Close

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka – kalkulator?

11 Minut czytania

Jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka – kalkulator?

Wybór roweru dla dziecka to wcale nie taka łatwa sprawa, może nastręczyć większych trudności niż wybór roweru dla dorosłego. Żeby ułatwić Ci to zadanie stworzyłem kalkulator -jak dobrać rowerek do wzrostu dziecka.

Kalkulator doboru rowerka dziecięcego do wzrostu dziecka.

Kalkulator rozmiaru kół rowerka

Jak dobrać rower dla dziecka? 

Najważniejszym parametrem na jaki należy zwrócić uwagę to długość wewnętrzna nogi dziecka, mierząc od podłoża do krocza. W przypadku dzieci wygląda to nieco inaczej niż u dorosłych. Rowerki mają różną geometrię i trzeba popatrzyć jak wysoko znajduje się siodełko nad ziemią. Ten parametr producenci niekiedy pomijają na rzecz wzrostu.

W przypadku mniejszych dzieci, które dopiero zaczynają jeździć minimalne ustawienie siodełka powinno być mniej więcej na tej samej wysokości co wysokości co długość wewnętrzna nogi. A to dlatego, aby dziecko mogło całą stopą stawać na ziemi, w przypadku zachwiania równowagi. W przypadku dzieci już jeżdżących minimalna wysokość siodełka może być o około 5cm wyższa niż długość wewnętrzna nogi.

Bardziej doświadczony mały rowerzysta wystarczy, że palcami dotyka ziemi. Dla niego bardziej liczy się to, aby miał komfort podczas pedałowania.

Poniższe zestawienie orientacyjnie prezentuje rozmiary rowerów dla dzieci, jak dobrać rower dla dziecka dla jakiego wzrostu i wieku .

WiekWzrost w cmDługość nogi wewnętrznej w cmRozmiar kołaRozmiar ramy
2-480-10030-4110’’,12’’,14’’8’’,9’’
3-5100-11036-4414’’9’’
3,5-6100-11040-5416’’10’’
5-6105-12045-5518’’11'', 12''
5-8110-12552-5920’’11’’,12’’,13’’
8-12125-14057-6624’’14’’,15’’
Od 10140-15864-7026’’ 


Jak dobrać rowerek biegowy?

Niedostępny jeszcze do niedawna rowerek biegowy znakomicie przyzwyczaja i oswaja dziecko z dwoma kołami. Rowerki biegowe nie posiadają napędu. Brak jest pedałów, przerzutek, łańcucha. Bardzo często także hamulców, gdyż dziecko w początkowej fazie nauki jazdy na 2 kółkach ma spore problemy ze skoordynowaniem hamowania i równowagi. To tylko kierownica, rama, siodełko i koła. Powoduje to, że waga całego rowerka jest mała. Najważniejszą jednak rzeczą jest to aby dziecko nauczyło się trzymać równowagę podczas jazdy. Przy wyborze rowerka zwróćmy także uwagę na regulację siodełka. Czy reguluje się ono w płaszczyźnie poziomej (wzdłuż ramy) czy pionowej, tak jak w tradycyjnym rowerze. Te regulowane w poziomie nie są dobrym wyborem. Nie zapomnij, że najmłodszy rajder też potrzebuje najmniejszego kasku rowerowego.

Zobacz: Jaki rower biegowy wybrać

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka w wieku 3,4 lat?

Rowerek 12 i 14 calowy dla dzieci 3 letnich i 4 letnich.

W wieku 3 lat dziecko można już powoli przyzwyczajać do rowerka 12 lub 14 calowego.  Naturalnym i domyślnym jest tu wybór 14 lub nawet 16 calowych kół. W tym wypadku nie ma dodatkowego dylematu w postaci wyboru rozmiaru ramy. Rowerki z kołami 12, 14 i 16 calowymi mają geometrię, która zapewnia bardzo wygodną pozycję dziecka. Rowerki 14 calowe charakteryzują się brakiem przerzutek, zazwyczaj mają osłoną łańcucha. Ale także cechują je hamulce typu kontra zwane także torpedo(hamulce w pedałach). Takie rowerki posiadają zazwyczaj przedni hamulec ręczny typu v-break. Jeżeli dziecko ma powyżej 90 cm, można już próbować przypasować 16 calowy model. Dla tych mniejszych lub tych, którzy nie mogą się doczekać pedałowania dedykowane są rowerki z kołami 12 calowymi.

Zobacz: Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Producenci powoli odchodzą od rowerków 12 calowych, stosując choćby mniejsze ramy w rowerkach 14 calowych, lub też jak w przypadku marki Kubikes mniejsze ramy.

Przeczytaj: Zestawienie najlepszych rowerków 12 i 14 calowych dla 3 i 4 latków.

Moja córka zaraz po biegówce dostała rower Btwin Rower 500 Jednorożec 14''. Fundamentalnym błędem było dokręcenie podpórek, co opóźniło czas nauki jazdy, ale to temat na inny wpis. Jeździliśmy nim po lesie, a nawet po pumptracku i była zachwycona.

Fajne w nim jest to, że nie ma górnej rury ramy i łatwo jest przekładać nogę. Zależało mi także na tym, aby oba hamulce były ręczne. Decathlon ma swój autorski system hamulców.

Jeżeli chodzi o minusy tego rowerka to na początku stawiałbym wagę. Następne co mi się nasuwa to małe koła i opony. W naszej okolicy nie brakuje górek, a dziecko jeździ nie tylko po asfalcie, więc stawiałbym raczej na opony z większym bieżnikiem.

Najważniejsze jest to, aby dziecko się nie męczyło ciężkim pojazdem. Zwracajcie na to uwagę. Dlatego nasz kolejny rower był lekki.

Zobacz także: Jak kupić używany rower dziecięcy

Na jaki wzrost rower 16 calowy dla Dzieci.

W 16 calowych kołach w dalszym ciągu geometria zapewnia duży przekrok uwzględniając częste wywrotki. 16 calowe koła w rowerkach starszych dla dzieci w tym przedziale mogą już mieć hamulce typu v-break z przodu i z tyłu, a także brak osłony łańcucha.

Moja Julka była drobna i zaczynaliśmy jazdę na wspomnianym 14 calowym rowerze, ale szereg mniejszych dzieciaków nawet już 3 letnich jest odpowiednich rozmiarów, aby dosiąść 16 calowego rowerka. W momencie przesiadki na 16 cali miała 106 cm wzrostu i 46 cm długości wewnętrznej nogi.

Przeglądając dość ubogie oferty szczególną uwagę zwróciłem na wagę. Jest mnóstwo ciężkich rowerów dla dzieci, przekraczających 10kg. Toż to skandal. To tak jakby dorosły miał dosiąść 40 kg pojazd. Chciałem także, aby moja córka miała wyłącznie ręczne hamulce. Więcej na ten temat opisałem we wspomnianym już artykule Hamulce ręczne czy torpedo..

Koniecznie zobacz mój: Ranking najlepszych rowerów 16 calowych

Testowaliśmy siedmiokilowy Racer 900 z Decathlonu, ale nie był na sprzedaż. To był model wystawowy. Ten ma dobry stosunek ceny do jakości i wagi. Taki rower chciałem. Załapałem się rzutem na taśmę na rower BTWIN CITY 900 z Decathlonu online. Chciałem terenowy, ale zostały tylko 2 niebieskie miejskie. Niemniej jednak waży on nieco ponad 7kg przez co jest dużo łatwiejszy w prowadzeniu. Na obecnej stalowej ramie 14 Julka nie raz zsiadała i odpoczywała bo było jej ciężko.

Btwin Racer

Testowaliśmy także Early Rider Belter i mogę go także polecić jako pierwszy rower z pedałami.

Belter Early Rider 16 cali
Early Rider Belter

Natomiast wszystkie świetne rowery kosztują ponad 1000 zł. Uważam, że warto wydać więcej kasy na rower, który nie traci na wartości i można go odsprzedać w podobnej cenie. A na taki rower nazbierać jest łatwo. Zamiast kupować dziesiątek zabawek, którymi dziecko bawi się niekiedy kilka godzin lepiej odłożyć te pieniądze na rower. Myślę, że z pomocą mogą przyjść też dziadkowie i chrzestni.

Zobacz naszą opinie na temat jednego z najlepszych lekkich rowerków 16 calowych Puky LS-PRO

Lekki rower puky LS-PRO
Puky LS-PRO

Wracając do naszej polskiej rzeczywistości rowerek 16 calowy musi ważyć poniżej 10kg.

Julka na Btwin City 900
Btwin City

W przypadku rowerków dla najmłodszych, warto rozważyć kupno lekkiego roweru. Polskie firmy Kross i Romet niestety odstają od zagranicznej konkurencji w tym aspekcie. Cena polskich marek jest podobna do tych marketowych, wykonanie niestety także.

Na jaki wzrost rower 18 calowy?

Każde dziecko dorasta w różnym tempie. Niektóre dzieci nie mają odpowiedniego wzrostu, czy też umiejętności, aby przenieść się na większy 20 calowy rower z przerzutkami. Rower z 18-calowymi kołami może być wtedy świetnym rozwiązaniem. W tym wypadku wybór jest bardzo ograniczony, bo mało kto produkuje taki rozmiar rowerków.

Większość to marketowe ciężkie stalowe produkty. Na naszej liście jednak znajdują się tylko rowerki 18 calowe o bardzo dobrej jakości.

Zobacz listę rowerów na kołach 18 calowych.

puky-youke-zielony-18
Puky Youke

Rower 20 calowy dla 5 latków

Tak, to możliwe. Niemiecki producent Kubikes ma inną rozmiarówkę rowerów niż konkurencja. Już 4 latek może dosiąść lekkiej maszyny z przerzutkami. Więcej szczegółów znajdziesz w poniższym wpisie o rowerze Kubikes 20S .

kubikes20s

Jaki rower wybrać dla dziecka w wieku 6,7,8 lat?

Czasy się zmieniają i rowery także. Jaki rower wybrać dla 6 latka? Najczęściej będzie to właśnie 20 cali, podobnie jak w wieku 7 lat. Rowery 20 calowe to już nie są repliki dorosłych rowerów lecz w pełni przemyślane konstrukcje dedykowane dla dzieci. Zabawa się skończyła. Rowery 20 calowe skonstruowane są z lepszych i wytrzymalszych materiałów, tak aby młody rowerzysta w pełni mógł cieszyć się z eksploracji okolicznych terenów. Nierzadko wyposażone są już w przedni amortyzator, który mówiąc szczerze nie jest najwyższej jakości i lepiej sprawdzi się sztywny widelec. Zamontowana także zostaje tylna przerzutka. Tutaj także warto zwrócić uwagę na wagę roweru.

Zobacz największe zestawienie rowerków 20 calowych i wybierz idealny dla Twojego dziecka.

Jaki rower wybrać dla 8-12 latka?

Granicznym wiekem jest wiek drugoklasisty. Często rodzice zastanawiają się jaki rower dla 8 latka 20 czy 24. Rowery mają różną budowę i geometrię dlatego też trzeba sprawdzić jaki rower chcesz kupić, a następnie czy pasuje dla Twojego dziecka. Wg. statystyk połowa dzieci w tym wieku osiąga 130cm wzrostu co jest często wartością graniczną dla rowerków 20 calowych. Dobrą wiadomością jest to, że na rower 24 calowy może już wsiąść od 120,125 cm wzrostu w zależności od modelu.

Zobacz najlepsze rowery 24 calowe

Rower 24 calowy to także ten rower na którym zdaje się egzamin na kartę rowerową w wieku 10 lat. Rowery 24 zazwyczaj wystarczają dziecku do 5, maksymalnie 6 klasy szkoły podstawowej, tylko kto w 6 klasie chciałby jeździć na małym kole?

Zobacz najlepsze rowery MTB 24 calowe.

Jaki rower wybrać dla dziecka na komunię?

W przypadku dzieci w wieku 8-12 lat najczęściej rower kupuje się 24 calowy i wtedy też pada pytanie Jaki rower kupić na komunię? Odpowiedź uzależniona jest od wzrostu dziecka. Generalna zasada mówi, że poniżej 140cm wzrostu powinno się kupić rower z kołami 24calowymi. W niektórych przypadkach można już kupić rower dorosły 26 calowy jednak siadając na siodełku dziecko musi dostawać do ziemi.

Rowery 24 calowe są odpowiednikami dorosłych rowerów. Posiadają wszystko co ich więksi odpowiednich:  przedni amortyzator, tylną i przednią przerzutkę, 2 hamulce ręczne. W tym wypadku warto zainwestować już w rower markowej firmy, szczególnie, że modele z wcześniejszych lat można upolować w dużo lepszej cenie.

Jaki rower wybrać dla nastolatka?

W wieku kilkunastu lat dzieci albo raczej nastolatki dalej bardzo chętnie używają rowerów. Już wtedy można mówić o rowerowej specjalizacji, bo oprócz rozmiaru roweru należy także wziąć pod uwagę rodzaj roweru jaki chcemy kupić dla naszej pociechy. Może to być rower full suspension, górski hardtail, crossowy czy też miejski.

Jeżeli dziecko przekroczy magiczną granicę 150cm wzrostu i 70cm wymiaru wewnętrznej długości nogi należy zastanowić się nad wyborem roweru 26 calowego lub 27,5 calowego. Obecnie rozmiar kół 26 cali w przypadku rowerów dla dorosłych całkowicie został wyparty przez koła 27,5 lub 29 cala . Rowery na kołach 26 cali produkowane są jeszcze dla nastolatków, którzy nie przekroczyli 150cm wzrostu lub w przypadku rowerów marketowych . O ile pierwszy przypadek można jeszcze wziąć pod uwagę przy zakupie roweru dla dziecka to w przypadku dorosłej osoby nie jest to dobry pomysł.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *