Close

Rozmiar kół w rowerze

6 Minut czytania

Rozmiar kół w rowerze

Skoro tutaj to pewnie masz dylemat jaki rozmiar kół w rowerze MTB wybrać, lub jaki rozmiar koła powinien mieć rower Twojego dziecka.

O ile sprawa w rowerach dziecięcych jest dość prosta, to wybór odpowiedniego rozmiaru koła w rowerach MTB może przysporzyć o zawrót głowy. Do wyboru są koła w rozmiarach 26 cali, 27.5 cali i 29 cali, a do tego jeszcze opona może być w rozmiarze plusowych, a nawet bardzo szeroka do fatbike.

Rozmiar kół w rowerze dziecięcym

W tym wypadku rozmiar kół dobieramy do wzrostu dziecka, a w zasadzie to do wewnętrznej długości nogi. W rowerach dziecięcych najmniejszym rozmiarem, jaki najczęściej można spotkać są koła 12 calowe. Montowane są one w rowerkach biegowych i używane przez 3-4 latki.

W najmniejszych rowerach z pedałami montowane są koła 14 calowe i dedykowane dla 3-4 latków.

Na kołach 16 calowych mogą już poruszać się 4 latki z pominięciem 14 calowych, jednak lepiej aby dobrze opanowały równowagę i balans ciała poprzez jazdę na biegówce, niż używały podpórek.

Na zachodzie popularne są także 18 calowe koła dla dzieci w wieku 5-7 lat, jednak w Polsce mało popularne. 

20 calowe koła przeznaczone są dla 6-8 latków.

Miniatury dużych rowerów z kołami 24 calowymi przysłużą się dzieciom w wieku 7-12 lat, a od 10 lat dziecko może już używać roweru 26 calowego.

Oczywiście te granice są bardzo umowne, bo każde dziecko rozwija się inaczej. Poniżej zamieszczam tabelę z orientacyjnym wiekiem i rozmiarami kół.

WiekWzrost w cmDługość nogi wewnętrznej w cmRozmiar kołaRozmiar ramy
2-480-10030-4110’’,12’’8’’
3-598-10636-4414’’9’’
4-6104-12240-5416’’10’’
5-8120-13052-5920’’11’’,12’’,13’’
7-12127-14257-6624’’14’’,15’’
Od 10140-15864-7026’’ 

Koła rowerowe, rozmiary dla dorosłych

W przypadku dorosłych, rozmiar kół rowerowych zależą od przeznaczenia roweru. W dużych rowerach wyróżniamy następujące rozmiary kół rowerowych:

  • 26 cali
  • 27,5 cala
  • 28 cali
  • 29 cali
koła rowerowe w różnych rozmiarach

Koła w rowerze miejskim

W  rowerach miejskich najczęściej występującym rozmiarem kół jest 28 cali. W marketowych modelach mogą także występować 26 calowe koła. Nie wiem czy pamiętasz jeszcze rowery Rometa z zeszłej epoki🙂 tzw. składaki. Ze względu na swoje przeznaczenie wyposażone one były w koła 20 calowe.

Koła do roweru szosowego

W rowerze szosowym rozmiar kół podyktowany jest przepisami UCI, podobnie jak cały rower szosowy. W związku z tym zawodowi kolaże jeżdżą na kołach 28 calowych. Analogicznie jest w przypadku rowerów gravelowych.

Rozmiar kół w rowerze crossowym i trekkingowym

Podobnie jak w przypadku mieszczucha czy szosy rowery rekreacyjne i wycieczkowe wyposażone są w koła 28 calowe. W tym przypadku, jednak z 28 można zrobić 29 cali, wystarczy tylko zmienić oponę z uniwersalnej na większą terenową.

Koła rowerowe w MTB

W przypadku górali sprawa się nieco komplikuje, bo standardowe 26 calowe koła wsadzone do roweru przez pana Fishera, ojca MTB, zostały wyparte przez 27,5 cali i 29cali. Obecnie najpopularniejszym rozmiarem są 29 calowe koła. Koła 29 calowe są niczym inny niż koła 28 calowe wyposażone w opony terenowe. Jako, że opona MTB jest większa to całe koło też jest większe.

Koła 26 calowe stosowane są jeszcze w marketowych tanich modelach MTB. Przez znane marki rowerowe są już praktycznie zapomniane. Coraz rzadziej można też dostać komponenty do takich rowerów.

Przeczytaj także: Czy warto kupić rower z marketu.

Większe koła to nie tylko fanaberia marketingowców. Naprawdę lepiej sprawują się podczas jazdy. Większe koła lepiej przetaczają się po przeszkodach, a większa powierzchnia styku z podłożem daje więcej trakcji. Maję tę większą bezwładność i łatwiej utrzymują prędkość.

Zasadnicze pytanie brzmi 29 czy 27,5?

Koła 29 mają te same zalety co koła 27,5 z tą różnicą że wszystkie parametry są jeszcze większe i osiągają już swoje maksimum. Naturalnie dzieje się to kosztem czegoś innego. Jak wspomniałem koła 29cali w porównaniu z 27.5 mają większą trakcję, toczą się szybciej, a także łatwiej przetaczają po przeszkodach. Jednak zarazem mają one większą wagę, są mniej zwrotne, trudniej się na nich skręca i trudniej hamuje, a także gorzej przyspiesza. Mniejsze koła wolą techniczne trasy z ciasnymi zakrętami, te większe świetnie toczą się po przeszkodach.

Tylko od Ciebie zależy czy chcesz rower skoczny i zabawowy z kołami 27.5 cala, czy też demona prędkości z kołami 29 calowymi.

Na koniec dodam, że mistrzowie MTB Maja Włoszczowska i Nino Shurter jeżdżą na rowerach wyposażonych w koła 29 calowe.

Niestandardowe rozmiary kół

Niestandardowy rower ze standardowymi kołami. Tak właśnie można powiedzieć o fatbike’u. Rower ten przeznaczony jest do jazdy po śniegu i piasku, w zwiażku z czym ma szerokie 4 calowe opony, zamontowane często na 26 calowych kołach.

Do niestandardowych kół można zaliczyć już wspomniane wcześniej koła 20 calowe, które występują w popularnych na końcu ubiegłego wieku składakach. Ja miałem Karlika, który się nie składał, ale też miał 20 calowe. W ten rozmiar wyposażone są także bmxy czy rowery trialowe.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost.

Do niedawna mówiło się, że duże koła są dla większych osób. Jednak wcześniej wspomniany przykład naszej mistrzyni Majki, która ma 170 cm wzrostu temu przeczy. Z drugiej strony nie polecałbym 29era osobo niższym niż te 170cm.

O doborze kół do wzrostu można mówić w przypadku dużych osób. W przypadku tych bardzo dużych o kołach ponad normatywnych. Są to oczywiście produkcje na zamówienie, ale znane są przypadki kół 32 calowych lub też nawet 36 calowych. Rower z takimi właśnie kołami dostał znany koszykasz Shaquile O’neal.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *