Close

Hamulce do roweru dziecięcego torpedo czy ręczne v-brake

8 Minut czytania

Hamulce do roweru dziecięcego torpedo czy ręczne v-brake

Dziecko wsiadając na rower z pedałami musi okiełznać kilka rzeczy. Samo złapanie równowagi jest nie lada wyzwaniem, chyba że wcześniej maluch miał biegówkę, co znacznie usprawnia proces nauki jazdy na rowerze.

Oprócz równowagi dziecko musi kierować i hamować. Te 3 elementy stanowią fundament jazdy rowerowej. Do najważniejszych elementów jazdy rowerowej można ewentualnie dodać jeszcze naukę startowania na rowerze.

I właśnie to czy dziecko używa hamulca torpedo czy ręcznego jest jest jednym z ważniejszych czynników kształtujących nawyki poprawnej techniki jazdy na rowerze.

W gwoli ścisłości uważam, że dziecko bardzo dobrze rozwija umiejętność łapania równowagi na rowerku biegowym, a przejście na rowerek z pedałami jest płynne. Sam popełniłem błąd i zamontowałem na krótką chwilę podpórki do rowerku córki, a potem używałem uchwytu do prowadzenia. Wydłużyło to czas nauki.

Przedstawiam wady i zalety obu rozwiązań hamujących, tak aby każdy mógł świadomie dokonać wyboru.

O innych można przeczytać tu: Rodzaje hamulców rowerowych.

Hamulec torpedo

Hamulce rowerowe typu kontra zostały wymyślone ponad 100 lat temu. Nic więc dziwnego, że mocno zakorzeniły się w rowerowych kołach. Do niedawna królował przesąd, że ​​małe dzieci nie mają odpowiedniej koordynacji wymaganej do obsługi hamulców ręcznych. Co więcej miały być wręcz niebezpieczne.

hamowanie torpedo

Hamulec nożny Toredo (kontra) pozwala dziecku zatrzymać się poprzez pedałowanie do tyłu. W przeciwieństwie do zwykłego koła, które pozwala rowerzyście pedałować wstecz.

Głównym powodem umieszczenia hamulca nożnego w rowerach dziecięcych jest to, że jego obsługa wymaga stosunkowo niewielkiej koordynacji. Dziecku musi skupić się na utrzymaniu równowagi i prowadzeniu roweru. Hamowanie niejako ma być naturalne.

Naturalne hamowanie jak się okazuje jest nienaturalne, gdy uczymy dziecko jeździć na rowerze. Dzieci standardowo pedałują zarówno do przodu, jak i do tyłu. Jednak z hamulcem nożnym zatrzymują się natychmiast po cofnięciu. Może to być zarówno niebezpieczne, jak i frustrujące dla zupełnie nowego jeźdźca.

Dobrym przykładem frustracji jest moment gdy dziecko chce sobie ustawić pedały do startu, a w przypadku hamulca torpedo jest to możliwe tylko w jedną stronę. Każdy z nas kto ma hamulce ręczne raczej kręci do tyłu , aby ustawić pedały do startu.

Kiedy dziecko już nauczy się pedałować, może dobrze sobie radzić, jeżdżąc z hamulcem nożnym po chodniku. Zakładanie jednak, że wszystkie dzieciaki na małych rowerkach jeżdżą po chodniku, jest błędem. Sami w tym wieku na rowerach dziecięcych eksplorowaliśmy każdy możliwy dostępny zakątek. Dlatego też wielu rodziców szuka rowerów, które nadają się do jazdy na jakże popularnych ostatnio singletrackach lub w bike parkach.

Hamowanie hamulcem nożnym staje się coraz trudniejsze w terenie, szczególnie na wzniesieniach. Hamulce nożne działają zero – jedynkowo. Są wyłączone lub włączone, nie ma możliwości modulacji. Powoduje blokowanie koła i poślizg, a przez to potencjalnie wypadki. Do sytuacji niebezpiecznych dochodzi najczęściej podczas jazdy po błocie lub żwirku, tak często obecnym na poboczach dróg. W terenie lub w bike parku często jest wymagane cofanie się w celu ponownego pokonania przeszkody. Niestety z hamulcem nożnym jest to niewykonalne.

Podobnie sprawa ma się w przypadku awarii łańcucha. Chyba każdemu zdarzyła się taka przypadłość za młodu. W momencie gdy łańcuch spadnie z zębatki, hamulec torpedo nie działa!

No i w końcu sedno czyli hamulce nożne są dość ciężkie. Mogą znacznie zwiększyć wagę roweru dziecka. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że rower dziecięcy ma waży prawie połowę jego masy ciała, warto rozważyć każdy element, na którym można zaoszczędzić na wadze. Rower wyposażony w hamulce ręczne, waży kilka ładnych dekagramów mniej.

Oprócz wad, hamulec nożny ma także zalety. Należy tu przede wszystkim zaznaczyć, że z racji swej budowy jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Nie groźny jest mu śnieg i deszcz. W konsekwencji także można prowadzi to do tego, że jest bezawaryjny. Fakt, iż niektórzy serwismeni powiedzą, że taki hamulec należy serwisować raz w roku, natomiast znam przypadki kiedy te hamulce wytrzymują wiele tysięcy kilometrów spokojnej jazdy bez rozkręcania. Specjalnie wyróżniam słowo spokojnej jazdy.

Zalety hamulca nożnegoWady hamulca nożnego
  • Wymaga niskiego poziomu koordynacji.
  • Stosunkowo łatwy do nauczenia się.
  • Sprawdza się w każdych warunkach pogodowych.
  • Brak modulacji.
  • Blokuje koło i wpada w poślizg.
  • Ciężki.
  • Brak możliwości cofania – może utrudniać naukę pedałowania i powodować problemy podczas bardziej technicznej jazdy.
  • Nie działa w momencie gdy spadnie łańcuch.

Hamulce ręczne v-brake

W ciągu ostatnich kilku lat ten sposób myślenia o hamulcach w rowerach dla dzieci zaczął się zmieniać. Rodzice zdali sobie sprawę, że hamulce typu torpedo mogą utrudniać naukę, doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji i zwiększać wagę i tak już ciężkich rowerów dziecięcych.

nauka jazdy na rowerze

Hamulce ręczne składają się z dźwigni hamulca na prawej i lewej kierownicy oraz ogólnie z zacisków sterujących na przednich i tylnych kołach. W większych i bardziej zaawansowanych rowerach górskich dla dzieci ręczne dźwignie mogą w rzeczywistości sterować tarczami zamiast zacisków.

Największym problemem związanym z hamulcami ręcznymi jest to, że mogą być trudne w obsłudze dla dzieci. Większość dźwigni hamulca jest po prostu zbyt duża i zbyt trudna do opanowania przez małe rączki.
Na szczęście coraz więcej rowerów dziecięcych wyposaża się w łatwe w obsłudze i łatwo dostępne klamki hamulcowe przeznaczone dla dzieci. Jeśli wybierzesz rowerek dla dziecka z hamulcami ręcznymi upewnij się, że są to hamulce możliwie najwyższej jakości.

klamka hamulcowa decathlon
klamka hamulcowa Decathlon

Decathlon opatentował system Stop Easy dostosowany do dzieci. Są to hamulce łatwiejsze do chwycenia przez dziecko. innowacyjna klamka jest jednocześnie progresywna i pozwala zyskać do 30% więcej mocy hamowania w stosunku do klasycznej klamki. Moja córka z powodzeniem sprawdziła ten system ujeżdżając swojego 14 calowego unicorna o czym wspomniałem we wpisie Jakie rower wybrać dla dziecka.

Hamulce ręczne mają możliwość modulacji czyli im mocniej naciśniesz tym silniej rower hamuje. Oprócz tego ten rodzaj spowalniacza nie blokuje koła w przeciwieństwie do nożnego. Opona, która się toczy ma znacznie większą przyczepność, niż opona, która się ślizga. Zablokowane koło znacznie wydłuża drogę hamowania. Aby uniknąć zablokowania kół nacisk na klamki hamulca powinien się zwiększać stopniowo.

Bardzo często można usłyszeć głosy, że dziecko nie ogarnia trzymania równowagi, kierowania i hamowania. Kompletnie się z tym nie zgadzam. Bardzo dużą rolę odgrywa tu nauka jazdy na wspomnianym wcześniej rowerku biegowym. Uważam wręcz, że nawet już 3 latek może opanować sztukę hamowania hamulcami v-brake w przypadku odpowiedniego doboru hamulców.

Fakt, że nauka hamowania hamulcem ręcznym v-brake wymaga trochę więcej zarówno od rodzica jak i od dziecka, natomiast jest to nauka, która zaowocuje.

Zalety hamulca ręcznegoWady hamulca ręcznego
  • Umożliwia modulację – pomocna na wzgórzach i w terenie.
  • Możliwość do pedałowania wstecz.
  • Nie blokuje kół.
  • Lekki.
  • Dźwignie muszą być dostosowane do dzieci.
  • Wymaga więcej treningu niż hamulec nożny.
  • Nie tak skuteczny w mokrych warunkach.
  • Silne hamowanie przednim hamulcem może zrzucić rowerzystę przez kierownicę.

Hamulec ręczny i nożny

Wiele rowerów dziecięcych jest obecnie oferowanych zarówno z hamulcem nożnym, jak i ręcznym. Jeśli uważasza, że Twoje dziecko będzie jedynie jeździć po asfalcie i martwisz się, że nie podoła nauce hamowania na ręcznym, to może to być opcja, która zapewni Ci komfort. Zauważ jednak, że torpedo montowane jest wyłącznie w rowerach miejskich i dziecięcych. Więcej chyba nie trzeba pisać.

Podsumowanie

Tutaj nie ma złego wyboru. Zarówno hamulec nożny torpedo jak i ręczny v-brake spełnia swoje zadanie. To tylko od Ciebie zależy w jakim momencie Twoje dziecko będzie miało możliwość jazdy na rowerze wyłącznie z hamulcami ręcznymi. Jeżeli widzisz w swoim małym rajderze iskrę terenowca, górala, a ponad to dzięki biegówce równowagę ma już opanowaną, to nie czekaj z decyzją i kup jak najwcześniej rowerek wyłącznie z hamulcami ręcznymi. Jeśli zdecydujesz się kupić dziecku rower z tylko hamulcem ręcznym, upewnij się, że to dobre hamulce.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *