaka rzuca się w oczy to odległość kierownicy od siodełka. Na brytyjskim rowerze pozycja jest raczej sportowa, podczas gdy na francuskim rowerku, na osadzonej dużo wyżej kierownicy, raczej wyprostowana jak na miejskim cruiserze. Z mankamentów Btwina wymieniłbym jeszcze suport i piasty, które posiadają łożyska kulkowe, podczas gdy Belter ma uszczelnione piasty z łożyskami maszynowymi. Sprawia to, że piasta pracuje w każdych warunkach, a koła nie chcą przestać się kręcić. Więcej na temat Rowerka z Decathlonu znajdziesz we wpisie Btwin City 900 pierwsze wrażenia

Plusy i minusy

plusyminusy
ładny wyglądcena
świetna pozycja za kierownicą
bezszelestny, lekki napęd
dostosowane klamki hamulcowe dla dzieci

Podsumowanie

Early Rider Belter to idealny rower, który nadaje się jako pierwszy z pedałami. Dzięki odpowiedniej pozycji za kierownicą maluchy w mig łapią o co chodzi w jeździe na rowerze. To nie żart- wystarczy kilka minut na tym rowerze i dziecko samo jeździ!

Figlarny i zabawowy charakter roweru sprawia, że razem rower i jego kierowca mają ochotę na skoki, przyspieszanie, zwalnianie i inne igraszki jakie tylko można sobie wymyślić. Świetnie nadaje się do bike parku.

Kupując na Rowerystylowe.pl na hasło jakirower5 dostaniesz 5% rabatu.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *