Close

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej?

8 Minut czytania

Jak dobrać rozmiar ramy rowerowej?

Chcesz w najbliższym czasie kupić porządny rower? Masz zamiar nie tylko miło spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, ale także zadbać np. o lepszą kondycję?

Jeśli jazda ma być przyjemna i komfortowa, to nie możesz bagatelizować tego czynnika. Jak wybrać rozmiar ramy? Szosa to miejsce, gdzie najczęściej jeździsz? A może szukasz czegoś do poruszania się po mieście? W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak optymalnie dobrać rozmiar ramy rowerowej. Okazuje się, że to wcale nie jest zaś takie proste i należy zwracać uwagę na rozmaite aspekty, by zakupy były udane…

kupno ramy

Czym kierować się w trakcie wyboru ramy rowerowej?

Aby jeździć komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie, należy skrupulatnie podejść do wyboru tych elementów pojazdów jednośladowych. Rozmiar ramy rowerowej jest w większości przypadków (m.in. pod kątem rowerów MTB) definiowany jako długość pionowej rurki ramy. Warto dodać, że jest ona mierzona od środka suportu. Z kolei np. w przypadku rowerów szosowych, przełajowych itp. tym pojęciem określa się długość górnej rury ramy. Rozmiary tego typu elementów są podawane w calach (rzadziej w centymetrach).

Zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu? Wiele osób wychodzi z założenia, że od tego należy rozpocząć poszukiwania. Rzeczywistość ma się jednak nieco inaczej. Na początku należy bowiem zmierzyć przekrok. Znając ten parametr będzie Ci o wiele łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jaki rozmiar ramy do wzrostu jest optymalny w Twoim przypadku. Jak zatem zmierzyć przekrok? Najpierw stań przy ścianie (odpowiedni będzie lekki rozkrok). Zdejmij obuwie oraz skarpetki. Dobrze byłoby wsunąć pomiędzy nogi np. poziomicę. Istotne jest to, by przesunąć ten przyrząd mierniczy do góry. Na taką wysokość, by nie odczuwać żadnego dyskomfortu w kroku. Następnie trzeba precyzyjnie zmierzyć odległość od początku poziomicy aż do ziemi. W ten sposób poznasz wartość przekroku.

Co jeszcze jest istotne? To rodzaj roweru. Okazuje się, że inne ramy dobiera się do pojazdów jednośladowych górskich, czy szosowych itd. Dlaczego? Wpływ na ten aspekt ma m.in. styl jazdy. W kolarstwie szosowym istotne są osiągane prędkości, które przekładają się na wyniki. W tym przypadku ramy są nieco większe w porównaniu np. do pojazdów MTB. Jeszcze inaczej ma się sprawa z rowerami miejskimi. Tam często jest zauważalny brak górnej rury ramy. Niekiedy jest ona zaś usytuowana relatywnie bardzo nisko (takie pojazdy jednośladowe są oczywiście wybierane przez kobiety). Chodzi o to, by jeździło się przede wszystkim bardzo wygodnie. Wniosek jest z tego jeden. Musisz dobrać rozmiar ramy rowerowej także do rodzaju pojazdu jednośladowego. Jest to istotna kwestia, która wpływa na wygodę, szybkość oraz bezpieczeństwo.

Różne rozmiary ram rowerowych 26

Odpowiedni rozmiar ramy roweru mtb

Masz w planach niedługo kupić rower mtb? Rozmiar ramy powinien być wybrany w oparciu o wyżej analizowane aspekty. Zapoznaj się z tabelą, która przedstawia odpowiednio dobrane do siebie wartości.

WZROST [cm]PRZEKROK [cm]ODPOWIEDNIA RAMA [cale]
150-16066-7614
161-17066-7815
171-18374-8617
184-19379-9119
194 i więcej84-9421

Rozmiar ramy roweru szosowego do wzrostu – tabela

Jak dobrać zaś tutaj rozmiar ramy roweru do wzrostu? Tabela odnosząca się do konkretnych parametrów i tego typu pojazdu jednośladowego też będzie bardzo przydatna. Zapoznaj się z nią, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie Ci zrobić udane zakupy w sklepach z tym właśnie asortymentem. Warto dodać, że w przeciwieństwie do rowerów górskich, tutaj rozmiary podaje się zazwyczaj w centymetrach, a nie calach.

WZROST [cm]PRZEKROK [cm]ODPOWIEDNIA RAMA [cm]
160-16566-7651-52
166-17369-8153-54
174-18074-8455
181-18576-8657
186-19379-9158
194 i więcej84-9460

Odpowiedni rozmiar ramy – rower miejski

Na jakie rozmiary ramy roweru miejskiego się zdecydować? Nie wiesz, co będzie optymalne? W takim razie tabela rozmiarów rowerów tego typu powinna być przez Ciebie dokładnie przeanalizowana.

WZROST [cm]PRZEKROK [cm]ODPOWIEDNIA RAMA [cale]
150-16066-7614/15
161-17366-8116/17
174-18374-8618/19
184-19379-9120/21
194 i więcej84-9422/23

Rozmiary kół stosowane w rowerach

Warto wiedzieć, że producenci oferują koła w rozmaitych rozmiarach. Masz rower 26 cali? Na jaki wzrost będzie on odpowiedni? W tym przypadku poleca się taki rozmiar kół dla osób mających mniej niż 170 cm. A może w garażu stoi rower 28 cali? Na jaki wzrost się on najbardziej nadaje? 170-175 cm. Interesuje Cię zaś głównie to, jak to jest biorąc pod uwagę rower 29 cali? Na jaki wzrost będzie on najlepszy? Taki rozmiar kół może być wybierany przez osoby mające więcej niż 175 cm. Warto dodać, że rozmiary kół 26, 27,5 i 29 cali są stosowane w przypadku rowerów górskich. Z kolei opcja 28 cali jest wykorzystywana np. w rowerach miejskich i szosowych.  

dobór rozmiaru ramy rowerowej

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze dobrana rama rowerowa sprawi, że będziesz czuł się bardzo komfortowo w trakcie jazdy. I to po różnych nawierzchniach. Musisz jednak zwrócić uwagę w tym aspekcie jeszcze na kilka czynników. Co wskazuje na to, że rama rowerowa jest istotnie optymalna? To wygodna pozycja. W czasie jazdy nie możesz np. być zbytnio pochylony w stosunku do kierownicy. Na szczęście można zastosować pewne kroki, by pozycja była bardziej wygodna. Jakie? Możesz np. zmienić mostek na taki, który będzie charakteryzował się nieco mniejszą długością. Uważasz, że jesteś zaś zbyt mocno wyprostowany? To także nie jest korzystne… W takim położeniu warto zastosować trochę dłuższy wspornik kierownicy.

Rozmiar ramy na granicy

Nie wiesz, który rozmiar będzie do końca odpowiedni? Zastanawiasz się nad dwoma sąsiadującymi ze sobą wariantami z zaprezentowanych wyżej tabel? Masz np. 160 cm wzrostu, przekrok 66 cm i szukasz czegoś do roweru górskiego? W takiej sytuacji warto kierować się pewnymi zasadami. Pamiętaj, że mniejsze rozmiary są bardziej przystosowane do sportowego, szybkiego stylu jazdy. Jeśli zależy Ci nie tylko na komforcie, ale także na czasie, to warto zdecydować się na ramę 14-calową. Im zaś większy rozmiar ramy, tym większa solidność i zarazem stabilność konstrukcji. Jeśli bardziej preferujesz spokojny styl jazdy, to wówczas lepszym wyborem będzie rama mająca 15 cali.

Istotnym aspektem jest także przekrok samej ramy rowerowej. Jak go dobrać do swoich parametrów? Najlepiej będzie dodać do własnego przekroku 1,5 cm (w przypadku obuwia szosowego) albo 2,5 cm (jeśli chodzi o buty typowe dla kolarstwa MTB). Na tej podstawie łatwiej będzie podjąć ostateczne decyzje, co do przekroku ramy. Jakimi zasadami się kierować? Jeśli chodzi o rowery szosowe, Twój przekrok musi być większy minimum o 1 cm niż przekrój ramy. Jeszcze inaczej ma się sprawa pod względem rowerów górskich. W tym aspekcie ta różnica powinna już wynosić minimum 5 cm.

Rozmiar damskiej ramy

Osobną kwestią jest zakup roweru dla pań. Warto wiedzieć, że kobiety mają stosunkowo nieco dłuższe nogi oraz krótszy tułów (niż faceci). Najlepiej zatem, by rower posiadał krótszą górna rurę ramy. Tak samo, jak nieco niżej położony środek suportu. Na szczęście na rynku nie brakuje producentów, którzy mają w ofercie rowery dedykowane wyłącznie dla kobiet. Panie nie powinny zatem (dla własnej wygody oraz bezpieczeństwa) jeździć na męskich pojazdach jednośladowych…

Zakup ramy rowerowej w sklepie stacjonarnym oraz internetowym

Pamiętaj, że tabela rozmiarów rowerów powinna stanowić dla Ciebie przede wszystkim pomoc w aspekcie wyboru odpowiednich elementów tych pojazdów jednośladowych. W zdecydowanej większości przypadków kierowanie się zaproponowanymi parametrami oznacza udane zakupy. Warto jednak, mimo wszystko, jeszcze przed wydaniem pieniędzy ze swojego portfela sprawdzić, jak czujemy się na danym rowerze w praktyce. Rekomenduje się zatem zakupy w sklepach stacjonarnych. Dzięki temu dokładnie zweryfikujesz, czy wszystko jest w porządku. Czy to oznacza, że tych akcesoriów nie można kupować w sklepach online? Oczywiście, że nie. Warto jednak pamiętać o kilku sprawach. Najlepiej zdecydować się na takie podmioty internetowe, gdzie są np. kalkulatory. Można tam wpisać przekrok oraz wzrost. Na tej podstawie urządzenie zasugeruje Ci odpowiednie rozmiary. Dobrym pomysłem jest także konsultacja online z przedstawicielami takiego sklepu internetowego. Pamiętaj, że w razie czego (gdyby rama finalnie okazała się nieodpowiednia) zawsze możesz dokonać zwrotu. W świetle polskiego prawa masz na to 14 dni.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *