Close

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

7 Minut czytania

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze

Nauka jazdy na rowerze to jeden z najważniejszych etapów życia u każdego dziecka i jego rodzica. Czasami taka nauka trwa tygodniami, a innym razem kończy się po kilkunastu minutach.

Kluczowe jest to, aby wspomnienia związane z jazdą na rowerze były przyjemne. Dzięki temu zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż w dorosłym życiu taka osoba nadal będzie jeździć na „dwóch kółkach” i zarazi swoją pasją znajomych lub rodzinę. Niektóre dzieci uczą się wolniej, a inne zdecydowanie szybciej. Ważną rolę pełnią w tym wszystkim rodzice.

Nauka jazdy na rowerze od podstaw – rower biegowy

Nie wszyscy wiedzą jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Rowerek biegowy dla dziecka to bardzo korzystna inwestycja. Całość polega na odpychaniu się nogami od podłoża, siedząc jednocześnie na siodełku. Sięganie po tego typu rowerek ma sens już od najmłodszych lat, a więc od momentu, w którym dziecko będzie umiało utrzymywać równowagę. Oczywiście początkowo przyda się wsparcie rodziców, ale po pewnym czasie najmłodsze pociechy będą korzystać z biegówek samodzielnie. Najlepiej robić to na jakimś ogrodzonym terenie lub niezbyt zaludnionym terenie, tak aby dzieci nie były narażone na krzywdę i niebezpieczeństwo (np. działki, las).

rodzice uczą dziecko jazdy na biegówce

Niewątpliwymi zaletami rowerków biegowych są:

  • rozwijanie koordynacji ruchowej,
  • zdobywanie pierwszych szlifów w jeździe na rowerze,
  • szybkie przejście na rowery dwukołowe z pedałami,
  • zapewnienie dziecku odpowiedniej dawki ruchu,
  • możliwość poruszania się po nierównych podłożach (np. po ogrodzie),
  • nauka korzystania z hamulca rowerowego.

Na rynku dostępne są różne modele rowerków biegowych, przeznaczone m.in. dla dwulatków czy też trzylatków. Kluczowe znaczenie mają ich jakość wykonania, producent, cena oraz przeznaczenie. Najpierw trzeba wiedzieć jak nauczyć dziecko ruszać na rowerze, a dopiero później można przejść na bardziej rozbudowane modele.

Korzystanie z podpórek – czy jest to wskazane?

Rower do nauki jazdy dla dziecka nie powinien posiadać podpórek. Dzieci uczą się wtedy zdecydowanie wolniej, nie pracują nad zachowaniem równowagi i koordynacją ruchową. Cała nauka może zakończyć się fiaskiem, a po pewnym czasie rodzice stwierdzą, że ich pociecha chce jeździć jedynie na rowerze z podpórkami.

nauka jazdy na rowerze z podpórkami

Oczywiście podpórki zwiększają poziom bezpieczeństwa, lecz dużo lepszym rozwiązaniem jest rowerek biegowy, który pomoże dzieciom szybciej przejść na rowery dwukołowe z pedałami bez podpórek. Kij do nauki jazdy na rowerze jest lepszym rozwiązaniem, niż podpórki, jednak powinien być wykorzystywany maksymalnie przez kilka dni. Nie oznacza to jednak, że rodzice nie mają kontrolować poczynać swojego dziecka i przestać czuwać nad jego bezpieczeństwem. 

Żeby dziecko nie wywracało się podczas próby pedałowania najlepiej złapać je za ciuchy. Można też pod pachami przeciągnąć taśmę. W dalszym ciągu dziecko samo musi ćwiczyć równowagę. Tylko nie łap za siodełko, bo to także ingeruje w stabilność dziecka.

Podpórki mogą być zalecane, ale w wypadku problemów dziecka z biodrami. Rozmawiając z pediatrą o specjalności rehabilitacja dziecięca dowiedziałem się, że stabilny rowerek doskonale odciąża stawy. Oczywiście przy tej formie rehabilitacji nie należy przesadzać z czasem tej aktywności.

Kiedy dziecko powinno się przesiąść z biegówki na rower z pedałami?

Przejście z biegówki na rower dwukołowy z pedałami jest uzależnione od wielu czynników. Wpływ na to mają przede wszystkim postępy dziecka oraz jego predyspozycje. Zaleca się to robić pomiędzy czwartym a piątym rokiem życia młodych istot. Kluczowe będą obserwacje rodziców. Generalnie obowiązuje jedna zasada – nie można tego robić zbyt wcześnie. Lepiej dłużej ćwiczyć na biegówce, aniżeli za wcześnie wsadzić malucha na pedały i męczyć się z podpórkami.

przesiadka z rowerka biegowego na 14 calowy

Jeżeli dziecko świetnie sobie radzi z rowerkiem biegowym, przejście na rower z pedałami i samodzielna jazda może zająć godziny, a nawet minuty.

Zobacz: Jaki rower wybrać dla dziecka

Rower do nauki jazdy dla 3,4 latka można dobrać po przeanalizowaniu najmocniejszych stron poszczególnych modeli oraz rozmowach ze sprzedawcami i opiniach innych rodziców. Rowery dwukołowe z pedałami to jednak zdecydowanie inny kaliber. Najpierw należy zdecydować w jakim wieku rozpocząć naukę jazdy na rowerze, a dopiero potem można się rozglądać za sprzętem. Zbyt szybka przesiadka z biegówki na rower dwukołowy z pedałami bez podpórek może okazać się dla dziecka bolesna oraz niekomfortowa. Dzieci muszą tego chcieć i same o tym wspomnieć. Oczywiście można je do tego zachęcać, ale nic na siłę. 

tata uczy córkę jazdy na rowerze

Przedwczesne przejście na rower dwukołowy z pedałami może zakończyć się najgorszym możliwym scenariuszem, a więc doczepieniem do roweru bocznych kółek. Tego raczej nie chciałby doświadczyć żaden z rodziców, ponieważ jest to krok w tył. Przejście z biegówki na bardziej rozbudowany model jest zależne od:

  • preferowanego stylu jazdy,
  • prezentowanych umiejętności,
  • obserwacji rodziców,
  • zaangażowania dzieci w naukę.

Jeśli aktywne dzieci są już zbyt małe na swoją pierwszą biegówkę w wieku 2,3 lat warto pomyśleć najpierw o zakupie nowej biegówki, a nie o przedwczesnym kupowaniu roweru dwukołowego z pedałami.

Pierwszy rower z pedałami dla dziecka – jaki powinien być?

Kluczowe znaczenie ma dobranie pierwszego roweru z pedałami dla własnego dziecka. Powinien być on przede wszystkim lekki, ponieważ zbyt ciężkie modele mogą nieść za sobą różnorodne ograniczenia. Dzieci z lekkimi rowerami nie będą mieć trudności z poruszaniem się na nich oraz ich prowadzeniem, np. po zakończonej jeździe. W ten sposób uczy się ich też samodzielności, np. poprzez chowanie roweru do piwnicy lub garażu.

pierwszy rower z pedałami  dziecka

Jeśli rodzice wiedzą już jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek powinni rozejrzeć się za pierwszym modelem dwukołowym z pedałami. Ceny nie muszą być w tym przypadku zbyt wysokie. Istotne jest to, aby taki rower był wyposażony w 2 hamulce ręczne. Zalety tego rozwiązania opisane są w artykule: torpedo czy hamulec ręczny. Tym samym dba się o podwyższony poziom bezpieczeństwa własnego malucha. Ponadto maluch może łatwo ustawić sobie pedały do startu. Z hamowaniem nie będzie żadnych problemów, nawet nagłym i niespodziewanym.

Pierwszy rower powinien być wykonany z aluminium, dzięki czemu rodzice będą mieć stuprocentową pewność, iż będzie on lekki. Jest to idealna propozycja do wiosennych i letnich szaleństw po alejkach parkowych i osiedlowych. Nada się także na rodzinne wycieczki rowerowe po mieście oraz poza miasto. Nie warto zapominać również o rozmaitych akcesoriach, a więc miejscu na bidon, bagażniku, itd. Dzieci nie tylko lubią takie gadżety, ale są one także bardzo przydatne i praktyczne. Zadbaj o to, aby dziecięcy rowerek był wykonany z solidnych materiałów i nie był zbyt podatny na uszkodzenia mechaniczne. W tym wieku (około 5 lat) dzieciom mogą się przecież przydarzyć niewielkie kraksy. Ciekawą opcją będą rowery o charakterze sportowym, których na rynku nie brakuje. Oferta jest jednak na tyle szeroka, że każdy rodzic będzie w stanie wybrać dla swojej pociechy właściwy rower. Jeszcze raz podkreślam, że to bardzo ważne, aby rower był naprawdę lekki. Zobacz mój ranking rowerów 16 calowych.

Ze swojej strony gorąco polecam Early Rider Belter jako pierwszy rower bez podpórek

kask na rowerze

Nie zapominaj także o fundamentach. Zawsze zapinaj dziecku kask! Podczas nauki mogą wydarzyć się, a nawet na pewno wydarzą się upadki. Minimalizuj ich konsekwencje i zawsze zakładaj dziecku kask. Niech stanie się to nawykiem.

Jeżeli uważasz, że ten wpis był dla Ciebie przydatny, możesz postawić mi kawę Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *