Close

Jaki najmniejszy kask rowerowy dla dzieci oraz dla 2,3 latka wybrać

9 Minut czytania

Jaki najmniejszy kask rowerowy dla dzieci oraz dla 2,3 latka wybrać

Wielu aktywnych sportowo rodziców zastanawia się kiedy będzie mogła wreszcie zabrać swoją pociechę na wycieczkę rowerową. Równocześnie mają oni na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo dziecka. Podstawowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo malucha na wycieczce rowerowej jest kask.

Najmniejszym kaskiem rowerowym dla dziecka jest kask o rozmiarze 44-48, dedykowany jest dla najmłodszych maluchów korzystających z wycieczek rowerowych w fotelikach.

Od kiedy można wozić dziecko na rowerze?

Zanim kupisz swojemu dziecku jego pierwszy rower, zaczniesz go wozić ze sobą w przyczepce lub foteliku.

Dziecko zaczyna samodzielnie siadać zazwyczaj między 7. a 9. miesiącem życia. Wcześniej może siedzieć posadzone przez opiekuna, jednak jego pozycja jest wówczas niestabilna, stąd nie zaleca się sadzania dzieci niesiedzących samodzielnie bez podparcia.

Dlatego też większość producentów fotelików dla dzieci, a także lekarzy i innych specjalistów zaleca przyjąć jako graniczny 9 miesiąc życia dziecka. Jest to wiek, kiedy dziecko nie buja się na boki, tudzież do przodu i tyłu, stąd ryzyko niespodziewanej sytuacji jest nikłe.

Rozmiary głowy dziecka w danym wieku

Na początek zmierz dziecku głowę.

 1. Znaleźć centymetr krawiecki lub taśmę mierniczą.
 2. Umieścić centymetr krawiecki lub taśmę mierniczą wokół głowy dziecka, tuż nad brwiami i uchem. Upewnij się, że jest on równo oparty na głowie.
 3. Dokładnie odmierzyć obwód głowy w centymetrach. Wynik to obwód głowy dziecka.
WiekObwód głowy/Rozmiar
0-1 miesiąc37-39 cm
1-3 miesiące39-41 cm
6 miesięcy42-45 cm
9 miesięcy44-47 cm
12 miesięcy45-48 cm
2 lata47-50 cm
3 lata48,5-51 cm
3-5 lat51-53 cm
5-7 lat53-55 cm
7-11 lat55-57 cm
dane z siatki centylowej

Jak  wynika  w powyższej tabeli, dziecko siedzące już, czyli powiedzmy 9 miesięczne ma minimalnie około 44cm obwodu głowy. Co można też wyczytać z tej tabeli to fakt, że pierwszy jaki kupimy to kask rowerowy dla rocznego dziecka i wystarczy mu co najmniej przez kilkanaście miesięcy, czyli 2 sezony jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku dla dziecka.

 • Bezpieczeństwo – warto kupić sprawdzony kask. Przecież podczas potencjalnego upadku ma on pochłonąć energię i się roztrzaskać. Najlepsze kaski wyposażone są w zaawansowany system MIPS.
 • Obszar ochrony – warto żeby dziecięcy kask mocno zakrywał z tyłu głowę chroniąc potylicę.
 • Wagę – warto, aby słabe jeszcze mięśnie szyi nie męczyły się z dużym ciężarem kasku
 • Wygodna regulacja i dopasowanie – tradycyjne sprzączki mogą często przyszczypać dziecku skórę twarzy przy dopasowywaniu kasku.

Bezpieczny kask rowerowy dla dziecka

To co powinno wyróżniać najmniejszy kask rowerowy dla dzieci to oczywiście znak bezpieczeństwa CE, czyli to że został on przetestowany i działa jak należy.

Większość kasków rowerowych dla rocznych dzieci ma podobną konstrukcję. Jest lekka, wytrzymała i nie obciąża kręgów szyjnych. Przednia część z lekko wysuniętym daszkiem nie ogranicza pola widzenia, chroni twarz przed urazami, które mogą się zdarzyć  w trakcie uderzenia. Daszek chroni także przed wiatrem, słońcem. Mocno zabudowana tylna część kasku zabezpiecza potyliczną część głowy dziecka. Pasek podbródkowy regulowany jest sprzączką, a z tyłu jego rozmiar można zmieć systemem wielostopniowego pierścienia zamykanie Fit Size-headlock.

Wewnątrz znajduje się miękka pianka poprawiająca komfort podczas noszenia. Zwróć uwagę, aby otwory wentylacyjne z systemem Air Flow wyposażony były w siatkę przeciwko owadom. Nasze pociechy, nie dość, że prawdopodobnie nie będą fanami takiego nakrycia głowy, to tym bardziej owada, który miałby kask wlecieć.

System MIPS

MIPS to skrót od Multi-Directional Impact Protection System. Jest to system ochrony głowy, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzysty podczas upadku. Działa on poprzez specjalną warstwę wewnętrzną w kasku, która pozwala na ruch wewnętrznej skorupy kasku względem zewnętrznej, co ma zwiększyć absorpcję energii przy uderzeniu. MIPS jest uważany za jeden z bardziej zaawansowanych systemów ochrony głowy na rynku.

kask dla rocznego dziecka

Najlepsze kaski dla dziecka kilkunastomiesięcznego.

Nawet jak pociecha siedzi w foteliku to warto wydać na renomowany kask. Najlepszym wyborem będzie GIRO Scamp w rozmiarze XS czyli dla obwodu głowy 45-49cm. Kask ten posiada wszystkie wymienione przeze mnie kluczowe cechy. Jest wyposażonym we wszystko począwszy od klamry chroniącej przed uszczypnięciem po system dopasowujący Roc Loc Jr., który jest łatwym i bezpiecznym systemem dopasowania kasku, chroni potylicę dziecka. Jakość wykonania tego kasku jest świetna.

Giro Scamp XS dla dziewczynki

Giro Scamp dla dziewczynki

Giro Scamp XS dla chłopców

TECHNOLOGIE:

Roc Loc Jr. fit system,n-Mold Construction,MIPS

 • MIPS
 • Roc Loc Jr. fit system – to prosty, trwały system dopasowywania pokrętłem, specjalnie ukształtowany tak, aby pasował do krzywizny głowy dziecka. Kształt został opracowany w wyniku wieloletnich badań danych anatomicznych, aby zapewnić bezpieczne, anatomiczne dopasowanie. Duże, gumowane pokrętło ułatwia dorosłym dostosowanie kasku do odpowiedniego napięcia, umożliwiając dzieciom szybkie rozpoczęcie jazdy.
 • In-Mold Construction – konstrukcja ta łączy twardą zewnętrzną skorupę z poliwęglanu z amortyzującą piankową wyściółką kasku. Proces łączenia pozwala na lepsze systemy wentylacyjne, dzięki czemu kaski „in-mold” są lżejsze i chłodniejsze niż tradycyjne kaski.

Alternatywny kask dla najmłodszych warty rozważenia

Abus Smiley 2.0 r. S

Technologia:

 • Lekka i mocna konstrukcja kasku dzięki zastosowaniu EPS i skorupy PC
 • Duża widoczność dzięki mocnym odblaskom
 • Pełna ochrona przed insektami
 • 4 otwory wlotowe i 4 wylotowe
 • Pełna obręcz z systemem regulacji do obwodu głowy
 • Zoom Evo Kids: Precyzyjny system regulacji z poręcznym pokrętłem do indywidualnego dopasowania

Abus Smooty 2.0 r. S

Technologia:

 • Wysoka widoczność dzięki mocnym odblaskom
 • Zintegrowana moskitiera
 • Regulacja rozmiaru za pomocą pełnego pierścienia wykonanego z wyjątkowo wytrzymałego i łatwo odkształcalnego tworzywa sztucznego zapewnia optymalną stabilność i dopasowanie
 • Dobra wentylacja zapewniana przez 2 wloty i 12 wylotów powietrza
 • Zoom Evo Kids – system dokładnej regulacji z poręcznym pokrętłem regulacyjnym

Kask dla dwulatka i trzylatka

Wiek dwulatka i trzylatka to czas, gdy dziecko zaczyna aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny i zaczyna jeździć na rowerze lub hulajnodze. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni kask, który będzie spełniał wymagane normy bezpieczeństwa.

Budowa kasku nie będzie się znacząco różnić, niż dla tych najmłodszych. Najważniejsze jest to aby kask spełniał swoje zadanie i podczas uderzenia odpowiedni rozkładał siły, pomocny jest przy tym system MIPS. Równie ważne, aby zakres ochrony był możliwie jak największy z tyłu. Zwróć uwagę także na wentylację, nie chcesz chyba ugotować głowy dziecka.

W wieku 2- 3 lat głowa chłopców ma obwód w okolicach 50 cm, a dziewczynek raczej nie przekracza 50cm.

Rozmiar kasku 48-52 jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Siatki centylowe pokazują dobitnie, że właśnie ten rozmiar jest odpowiedni dla 75% dzieci w tym wieku.

Najlepsze marki producentów

Wybór odpowiedniego kasku dla dziecka jest bardzo ważny, dlatego ważne jest, aby wybrać kask od renomowanego producenta. Masz wtedy pewność, że spełni swoje zadanie. Wśród najlepszych marek producentów kasków dla dzieci możemy wymienić:

 • Bell
 • Giro
 • Lazer
 • Met
 • POC
 • Uvex
 • ABUS
 • Woom

Analogicznie jak dla najmniejszych kasków wyróżniłbym Giro Scamp, tym razem w rozmiarze S 49-53

Giro Scamp S – najlepszy kask dla 2,3 latka

TECHNOLOGIE:

Roc Loc Jr. fit system,n-Mold Construction,MIPS 

 • MIPS
 • Roc Loc Jr. fit system – to prosty, trwały system dopasowywania pokrętłem, specjalnie ukształtowany tak, aby pasował do krzywizny głowy dziecka. Kształt został opracowany w wyniku wieloletnich badań danych anatomicznych, aby zapewnić bezpieczne, anatomiczne dopasowanie. Duże, gumowane pokrętło ułatwia dorosłym dostosowanie kasku do odpowiedniego napięcia, umożliwiając dzieciom szybkie rozpoczęcie jazdy.
 • In-Mold Construction – konstrukcja ta łączy twardą zewnętrzną skorupę z poliwęglanu z amortyzującą piankową wyściółką kasku. Proces łączenia pozwala na lepsze systemy wentylacyjne, dzięki czemu kaski „in-mold” są lżejsze i chłodniejsze niż tradycyjne kaski.

Avo Fullface z odpinaną szczęką

Dla tych dzieci, które próbują już trików na dwu kołach lub są entuzjastami jazdy w terenie mogę polecić kask z odpinaną gardą. Na co dzień służy jako zwykły kask, a w trudniejszym terenie jako fullface.

Budżetowy kask Meteor KS08

Najlżejszy z kasków dziecięcych i młodzieżowych. Jego minimalna waga nie obciąża głowy i szyi. Wykonany w technologii, która czyni skorupę bardziej sztywną, odporną na wszelkie uderzenia oraz lżejszą. 11 otworów w systemie AIR FLOW sprawnie wentyluje wnętrze kasku. Kask charakteryzuje się zwiększoną aerodynamiką kształtu.

Dane techniczne:

 • Materiał skorupy zewnętrznej – PCV
 • Wewnątrz materiał absorbujący EPS
 • Certyfikat – produkt zgodny z wymaganiami dyrektywy 89/686/EEC i normy EN 1078
 • Wymiary kasku: 48-52cm
 • Waga: 200g

Właściwości:

 • System QUICK-RELEASE – sprzączki szybkiego zapięcia
 • System FIT SIZE – headlock wielostopniowy pierścień płynnej regulacji obwodu
 • Zdejmowane elementy wyściółki – łatwiej utrzymać czystość elementów wchłaniających pot, gdy można je wydajnie prać i suszyć
 • Gąbkowa wyściółka – izoluje głowę od skorupy, zapewniając komfort użytkowania. Dzięki niej też kask bardzo dobrze się trzyma

Jako rodzic, zdaję sobie sprawę z tego jak ważne jest bezpieczeństwo naszych dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o odpowiedni kask dla naszego dziecka, który spełni wymagane normy bezpieczeństwa i będzie odpowiedni dla jego wieku i rozmiaru głowy. Warto wybierać kaski od renomowanych producentów i korzystać z danych z siatek centylowych obwodu głowy, aby mieć pewność, że kask jest odpowiedni dla naszego dziecka.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *