Close

Pierwszy rower z pedałami dla 3 i 4 latka – ranking rowerów 12 i 14 calowych

15 Minut czytania

Pierwszy rower z pedałami dla 3 i 4 latka – ranking rowerów 12 i 14 calowych

Wybór pierwszego rowerka z pedałami to nie lada zagwozdka dla rodzica. W końcu na rynku jest mnóstwo rodzajów rowerków. Rowery można kupić w każdym hipermarkecie, można to także zrobić w Biedronce czy Lidlu.

nauka jazdy na rowerze z podpórkami

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka rowerek, na którym szybko nauczy się jeździć, jest lekki i jazda na nim będzie sprawiała mnóstwo frajdy.

Jak powszechnie wiadomo każde dziecko jest inne. Teoretycznie dla 3 letniego malucha najlepszym wyborem powinien być rower z kołami 14 calowymi. Warto jednak zwrócić uwagę, czy może nasze dziecko nie jest drobniejsze i nie wybrać roweru z kołami 12 calowymi. Może zdarzyć się i tak, że dziecko jest większe od rówieśników i wtedy warto zastanowić się nad rowerem z kołami 16 calowymi.

Najczęściej jednak będzie to rower dziecięcy 14 cali.

Zestawienie najlepszych rowerów dla 3 i 4 latka

Zakładam, że Twoje dziecko świetnie sobie radzi na rowerku biegowym. Poniższe rowerki nadają się najlepiej dla dzieci w wieku 2,5 – 4 lat, a przede wszystkim dla takich o wzroście od 90-110cm. 

Podobnie jak w przypadku zestawienia rowerków 16 calowych brałem pod uwagę te rowery, które:

  • ważą poniżej 9kg (ta graniczna wartość to i tak duże obciążenie dla maluchów)
  • posiadają 2 hamulce ręczne

Wszystkie rowerki w zestawieniu, które ważą 5-6 kilogramów są znakomite!

Na drugim biegunie znajdują się tanie, cięższe konstrukcje. W tym wypadku na jest to rower BTWIN sieci Decathlon. Widać, że francuzi, nie klepią rowerka wg. szablonu, ale zwracają uwagę na detale. Nie mniej jednak to dość ciężka konstrukcja.

Te dwa jakże skrajne rowery rozdziela polski produkt o rozsądnej wadze i zjadalnej cenie. Tabou Rocket Lite i Tabou Mini Lite to dwa bardzo dobrze wykonane 14 calowe rowery dla chłopców i dziewczynek.

Najlepszy rower 14 calowy dla dziecka

Woom 2

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rowerka dla 3 latka?

Rozmiar kół w rowerze dla 3 latka

Dzieci w wieku 3 lat mają różny wzrost i wagę, w związku z tymi parametrami mogą dosiąść rowerka 12, 14 lub na kołach 16 calowych. Dzieci w wieku 2- 3 lat wybiorą rowerki z 12 lub 14 calowymi kołami. Chłopcy i dziewczynki starsze niż 3 latka mogą rozważyć przesiadkę na rower z 16 calowymi kołami.

Kiedy wybrać rower z kołami 12 calowymi?

Producenci raczej odchodzą od projektowania rowerków z kołami 12 calowymi i pedałami. Koła 12 calowe stały się domeną rowerków biegowych. Taki rowerek można rozważyć, gdy Twój maluch ma poniżej 3 lat, doskonale radzi sobie na biegówce i jest gotowy na przesiadkę. Innym przypadkiem będzie ten kiedy Twoje dziecko jest drobniejsze od rówieśników.

Zobacz listę rekomendowanych rowerków biegowych.

Dlaczego koła 14 calowe są lepsze od 12 calowych?

Po pierwsze rama oparta o koła 12 calowe jest mniejsza i bliżej poziomu gruntu, przez co suport przesunięty musi być do góry, aby pedałami nie ocierać o podłoże. Konsekwencją tego przesunięcia jest trudność w pedałowaniu. Noga dziecka musi uginać się pod bardzo ostrym kątem. Pedałowanie na takim rowerze jest bardzo nieefektywne.

Po drugie siodełko zostało także podwyższone. W takim wypadku nie dziwi fakt, że siodełka w rowerkach 14 calowych znajdują się niżej, aniżeli te w rowerkach z kołami 12 calowymi.

Po trzecie rama rowerka z 12 calowymi kołami jest mniejsza i krótsza co sprawia, że dziecko przyjmuje nienaturalną, dość ściśniętą pozycję. Przód jest mniej obciążony co powoduje, że rower jest mniej stabilny i gorszy w prowadzeniu.

Abstrahując od ramy, to koła 12 calowe mają większy kąt natarcia i gorzej pokonują przeszkody. 

Koła 12 calowe łatwiej jest wprawić w ruch, natomiast gorzej jest później utrzymać prędkość. Wyklucza to raczej przejażdżki dłuższe niż wokół domu.

wiek dziewczynki10 centyl50 centyl
2,5 roku86 cm92 cm
3 lata90 cm96 cm
3,5 roku94 cm100 cm
siatka centylowa – wzrost dziewczynek

wiek chłopca10 centyl50 centyl
2,5 roku87cm93 cm
3 lata90 cm97 cm
3,5 roku93 cm101 cm
siatka centylowa – wzrost chłopców

Patrząc na powyższe dane wyciągnięte z siatek centylowych można stwierdzić, że 50% chłopców i dziewczynek w wieku 2,5 roku może już dosiadać rowerka z kołami 14 calowymi. Można też wysnuć wniosek, że 90% chłopców i dziewczynek w wieku 3 lat może taki rowerek posiadać. 

Patrząc z drugiej strony połowa chłopców i dziewczynek w wieku 3,5 lat może jeździć już na rowerkach z kołami 16 calowymi. Na niemieckim Kubikes 16S nawet 3 letni chłopcy i dziewczynki!

Waga rowerka dla 3 latka

Waga to kluczowy parametr na jaki należy spojrzeć przy wyborze pierszego rowerka z pedałami.

Wcześniej pisałem, że waga rowerka powinna wynosić maksimum 50% wagi dziecka, a najlepiej 40%. Idealnie jakby to było 30%. 

Wyobraź sobie swój rower z wagą sięgającą 50% Twojej wagi 🙂

Za wsparcie posłużą nam dane z siatki centylowej.

wiek dziewczynki10 centyl50 centyl
2,5 roku11 kg13,5 kg
3 lata11,7 kg14,7 kg
3,5 roku12,5 kg15,7 kg
siatka centylowa – waga dziewczynek

wiek chłopca10 centyl50 centyl
2,5 roku11,7 kg14 kg
3 lata12,7 kg15 kg
3,5 roku13,5 kg16 kg
siatka centylowa – waga chłopców

To co wynika z powyższych tabelek to to, że dla 90% 3 latków rowerki powinny ważyć między 5-6 kg. 50% chłopców i dziewczynek może pokusić się o jazdę na nieco cięższych rowerkach.

Komponenty w rowerkach 14 calowych

Dlaczego dobre rowerki są drogie? Bo są zrobione z dobrych materiałów. Bo ktoś kto je projektował, był ojcem/matką i miał na uwadze dobro dziecka. Dla rodzica dobro dziecka jest najważniejsze i przykuwa uwagę jaką pozycję dziecko ma zająć na rowerze, aby komfortowo mogło pedałować. 

Większość topowych rowerków ma niski współczynnik Q. Jest odległość między ramionami korby. Jeżeli ten parametr jest niski nogi dziecka lepiej przekazują moc na pedały i są do siebie równolegle. W przeciwnym wypadku nogi są w pozycji piramidy.

Dobre rowerki są drogie bo mają wysokiej jakości komponenty. Klamki hamulcowe przystosowane do małych rączek. Posiadają aluminiowe elementy, aby waga była jak najmniejsza.

Czy na pewno hamulce nożne typu torpedo.

Mimo, że 30 lat temu wszyscy jeździliśmy na rowerach z hamulcami torpedo to nie jestem fanem tego rozwiązania. Najprostszym przykładem, że nie dokońca jest to dobre rozwiązanie jest fakt, że dziecko nie może ustawić sobie pedałów do startu. Resztę moich przemyśleń na temat hamulców znajdziesz w artykule o hamulcach do rowerów dziecięcych.

Jazda z podpórkami i uchwytem do prowadzenia

Część rowerków można doposażyć w podpórki lub uchwyt do prowadzenia go. Proszę nie idźcie na łatwiznę i nie zakładajcie podpórek. 

Na własnej skórze doświadczyłem tego, że jak zamontowałem dziecku podpórki to ciężko było się już z tego wycofać.

Moja Julka po przesiadce z biegówki już prawie sama jeździła, świetnie trzymała balans i wystarczyło tylko rower napędzić. Wtedy zamontowałem podpórki…. ten błąd kosztował mnie sporo czasu, żeby zaczęła sama jeździć. W międzyczasie jeszcze była zima i cały proces zamiast zająć maksymalnie kilka dni wydłużył się o kilka miesięcy. Po pewnym czasie Julia sama zadecydowała o tym, że chce jechać bez podpórek. Odkręciłem je, a ona po prostu pojechała 🙂

Zdecydowanie zalecam, aby dziecko dłużej ćwiczyło bez pedałów i świetnie balansowało na biegówce, niż męczyło się na rowerku rozmiar większym z podpórkami. Sam jestem świadkiem sytuacji kiedy dziecko po przesiadce z biegówki w kilkanaście minut może godzinę przesiadł się i zaczął sam jeździć. Trzeba jednak przyznać, że chłopak na biegówce wyczyniał cuda.

Pierwszym rowerkiem z pedałami Julki był BTWIN Unicorn z Decathlonu. Fajne w nim jest to, że nie ma górnej rury ramy i łatwo jest przekładać nogę. Zależało mi także na tym, aby oba hamulce były ręczne. Decathlon ma swój autorski, bardzo fajny system klamek hamulcowych. Co prawda hamulec to klasyczny caliper i zapewnia mniejszą siłę hamowania i jest niełatwy w regulacji, ale lepsze to niż hamulec nożny.

Woom 2 dla 3 latka

To najlżejszy i najlepszy rower w stawce. Co prawda kierownica rodem z BMX i dość wąskie opony sprawiają, że jest to bardziej miejski jednoślad niż rower z zacięciem sportowym. Woom 2 posiada świetną geometrię dla początkujących i niejedno dziecko doskonale się na min czuje. 

Woom 2

Tabou Rocket Lite i Tabou Mini Lite – Rower z najlepszym stosunkiem jakość / cena

To jedyna polska produkcja w racjonalnej wadze. Dość wyprostowana pozycja i opony o szerokości 1,5 cala sugerują raczej na miejski charakter tego produktu dla mniej doświadczonych jeźdźców. Wyposażony w ochronę na łańcuch oraz błotniki. Można doposażyć go w podpórki lub kij do pchania. Ciekawa alternatywa dla Wooma.

Propozycja jest jeszcze bardziej ciekawa, że po zakupie wystarczy zarejestrować rower na stronie producenta i można zyskać zwrot przez co cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna!

Tabou Mini Lite 14
Tabou Rocket Lite 14

Rower Btwin 14 cali Decathlon

Najlepszy z najtańszych, co nie oznacza że super. Na spory minus można zapisać dość wysoką wagę, bo jest to ponad 8kg. Wyprostowana pozycja przeznaczona jest raczej dla wielbicieli miejskich przejażdżek. Niemniej jednak, my wykorzystywaliśmy ten rower z lepszym lub częściej gorszym skutkiem poza ubitymi trasami. Na plus należy wymienić autorski system klamek hamulcowych opracowanych przez Decathlon, są świetne. Kolejnym plusem dla tych dzieci, które mniej pewnie czują się na rowerze jest to, że rama jest nisko osadzona, co wpływa na bezproblemowe dosiadanie tego jednośladu.

Btwin rower 500 robot 14 cali

Early Rider Belter 14

W kategorii najładniejszy rower prawdopodobnie nie miałby sobie równych. Jest zdobywcą wielu nagród. Szczotkowanie aluminum i skórzane siodełko wyglądają obłędnie. Belter waży nieco ponad 5kg i napędzany jest paskiem, podobnie jak kilku konkurentów tej kategorii. Pasek  powoduje że napęd jest lżejszy, niż tradycyjny z łańcuchem. Skutkuje to też tym, że nie ma potrzeby jego smarowania. Jest praktycznie bezobsługowy. Belter posiada spore 2 calowe opony, którym nie straszne są przeszkody. W rozmiarze 14 cali Early Rider ma jeszcze jeden model – Seeker dedykowany dla miłośników jazdy w terenie.

My testowaliśmy jego 16 calowy odpowiednik. Możesz oni poczytać: Early Rider Belter – topowy lekki rower 16 calowy. Jest to doskonały rower do zabawy.

Rascal 14

Nasi południowi sąsiedzi zrobili rowerek podobny do Beltera, jednak geometria ramy nie jest modna jak brytyjczyka. Zastosowanie najlepszych komponentów dało wagę 5,5 kg.

Bungi Bungi lite 14

Świetna konstrukcja rodem z Holandii. Holendrzy mają długie rowerowe tradycje, toteż stworzyli jeden z chętniej wybieranych lekkich rowerków na świecie. Niska waga i świetna geometria to główne zalety tego rowerku.

Podobnie jak brytyjski Belter czy Czeski Rascal rower napędzany jest paskiem.

Frog 40

Jeden z przyjemniejszych w użytkowaniu lekkich rowerków. Popularna żabka jest nieco cięższa, niż najlżejsze 14. Architekci firmy Frog jednak przyłożyli się, rower jest bardzo starannie wykonany i cieszy się wielką popularnością wśród użytkowników.

Frog 40

Kubikes 16S

Im większe koło tym lepiej jeździ. Taka myśl przyświeca niemieckiemu Kubikes. Niby dlaczego 3 latki nie mogą jeździć na kołach 16 calowych? Doskonała geometria i komponenty przekładają się na 5.5 kilogramów solidnej konstrukcji rowerka Kubikes 16S. Parametry robią wrażenie i są lepsze niż w niejednym rowerku 14 calowym. Kubikes 16S przeznaczony jest dla tych już dzieci, które już raczej są oswojone z pedałowaniem,a także preferują bardziej agresywną i terenową jazdę. Takim rowerkiem można już jechać z rodzicami na dłuższą wycieczkę.

W rankingu rowerków 16 calowych, starszy brat, model Kubikes 16L jest moim subiektywnym zdaniem jednym z najlepszych. Przez 2 sezony użytkowaliśmy Kubikes 20S i jest to jeden z najlepszych rowerków na rynku w swojej kategorii.

Commencal Ramones 14

Zdecydowanie należy do cięższych w grupie. Sportowy charakter podkreślają hamulce mechaniczne i 2,25-calowe opony Vee. Szkoda, że w przeciwieństwie do wyposażenia, producenci nie poszli w geometrię progresywną ramy, co znacznie ułatwiłoby jazdę w terenie.

Islabikes Cnoc 14

Islabikes Cnoc 14 występuje w wersji large i small. To jeden z najdroższych pierwszych rowerów na pedały – i nie bez powodu. Dbałość o szczegóły w Islabike nie ma sobie równych. Producenci wzięli każdy kawałek dziecięcego roweru i przyjrzeli się, jak można go ulepszyć. Jak przyspieszyć proces nauki jazdy. Jak rower może być trwalszy i przyjemniejszy w użytkowaniu..

Black Mountain PINTO

To z pewnością nietypowy pierwszy rower! Posiada unikalną „rosnącą ramę”, która oznacza, że rower rośnie razem z dzieckiem, umożliwiając maksymalne wykorzystanie.

PINTO może służyć jako:

  •  biegówka, demontując napęd,
  •  pierwszy rower z pedałami montując napęd
  • rower dla starszego dziecka, regulując śruby na ramie 

Pod względem wieku jest zaprojektowany tak, aby pasował do wysokiego dwuipółlatka lub przeciętnego 3-latka.

Strider 14X

Świetna opcja dla przedszkolaków, którzy jeszcze nie opanowali rowerka biegowego. Strider 14x to hybryda. Rowerek biegowy, który można przekształcić w 14-calowy rower z pedałami. Nie ma potrzeby używania kółek treningowych, gdy dziecko nauczy się balansować w trybie rowerka biegowego, po prostu włóż pedały i w ciągu kilku minut dziecko odjedzie, nie jest potrzebna żadna pomoc! Ze względu na wyższą kierownicę Strider jest najlepszy dla wyższych 3-latków i starszych. 

Trek Precaliber 12

Trek Precaliber ma podobną geometrię do wysokiej klasy rowerów z tej listy. Ma również jedną z najniższych minimalnych wysokości siedziska, co czyni go dobrym wyborem dla dzieci, które wcześnie przechodzą na rower z pedałami.

Dzięki solidnym i wytrzymałym komponentom oraz szerszym oponom zapewniającym większą stabilność, Precaliber 12 to świetnej jakości rower w tej cenie. 

Dla mnie oczywistym mankamentem jest hamulec typu torpedo i waga powyżej 7 kg.

Cube Cubie 120

Świetna alternatywa dla Treka, przeznaczona dla tych najmniejszych, którzy chcą pedałować a nie mają jeszcze 3 lat. Niestety także wyposażony w hamulec nożny.

Puky YOUKE 12

Miejski model rowerka Puky przeznaczony jest o dziwo dla tych większych 3 latków. Górna rura poprowadzona jest nisko, dzięki temu dziecko łatwo może wsiadać i zsiadać z roweru. Jego, dość przyzwoitą, wagę można jeszcze obniżyć, demontując bagażnik czy błotniki. Jest to jednak model, który jest odpowiednikiem dorosłych miejskich rowerów. W tym wypadku bagażnik w zabawie odgrywa znaczącą rolę. Puky Youke to dobry kompromis jakości i ceny.

puky-youke12

Denver Psi Patrol 12, 14 / Masha i niedźwiedź

Dla miłośników bajek jest to na pewno nie lada gratka. Nie przypuszczam, żeby producenci przywiązywali szczególną uwagę do tej konstrukcji. No może prócz malowania. Rower przeznaczony jest raczej do jazdy, bo w terenie to ciężko będzi nim manewrować, ale na pewno znajdą się takie maluchy, co będą katować go gdzie popadnie. Na plus można zapisać przyzwoitą wagę i 2 ręczne hamulce. 

W zestawieniu brakuje rodzimych marek Kross i Romet, jednak obie firmy nie mają się czym szczycić. Polskie przedsiębiorstwa nie są jednak osamotnione. Wiele uznanych światowych marek produkuje ciężkie stalowe 14 calowe potworki z hamulcami torpedo i nie praktyczną geometrią ramy.

Najistotniejszym parametrem w tabeli jest oczywiście waga. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę także na wewnętrzną długość nogi swojego dziecka i spasować ją z wybranym modelem. Jeżeli odpowiada Ci kilka modeli zerknij na parametry ramy takie jak jej efektywna długość czy długość między kołami (piastami). Te wymiary im dłuższe tym bardziej agresywna jazda będzie i lepsza kontrola rowerka. Podobnie z kątem główki ramy. Im bardziej płaski tym lepiej kierowca będzie czuł się szczególnie na zjazdach.

Nazwawaga kgcechywzrost cmwewnętrzna długość nogi cmwysokość siodełka cmdługość między piastami
mm
kąt główki ramyefektywna długość górnej rury mm
najlepsze
Bungi Bungi Lite 145,4pasek95-11034-4442-5265371,5645
Woom 2 595-11040,5-48,563768355
Early Rider Belter 145,5opona 2.0,
pasek
36,540-5065568347
Rascal 145,5pasek90-11042-48650340
Frog 406,34066471340
Tabou Rocket Lite 146,5
Islabike Cnoc 14S5,2opona 1.39234-42
Islabike Cnoc 14L5,3opona 1.39838-48
warte uwagi
Black mountain Pinto5,7pasek90-10939,542,5630-66268323-380
Kubikes 16s5,637-4343-5268268365
Strider 145,7-6,9waga z nepędem i bez95-12538-55
Puky Youke 127,2torpedo96-12141-5044-53
Trek Precaliber 127,2torpedo86-10234,362970365
Cube Cubie 1205,9torpedo87-10436-4560670320
Commencal Ramones 147,6opona 2.25, hamulce tarczowe95-11040,261970341
Najtańsze
Denver Rower Psi Patrol 12 6,6
Rower Psi Patrol 14 8,6
BTWIN Unicorn 148,290-10543,5-50,5
BTWIN 500 Robot 148,290-10543,5-50,5
Zestawienie rowerków 12 i 14 calowych dla 3 latków

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

  • Czy Rower dziecięcy Tabou ROCKET LITE 14 ma hamulec w pedałach?

    • Nie, ten model ma 2 hamulce ręczne 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *